След първите три месеца на управление ГЕРБ продължава да бъде първа политическа сила, а БСП не може да трансформира обществения песимизъм спрямо поредното правителство на Бойко Борисов в устойчива електорална подкрепа. Това показва социологическо проучване на “Медиана”, проведено сред 1002 пълнолетни граждани в периода 12-18 юли, което означава, че то не отчита ефекта от т.нар. „суджукгейт“.
ГЕРБ получава подкрепата на 24% от запитаните срещу 21.5% за БСП. Донякъде изненадващо е, че “Обединени патриоти” запазват позициите си, въпреки участието си в управлението и странните обрати в техни ключови позиции от последните месеци. След мълчаливи катарзиси те подкрепиха Закона за концесиите, финансирането на частните училища от държавата, отстъпиха за увеличението на пенсиите, а в сряда се съгласиха и с оттеглянето на предложението за ограничаване на външното финансиране на съдии и адвокати.
Никоя от тези непоследователности не се е отразила на доверието на избирателите на ОП, нито това е станало в резултат от скандалите със снимки с нацистки поздрав на техни назначения в администрацията. Патриотите запазват третата си позиция с 7.8% подкрепа пред ДПС с 6.7%, които традиционно запазват твърда подкрепа без особено значение от защитаваните позиции. В последните месеци партията, предвождана от Мустафа Карадайъ, избягва конфронтациите с управляващата коалиция и дори гласува ключови закони редом с гербери и патриоти, например онзи за концесиите, който бе приет на първо четене.
Значителен спад бележи единствено “Воля” на Веселин Марешки, който вероятно се дължи на обвиненията срещу него за изнудване на конкуренти. С 3.4% подкрепа “Воля” остава дори за “Реформаторски блок”, който на практика не съществува. В сряда лидерът на СДС Божидар Лукарски заяви, че блокът не е могъл да изиграе “ролята на обединение на дясното” и би трябвало да се върви към обединение под друг бранд. Трябва да се отбележи и отсъствието на ДОСТ от електоралната карта, което означава, че партията остава все така непредвидима за социолозите.
Политическата картина изглежда парадоксално стабилна на фона на царящия в страната песимизъм. Цели 34% от запитаните очакват положението в страната да се влоши през следващите 12 месеца, а 38% смятат, че ще остане същото, докато 18% са оптимисти, че ще има подобрение. 18% твърдят, че финансовото им положение се е подобрило през последната година, макар и с малко, докато за 39% то се влошило.
Управлението на ГЕРБ и ОП разочарова двойно повече хора (54%), отколкото са онези, на които вдъхва доверие (26%). Фактът, че това не се отразява на подкрепата за управляващите партии говори за състоянието на опозицията в страната.