По заповед на окръжната прокуратура в Ла Пас в петък вечерта е била арестувана бившата временна президентка на Боливия Жанин Аниес, съобщават боливийски и световни медии. Причината е съучастието ѝ в преврата, с който през ноември 2019 г. от власт бе отстранен тогавашният законен държавен глава Ево Моралес. Официалното обвинение срещу Аниес, която по онова време в качеството си на втори зам.-председател на Сената, се самообяви за президентка, е за „тероризъм, бунт и конспирация”.
Наред с Аниес в амазонския регион Бени са задържани и двама бивши министри от нейния кабинет – отговарялият за правосъдието Алваро Коимбра, и титулярът за енергетиката Алваро Гусман. За издирване са обявени и бившите шефове на националната полиция – полк. Юри Калдерон, и бившият командващ въоръжените сили Уилямс Калиман Ромеро.
Аниес е била задържана не в собствения си дом, а в дома на свои роднини в град Тринидад, разположен в същия амазонски департамент Бени, в който били арестувани и министрите ѝ. Дошлите за нея агенти я открили скрита в нишата под матрака на легло с подвижен механизъм, където в найлонови пликове били събрани и нейни вещи. Роднините ѝ се опитали да попречат на ареста и двама нейни братовчеди, както и дъщеря ѝ, също са били задържани. По-късно те са освободени. Аниес е била транспортирана със самолет до град Ел Алто, а оттам – откарана в централата на Специалната служба за борба с престъпността в Ла Пас, където са ѝ снети показания.
Експрезидентката алармира в Туитър, че арестът ѝ е „акт на злоупотреба и политическо преследване”. Същите квалификации използват в реакциите си и други двама ключови участници в събитията около преврата срещу Моралес – неговият съперник в състоялите се на 20 октомври 2019 г. президентски избори Карлос Меса, както и тогавашният водач на радикални групировки и днешен губернатор на Санта Крус Луис Фернандо Камачо. Вторият изпрати и послание до настоящия президент – избрания във вота през октомври м.г. Луис Арсе, с искане той да не си „затваря очите пред сплашването и преследването”.
Но има и доста по-различни реакции. „Нито прошка, нито забрава. Посегателството срещу демокрацията изисква силен и подобаващ отговор от страна на съдебната система като ефективна гаранция това да не се повтаря,” коментира в Туитър Пауло Абрао, бивш изпълнителен секретар на Междуамериканската комисия за човешки права (CIDH).
От своя страна сегашният председател на боливийския Сенат Андронико Родригес Ледесма написа: „Онези, които днес се изкарват жертви на преследване, трябваше хиляда пъти да премислят, преди да посегнат на конституционния ред през ноември 2019 г.”
Както е известно, след състоялите се на 20 октомври 2019 г. избори, спечелени от тогавашния президент Ево Моралес, опозицията започна ожесточена кампания, внушавайки – както многократно бе доказано, неоснователно – че вотът е фалшифициран. След три седмици нагнетявана конфронтация и улично насилие армейският шеф Уилямс Калиман настоя Моралес да подаде оставка. Той го направи, за да се избегне по-нататъшно кръвопролитие, и замина в изгнание – първо в Мексико, а после и в Аржентина.
Последвалата година беше изключително тежка за боливийското общество, като самоназначилата се да поеме властта Аниес и правителството ѝ водеха репресивна и крайнодясна политика, която получаваше в отговор протести и пътни блокади. Всичко това – на фона и на разразилата се епидемия от Covid-19, която Аниес прие като добре дошла, за да ѝ служи като повод за неколкократно отлагане на обещаваните избори. След нова ескалация на напрежението и протестите, изборите най-накрая бяха насрочени и се състояха през октомври 2020 г. С 55% те бяха убедително спечелени още на първия тур от Луис Арсе – авторитетния бивш министър на икономиката от управлението на Ево Моралес и кандидат на неговата партия MAS („Движение към социализъм”).
Самият Моралес също коментира в Туитър ареста на Аниес и други, замесени в преврата срещу него. Той настоява, че е необходима „справедливост и истина за 36-те жертви, над 800-те ранени и над 1500-те незаконно арестувани по време на държавния преврат“. Моралес добавя: „Трябва да бъдат разследвани и санкционирани авторите и съучастниците на диктатурата, която разграби икономиката и извърши покушение срещу живота и демокрацията в Боливия“.