САЩ са атакували с крилати ракети военновъздушна база на сирийската армия, която според тях е била използвана за предполагаемата газова атака в провинция Идлиб. Това решение на президента Доналд Тръмп бе остро критикувано от Русия и Иран, но бе приветствано от Турция, Израел, Саудитска Арабия и някои от политическите му опоненти в САЩ. Ударите срещу сирийското правителство идват след поредица бомбардировки на САЩ в Сирия, Ирак и Йемен, които взеха стотици цивилни жертви. Наскоро Тръмп също така за втори път подписа указ, забраняващ влизането в САЩ на граждани на редица мюсюлмански държави, включително Сирия.
Два щатски кораба в Средиземно море са изстреляли 59 крилати ракети срещу сирийската база Шайрат, намираща се в провинция Хама. Базата осигурява въздушна поддръжка на фронтовете срещу „Ислямска държава“ в източната част на провинцията и около Палмира. Според съобщения в сирийските медии ИДИЛ е започнал офанзива и на двата фронта след атаката срещу базата. От няколко седмици Северна Хама е обект на ожесточена офанзива от джихадистка групировка, оглавявана от сирийските разклонения на „Ал Кайда“, която застрашава и едни от най-големите християнски общности в страната.
Според сирийската армия в резултат на бомбардировките са загинали шест военнослужещи, има големи големи материални щети по пистите, хангарите и цистерните за гориво. Държавната информационна агенция SANA съобщава за девет цивилни, сред които четири деца, загинали в околностите на базата в следствие на ударите.
Според официални лица от САЩ, цитирани от Reuters, руската страна е била информирана преди атаката, а при бомбардировката не са били целени тези части от сирийската база, в която се знае, че се намират руски военни. Те обаче изтъкват, че не е искано одобрението на Москва за ударите. Представител на Пентагона е коментирал пред Reuters, че атаката е била еднократна, което означава, че няма текущи планове за ескалация.
Няколко часа след атаките руското Министерство на отбраната излезе с изявление, според която ударът на САЩ е бил с много ниска ефективност. Според данните на министерството само 23 от крилатите ракети са достигнали целта си, а мястото на падане на останалите 36 не е известно. Бомбардировката е унищожила склад, тренировъчни съоръжения, столова, шест изтребителя Миг-23, ремонтен хангар и радарна станция. Според данните на министерство убитите сирийски войници са четирима, освен това има шест ранени цивилни.
Това е първата „официална“ атака на САЩ над сирийската армия, но фактически е поредната и не е най-тежката. През миналия септември бомбардировка на водената от САЩ коалиция уби около 90 сирийски войници в обсадения от ИДИЛ град Деир ез-Зор. Няколко месеца по-късно Вашингтон призна удара като „грешка“.
Отказът от политиката на смяна на режими и критиката към тези практики на предишните администрации бяха една от основните точки в предизборната кампания на Тръмп. Само преди дни неговата администрация заяви, че премахването на Асад няма да е приоритет, което изглеждаше като изпълнение на тези предизборни обещания. След атаката с химическо оръжие в контролиран от „Ал Кайда“ град в провинция Идлиб, при които се съобщава за над 80 жертви, обаче, позицията на Тръмп и администрацията му се обърна на 180 градуса. Той заяви, че тъй като „диктаторът Башар Асад извърши ужасна химическа атака върху невинни цивилни“ е заповядал атаката срещу „летището, от която е била извършена“. Тръмп, който днес се среща с китайския президент Си Дзинпин, също така заявява, че „за САЩ представлява жизненоважен интерес на националната сигурност да предотврати и възпира разпространението и използването на химически оръжия“. Сирийските власти категорично отричат да са използвали химически оръжия, а според Русия сирийските бомбардировки са уцелили съоръжения за производство на химически оръжия, използвани от терористите.
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилерсън, доскорошен ръководител на петролния гигант Exxon, заявява, че според неговото усещане ударът е бил пропорционален. „Това ясно демонстрира, че президентът е готов да предприеме решителни действия, когато е нужно. По никакъв начин това не трябва да се екстраполира като промяна в нашата политика или нашите позиции по отношение на военната ни активност в Сирия. Там не е имало промени“, добавя той. Военната ескалация в Сирия идва в момент, в който Тръмп е под силен натиск заради обвиненията във връзки с Русия, провала на предложението му за реформа на здравеопазването и отпадането от екипа му на няколко от най-близките му съветници.
Русия призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН по случая и обяви, че се изтегля от подписания през 2015 г. меморандум за сигурност на полетите. В изявлението си руското военно министерство определи действията на САЩ като грубо нарушение на това споразумение. Говорителят на руския президент Владимир Путин Димитри Песков заяви, че той счита ударите срещу сирийската база за „нарушение на международното право под фалшив претекст“ и „циничен опит да се разсее света от цивилните жертви в Ирак“. По думите на Песков това сериозно накърнява отношенията между Русия и САЩ, „които и без това са в плачевно състояние“.
Същите заявления бяха направени от руското Външно министерство, което също така изтъква, че ударите изглежда са били планирани още преди бомбардировката в Идлиб, която е използвана само като предлог за демонстрация на сила срещу страна, която се бори с международния тероризъм. Според говорителката на ведомството Мария Захарова „САЩ не за пръв път демонстрират подобен безумен подход, който само усложнява съществуващите проблеми и създава заплаха за международната безопасност“.
