Причинените от епидемията от коронавирус смъртни случаи може да са с почти 60% повече от официално отчетените, показва анализ на вестник Financial Times за смъртността в 14 държави от началото на пандемията.
Статистиките показват 122 хил. „допълнителни“ смъртни случаи спрямо нормалните средни нива за тези страни. Това е значително повече от официално отчетените от съответните власти 77 хил. смъртни случаи, свързани с Covid-19 през същия период. .
Ако навсякъде по света има такива разлики в отчитането, каквито се наблюдават в тези 14 държави, то броят на починалите в резултат на пандемията в глобален мащаб би могъл да достига 318 хиляди, вместо официално регистрираните 201 хиляди.
При изчисляването на допълнителната смъртност, FT сравнява регистрираните смъртни случаи по всякакви причини през март и април 2020 г. с данните от същите периоди на годината между 2015 и 2019 г. Отчетените през седмиците на епидемията 122 хиляди смъртни случая представляват 50% ръст на общата смъртност спрямо историческите средни нива в проучените региони.
Във всички анализирани държави, с изключение на Дания, допълнителните смъртни случаи надхвърлят значително официалните статистики за броя жертви на коронавируса. Точността на официалните статистики зависи в голяма степен от това колко ефективно е тестването за потвърждаване на зараза в съответните държави. Някои страни, включително Китай, ревизираха със задна дата броя на жертвите на заразата.
Анализът на FT показва, че общата смъртност е нараснала с 60% в Белгия, 51% в Испания, 42% в Нидерландия и 34% във Франция по време на пандемия в сравнение със същите седмици през предходните години. Част то тези смъртни случаи могат да се дължат на причини, различни от Covid-19, тъй като хората избягват посещаване на болници за други заболявания. Допълнителната смъртност обаче е нараснала най-силно на местата, които са и най-тежко ударени от епидемията, което подсказва, че тези смъртни случаи вероятно са свързани директно с вируса, а не са просто странични ефекти от карантината.
Проф. Дейвид Шпигелалтер от университета Кеймбридж отбелязва, че официално отчитаните в Обединеното кралство смъртни случаи от Covid-19 са силно занижени, тъй като включват само починалите в болници. „Единственото безпристрастно сравнение между различните държави, което може да се направи, е да разгледаме цялостната смъртност… съществуват много въпросителни около нарастването на смъртните случаи, които не са регистрирани като свързани с Covid-19, но изглежда неизбежно да са свързани по някакъв начин с епидемията“, казва той.
Нарастването на общата смъртност е най-силно изразено в градските зони на най-тежко засегнатите от епидемията райони, като на някои места съществуващите механизми за отчитане са толкова пренатоварени, че не успяват да се справят. Ситуацията е особено притеснителна в някои развиващи се държави, където допълнителната смъртност е с пъти по-висока от официално отчетения брой жертви на епидемията. В еквадорската провинция Гуаяс са отчетени само 245 смъртни случая, свързани с Covid-19 между 1 март и 15 април. Статистиката за общата смъртност обаче показва, че през този период там са починали около 10 200 души повече, отколкото през обичайна година – увеличение с 350%.
В северния италиански регион Ломбардия, който е най-тежко засегнат от заразата в Европа, официалната статистика отчита над 13 000 допълнителни смъртни случая в 1700 общини, за които има налична информация. Това не нарастване със 155% спрямо историческите средни нива и значително надвишава 4348-те смъртни случая, приписвани на Covid-19 в региона.
Сред анализираните от FT зони най-голямо повишаване на общата смъртност се отчита в региона около италианския град Бергамо – 464% над нормалните нива, следван от град Ню Йорк с 200% повишение и Мадрид със 161%. В индонезийската столица Джакарта данните за погребенията показват 1400 допълнителни смъртни случая спрямо историческите средни нива. Същевременно властите отчитат 90 починали от Covid-19 през разглеждания период.
В Англия и Уелс броят смъртни случаи през седмицата, завършила на 10 април, е най-високия от началото на века – със 76% повече от средното за същата седмица през изминалите пет години, и с 58% повече от официално отчетените жертви на епидемията. „Ако искаме да разберем начина, по който различните страни са отговорили на развиващата се пандемия и как тя се е отразила на здравето и населението, най-добрият начин е да сравняваме допълнителната смъртност“ казва Давид Леон, професор по епидемиология в Лондонската школа по хигиена и тропическа медицина.
Експертите предупреждават за сериозни проблеми с регистрирането на случаи на Covid-19 в старчески домове, чиито обитатели са особено уязвими към вируса. „Много малко държави тестват систематично живеещите в старчески домове и персонала там“, отбелязва Аделина Комас-Херера, научен сътрудник в Центъра за политика и оценка към Лондонската школа по икономика.
Маркета Печхолдова, преподавател по демография в Икономическия университет в Прага, изтъква, че дори след като се вземат предвид статистиките за общото повишаване на смъртността, оценките за броя жертви на пандемията могат да се окажат твърде консервативни. Причината е, че в резултат на карантинните мерки, смъртността от редица други фактори като пътнотранспортни произшествия и трудови злополуки вероятно е спаднала през периода.