Напоследък около Шабла се разшумя. Крайната северна община е доста по-слабо развита и населена в сравнение със съседните Каварна и Балчик, затова рядко попада във фокуса на общественото внимание. На 12 декември обаче Министерството на околната среда и водите пусна за обсъждане екологичната част на Общия устройствен план на общината (ОУП). Той бе възложен през 2008 г. и се оказа готов едва сега. Природозащитните организации не му се зарадваха.
,,Планът включва застрояване около къмпинг “Космос”, плаж Анна Мария, в нивите между шосето и Дуранкулашкото езеро, южния бряг на Дуранкулашкото езеро, северно от къмпинг “Крапец”, около Шабленска Тузла и т.н.”,
алармира организацията ,,За да остане природа в България”. Междувременно парламентът гласува промяна в Закона за опазване на земеделските земи, който позволява да се застрояват още терени край морето. Последният факт не касае само Шабла, но е ясно, че всичко това вещае доста вълнения около българския бряг през следващите седмици.
На аргументите ,,за” и ,,против” опазването на околната среда в Шабла ще се спрем накрая на статията. Интересен е друг факт – ОУП е разработен от екип на един от варненските архитекти – проф. Иван Никифоров. Пак негов екип е създател и на ОУП на Варна. За самият Никифоров се счита, че е в близки отношения с икономическия конгломерат ТИМ. През 2009 г. Марин Митев, един от босовете на ТИМ, взе диплома за архитект, топло аплодиран от Никифоров. Архитектът работи за „Териториална проектантска организация Варна“, а дружеството е част от „Холдинг Варна“ (ТИМ). В портфолиото на фирмата е разработването на ОУП на Плевен и други градове. Каква е връзката с Шабла, биха попитали незапознатите? Връзката е, че ТИМ, подобно на Варна, е основен инвеститор в малката северна община. Компанията им ,,Проучване и добив на нефт и газ“ изследва залежите в района. През 2009 г. община Шабла влезе в съдружие с варненската група за изграждане на голф игрище и яхтено пристанище. Други ,,чорбаджии” там кажи-речи няма. Равносметката е,че
който търси нефт, развива голф и гради пристанища, той поръчва музиката.
А близък до него екип прави ОУП.
Медийните информации за голф игрището и яхтения порт от 2009 г. са много интересни. В тях като юридически съветник на Митев е изписан не кой да е, а днешният евродепутат от ГЕРБ Емил Радев. Този факт говори много за връзки и преплетки край партията, която управлява вече 9 години България. За Шабла в крайна сметка всичко това означава, че е обхваната от закономерни за българската действителност необраТИМи процеси.
Проектът на ОУП ще бъде подложен на обществено обсъждане на 9 март в Шабла. Изготвянето му се забави цели 10 години заради включването на територии в екомрежата ,,Натура 2000”. Но съобразен ли е ОУП с нея? Българско дружество за защита на птиците не мисли така. В негово становище се казва:
,,Предвижда се небалансирано инфраструктурно развитие, създаване на нови мащабни урбанизирани територии. Проектът за ОУП предвижда
над 46% от бреговата ивица между Тюленово и границата с Румъния да бъде застроена,
докато към настоящия момент урбанизираните територии заемат само 16 км от брега. Предвидени са редица курортни комплекси в 500-метровата зона със специфична защита около Дуранкулашкото езеро и Шабленската тузла в нарушение на нормите за разработване на ОУП. Предвидените промени на обработваеми земи в урбанизирани територии или трайни насаждения на територията на община Шабла ще доведат до обща загуба на близо 34% от хранителните местообитания на световно застрашената червеногуша гъска в Приморска Добруджа. В плановете на общината все още е налице устройствена зона за развитие на ветрогенератори западно от Дуранкулашкото езеро на мястото на скандалния ветропарк „Смин“, независимо че решението за изграждане на ветропарка е с изтекла давност и че изграждането на нови ветроенергийни мощности в цяла Добруджа е забранено. Не на последно място ОУП предвижда
премахването на всички постоянно затревени площи, включително строителство върху строго защитените „Понто-сарматски степи“.
Докладът по оценка за съвместимост не отразява напълно и изцяло фактическата обстановка по отношение на реалните въздействия и техния мащаб върху всички видове и местообитания, обект на опазване в защитените зони от ,,Натура 2000””.
Мнението на кмета на Шабла Мариян Жечев е притовоположно. Пред Дарик радио той заяви:
,,Всичко е съобразено с действащото екологично законодателство, с влезлите в сила заповеди за НАТУРА, с очертаването на плажове, дюни, понто-сарматски степи,
местообитания, със защитените местности Шабленско и Дуранкул езеро и Шабленска тузла. Идеята на природозащитниците е да няма никакво антропогенно въздействие върху тези местообитания. Не мога да приема това, защото човекът е част от природата, както всички други живи същества и мисля, че нормалното е да се стигне до компромис и да има и човекът място в тази природа. ОУП защитава точно мястото на човека в природата. Гарантирано е опазването на зелената система като цяло и запазването на статута ни като екообщина”.
Според Желев строителните норми в плана са дори доста занижени:
,,Нашите плажове биха побрали в един и същ момент 160 хиляди души, които да легнат и да се пекат на слънце – такава е констатацията на експертите. Леглата, предвидени в бъдещите курортни комплекси при евентуално застрояване, обаче ще бъдат най-много 16 хиляди“.
В следващите седмици ще се чуят още много мнения ,,за” и ,,против”. Споровете за едно най-красивите и незастроено все още кътче на България предстоят.