Just gonna leave this right here pic.twitter.com/v9Xd5urFe0
— Eric Haywood (@EricHaywood) April 7, 2017
Тя също така коментира, че самото присъствие на военни сили на САЩ на територията на Сирия без разрешение на местното правителство или решение на ООН представлява „грубо, явно и необосновано нарушение на международното право“, което ако досега е имало за оправдание борбата с тероризма, то сега е налице „явен акт на агресия срещу суверенна Сирия“. Руското МВнР също така припомня, че всички химически оръжия на Сирия са били унищожени и това е било потвърдено многократно от проверките на Организацията за забрана на химическите оръжия. Захарова също така подчерта, че САЩ си затварят очите за документираното използване на химически оръжия от страна на терористите в Ирак и Сирия, което само окуражава международния тероризъм и способства за следващи атаки с оръжия за масово унищожение. Руският външен министър Сергей Лавров от своя страна коментира, че това му напомня на ситуацията от 2003 г., когато САЩ, Великобритания и съюзниците им са се намесили в Ирак без одобрение на Съвета за сигурност, което е било „крещящо нарушение на международното право“.
Другият основен съюзник на сирийското правителство Иран също очаквано осъди остро атаката. Действията на Тръмп обаче получиха похвала от Лондон, Риад, Тел Авив и Анкара. Британският министър на отбраната заяви, че не вижда ракетният удар като начало на нова военна кампания, но в същото време Лондон „не вижда дългосрочно бъдеще на Асад в Сирия“. Турският президент Реджеп Ердоган, който още вчера заяви готовност да участва в евентуални военни действия на САЩ срещу Сирия, призова за спешно създаване на зони, забранени за полети. Канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Франсоа Оланд излязоха със съвместно изявление, според което „сирийският президент Башар Асад носи цялата отговорност за американските въздушни удари“.
С решението си да бомбардира сирийската армия Доналд Тръмп се оказа на една вълна и със своя опонент на президентските избори Хилари Клинтън. „Аз наистина вярвам, че ние трябваше, и все още трябва, да унищожим летищата на Асад, така че той да не може да бомбардира невинни хора“, заяви тя в телевизионно интервю само часове преди новината за наредените от Тръмп удари.
WATCH: Hillary Clinton said U.S. should attack Assad’s airfields hours before missile strike. More: https://t.co/BQ6AEMNpZh pic.twitter.com/GtiAjJE7sK
— NBC News (@NBCNews) April 7, 2017
Републиканските сенатори Джон Маккейн и Линдзи Геръм, които иначе са силно критични към Тръмп, приветстваха действията му и декларираха, че „той заслужава подкрепата на американския народ“. Говорителят на Камарата на представителите Пол Райън също заяви, че „действията в Сирия са подходящи и справедливи“.
В Конгреса на САЩ обаче реакциите като цяло са противоречиви, като Тръмп е критикуван от представители и на двете партии, най-вече заради това, че е действал без тяхно одобрение. „Конгресът ще работи с президента, но това, че не поиска одобрението не съответства на закона“, заяви сенаторът демократ Тим Кейн. Републиканският сенатор Ранд Пол също критикува решението, което според него е трудно да се оправдае предвид миналия опит на САЩ в Близкия Изток. „Предишните ни интервенции в региона не допринесоха с нищо, за да ни направят по-сигурни, и Сирия няма да е по-различна“, заявява той в Twitter.
Конгресменът демократ Тед Лю изтъква, че „атакуването на режима на Асад изисква разрешение на конгреса“ за разлика от действия, които са в защита на САЩ. Бившият вицепрезидентски кандидат на Хилари Клинтън Тим Кейн зае подобна позиция и заяви, че решението на Тръмп да започне война е противоконституционно и незаконно. Потребители на социалните мрежи и медии припомниха серия от туитове на самия Доналд Тръмп от 2013 г., в които той предупреждава Обама да не напада Сирия и изтъква, че за това е нужно одобрение на Конгреса.
Few things are more dangerous than when bipartisan consensus starts to emerge urging a new war. They trust Trump to do this? Amazing. pic.twitter.com/wvPkGoRrLK
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) April 6, 2017
Най-сериозната критика дойде от конгресмен Тулси Габард, която е сред най-изявените противници на войните за смяна на режими. „Вбесява ме и ме натъжава, че президентът Тръмп е послушал съветите на войнолюбивите ястреби и ескалира нашата незаконна война за сваляне на сирийското правителство. Тази ескалация е късогледа и ще доведе до повече мъртви цивилни, повече бежанци, засилване на „Ал Кайда“ и други терористи, и до директна конфронтация между Съединените щати и Русия – което може да доведе до ядрена война.
Тази администрация действа безразсъдно без да обмисли тежките последствия от това САЩ да нападне Сирия без да се изчака събирането на доказателства от мястото на химическото отравяне. Ако президентът Асад е наистина виновен за тази ужасна химическа атака над невинни цивилни, аз съм първата, която ше призове той да бъде изправен пред Международния наказателен съд. Заради тази наша атака над Сирия обаче такова разследване може вече да не е възможно. А без доказателства, успешното търсене на отговорност ще е много по-трудно“, заявява тя.
WikiLeaks Reveals How the US Aggressively Pursued Regime Change in Syria, Igniting a Bloodbath (book chapter) https://t.co/FQF8D4T40p
— WikiLeaks (@wikileaks) April 6, 2017