След първоначалните съобщения, че в нашумелите в последните дни „Досиета Пандора” с журналистически разкрития за офшорни фирми на политици и известни личности от цял свят фигурират и двама българи, днес се оказа, че българите всъщност са трима. Към вече изплувалите имена на фамозния олигарх Делян Пеевски и на майка му Ирена Кръстева се добави и името на бившия военен и външен министър от първия кабинет на ГЕРБ Николай Младенов.
Сайтът bird.bg, който проследява българските документи от мащабното международно журналистическо разследване, оповести, че с помощта на швейцарски посредник Младенов е регистрирал офшорната фирма Afron Enterprises на Сейшелските острови на 9 август 2013 г. Само седмица по-рано – на 2 август с. г. – той поема поста на специален пратеник на ООН в Ирак. Но не е декларирал офшорката пред съответните органи на ООН, защото те не са в течение за нея, сочи още bird.bg, позовавайки се на своя проверка.
„Винаги съм уважавал журналистите и техния стремеж да стигат до истината и съм работил с тях в интерес на прозрачността,” увери Младенов, след като случаят се разчу. Той заяви, че е дал своите обяснения пред bird.bg. А те са, че след като приключил мандата си на външен министър през март 2013 г., се канел да развие консултантски бизнес и затова решил да регистрира офшорка. Но после се появила възможността да отиде на добра позиция в ООН – и забравил за офшорката, която никога не развила никаква дейност. Ексминистърът не помнел как е напредвал процесът по регистрацията на въпросната фирма в сейшелския данъчен рай, но бил сигурен, че той е започнал преди да бъде назначен в ООН. Липсват пояснения от негова страна относно наличието или липсата на Afron Enterprises в декларацията за имущество и активи, която са длъжни да подават всички служители на ООН.
В документите от „Досиетата Пандора“ се вижда, че швейцарският посредник е фактурирал по 600 евро на година за поддържането на регистрацията на Afron Enterprises, която е била активна до 2018 г. Николай Младенов твърди, че има документ, доказващ, че офшорката не е активна от три години.
Разкритията по „Досиетата Пандора” бяха коментирани днес и от президента Румен Радев, който заяви: „Моите очаквания са българските служби и правоохранителни органи да работят така, че възстановяването на справедливостта в България да минава през това българските граждани да научават от тях, а не от чужбина за нарушаването на закона. И очаквам така да работят, че в България да не остават неразкрити „кутии на Пандора””.
Роденият през 1972 г. Николай Младенов е раснал из българските посолства в Сирия и Холандия, където баща му – Емил Младенов, е работел като радист, бидейки щатен служител на Първо главно управление на ДС.
Николай завършва Първа английска гимназия в София, а през 1995 г. – и международни отношения в УНСС. На следващата година защитава магистратура по военни науки в Кралския колеж в Лондон с дипломна работа на тема „Влиянието на близкоизточния мирен процес върху израелската ядрена програма”.
Между 1996 и 1998 г. е програмен директор на фондация „Отворено общество” в София, а след това става програмен координатор в Социалния отдел за България в Световната банка.
През 1999 г. основава Европейския институт в София и е негов директор до 2001 г. Избран е за депутат от ОДС в 39-отото Народно събрание, където е зам.-председател на Комисията по европейска интеграция и член на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност.
През 2002 г. влиза в Националния изпълнителен съвет на СДС, а по-късно става и говорител на партията. През 2004 г. е избран за зам.-председател на СДС, а през 2005 г. подава оставка и отива за две години като консултант на Световната банка, Международния републикански институт и Националния демократически институт. В това си качество действа в България, Афганистан, Йемен и други близкоизточни страни. През 2006 г. се изявява като съветник към комисиите по отбраната и външната политика на парламента в Ирак.
През 2009 г. е избран за евродепутат от ГЕРБ, като е вписан в кандидатската листа на трето място. В Европарламента е първи зам.-председател на делегацията на ЕП за отношенията с Ирак и член на делегациите за Израел и Афганистан.
Същата 2009 г., след като ГЕРБ печели парламентарните избори у нас, Младенов е назначен за военен министър в първия кабинет начело с премиера Бойко Борисов. През 2010 г., когато провалилата се в опита да стане еврокомисар Румяна Желева подава оставка като външен министър, на нейното място начело на българската дипломация е прехвърлен Николай Младенов. На този пост той остава до края на мандата на това правителство на ГЕРБ през май 2013 г.
Дейността му като външен министър ще се запомни с разгърнатата от него инициатива да събере на среща в Правец сирийски опозиционери от различни тенденции и да спомогне за контактите им с техни международни покровители чрез нашумялото тогава формирование „Приятели на Сирия”.
Другата му незабравима следа в българската дипломация е масовото закриване през 2011 г. на посолства и консулства на България в осем държави. Тогава затварят врати посолствата ни в Ангола, Венецуела, Гана, Естония, Литва, Чили, както и консулствата ни в Бон, Германия, и в Новосибирск, Русия.
Закриването е обявено като „временно” и е оправдано с липса на средства за издръжката на тези мисии. Озадачаващо е обаче защо сградният фонд на повечето места е продаден, вместо да се отдаде под наем, да носи така приходи и евентуално пак да се активира с дипломатически статут при по-добра финансова конюнктура. Че мярката очевидно не е „временна”, личи включително от съдбата на току-що ремонтираните по онова време с български бюджетни средства сгради на посолството и на резиденцията на посланика в Сантяго, столицата на Чили – те са продадени. А българската държава ги е съхранявала като своя собственост дори през 17-те години на военната диктатура в тази страна, когато дипломатическите ни отношения с нея са прекъснати.
Официално даденото през 2011 г. обяснение е, че средствата от продажбите на сградите на закритите наши дипломатически месии са били внесени в държавния бюджет, а оттам са разпределени за заплати на служителите на МВнР.
През август 2013 г. Николай Младенов, както вече бе споменато, става специален представител на тогавашния генерален секретар на ООН Бан Ки-мун за Ирак и оглавява мисията на световната организация в Багдад. