Убийството на колумниста на Washington Post Джамал Хашоги в саудитското посолство в Турция накара Германия да обяви, че замразява износа на оръжия за режима на Мохамед бен Салман и призова останалите страни от ЕС да последват примера ѝ. Засега никой не бърза да стори това, тъй като външната политика на основните сили в ЕС и на САЩ изглежда е зависима от оръжейните поръчки за Саудитска Арабия. Единствено Норвегия, която не е част от ЕС, реши да замрази износа на военно оборудване за кралството.
През октомври Испания реши да блокира износа на 400 бомби с лазерно насочване за 9 млн. евро, след като саудитски удар с подобна американска бомба порази училищен автобус в Йемен, убивайки 50 души, повечето от които деца. Водената от Саудитска Арабия интервенция в защита на правителството срещу подкрепяните от Иран бунтовници хути предизвика безпрецедентна хуманитарна криза в страната. Седмица по-късно обаче Испания реши все пак да изпълни договора си, заради притеснения, че арабската държава може да се оттегли от сделка за пет военни кораба за 1.8 млрд. евро.
На фона на тези притеснения България упорито мълчи за отношенията си с кралството и особено за оръжейните сделки, като външният министър Екатерина Захариева само си позволи да повтори позицията на ЕС за „цялостно разследване” на убийството на Хашоги. В края на миналата година българска делегация, начело с Бойко Борисов, посети Саудитска Арабия, за да обсъди с краля „нуждата от сътрудничество между двете страни в областта на иновациите, енергетиката, туризма, транспорта и науката”, както и откриването на българско посолство, за което по-късно правителството отпусна 1.6 млн. лв.
Официално, военният експорт не е бил сред темите за обсъждане по време на посещението. За 2017 г. обаче 92% от износа на български стоки за кралството се дължи на оръжейния сектор. България отбелязва поредна година на рязко увеличение на този вид експорт към Саудитска Арабия със 75% до 417 млн. евро или над 800 млн. лв. По този начин арабската страна става най-големият оръжеен пазар за България, като към нея се насочва 34% от износа ни. На второ място е Ирак със 144 млн. евро. Само преди 5 години България на практика не е имала оръжеен износ за Саудитска Арабия:
Бумът на търговията съвпада с ескалацията на военните действия в Йемен и Сирия, както и засилващите се затруднения за саудитците да получават оръжия от някои от традиционните си партньори. За сравнение през 2017 г. германският оръжеен експорт за кралството е в размер на 260 млн. евро, докато през 2012 г. е бил пет пъти по-голям.
Износът на военно оборудване от България се пренасочва приоритетно към Близкия Изток след 2012 г., като основната част от него отива към Ирак и Саудитска Арабия, откъдето навлиза в Сирия.
Друг голям оръжеен партньор на България през тези години е Афганистан. От тази страна, както и от Ирак и Сирия, идваше огромната част от бежанците, които преминаха през територията на България по време на мигрантската криза, която започна в края на 2013 г. и кулминира през 2015-2016 г.
Тя се превърнаха в основна тема за парламентарните и президентските избори в страната, както и повод за построяването на ограда за 200 млн. лв. по границата с Турция. Макар бежанската карта да бе обилно размахвана от националистите, БСП и Румен Радев в изборните кампании, никой от тях и до днес не е проблематизирал ескалацията на военните действия в региона, подкрепена и от продажбата на български оръжия в същия този регион.
Износът на този бранш се е увеличил над 5 пъти за последните 5 години, главно благодарение на продажбите в Близкия Изток: