Според неправителствена организация смъртните случаи и нараняванията на цивилни граждани във войната в Йемен са се увеличили почти двойно, откакто наблюдателите на ООН за правата на човека бяха отстранени по спорен начин през октомври.
Изгонването на наблюдателите е отворило вратата за „неконтролирани, ужасяващи нарушения“, заявява Норвежкият съвет за бежанците, цитиран от “Ал Джазира”.
В доклад на организацията се посочва, че през четирите месеца преди края на наблюдението са били убити или ранени 823 цивилни лица, а през четирите месеца след премахването на наблюдатели – 1535.
В доклада се подчертава, че жертвите сред цивилното население, причинени от въздушни нападения – тактика, предпочитана от водената от Саудитска Арабия коалиция, която воюва с бунтовниците хути – са се увеличили с 39 пъти за същия период.
„Премахването на този ключов разследващ орган по правата на човека ни върна към неконтролирани, ужасяващи нарушения“, заяви в изявление директорът на правозащитната организация страната Ерин Хътчинсън. „Кой е отговорен за смъртта на тези деца и семейства? Вероятно никога няма да разберем, защото вече няма независим, международен и безпристрастен мониторинг на смъртните случаи на цивилни граждани в Йемен.“
През октомври Съветът на ООН по правата на човека гласува против подновяване на мандата на своята Група на международни и регионални експерти за Йемен, което беше остро критикувано от правозащитните групи.
Това беше първият случай, в който най-висшият орган на ООН по правата на човека отхвърля проекторезолюция от създаването си през 2006 г. насам. Резолюцията, внесена от европейски държави и Канада, беше отхвърлена с 21 гласа срещу 18. „Народът на Йемен е изоставен. Предаден. За пореден път“, заяви тогава генералният секретар на Амнести Интернешънъл Агнес Каламар.
Директорът на Хюман Райтс Уоч Кенет Рот коментира в Twitter, че удвояването на цивилните жертви е станало след като властта в Саудитска Арабия е издействала “с подкупи и изнудване” отмяната на проверката на ООН за военни престъпления в Йемен.
Стотици хиляди хора са станали преки или косвени жертви в продължаващата вече седем години война в Йемен, а милиони са разселени в резултат на това, което ООН нарича “най-голямата хуманитарна криза в света”.
„Държавите-членки на ООН трябва спешно да възстановят органа за наблюдение, за да гарантират, че страните в конфликта ще спрат да извършват безнаказано тежки нарушения на международното хуманитарно право“, заявява Хътчинсън. „Без никой, който да потърси отговорност на извършителите, цивилните граждани ще продължат да бъдат убивани с хиляд.“
По данни на Световната продоволствена програма (СПП) около 16,2 млн. йеменци, или около 45% от населението, изпитват продоволствена несигурност. Агенцията на ООН предупреди, че повече от пет милиона души са заплашени от гладна смърт.
Продоволствената криза се усложнява от рязкото повишаване на цените на основните стоки, които са скочили с 30 до 70 % от началото на конфликта. През декември органът също така заяви, че е „принуден“ да намали помощта за Йемен поради липса на средства.
През последните месеци конфликтът отново ексалира с боеве между хутите и Обединените Арабски Емирства, които са друг основен участник във войната. По време на предизборната си кампания Джо Байдън обещаваше да прекрати подкрепата за саудитската коалиция, започнала когато той бе вицепрезидент на Барак Обама и продължила по времето на Доналд Тръмп. След встъпването си в длъжност като президент обаче Байдън продължава да одобрява продажби на оръжия за Саудитска Арабия и ОАЕ.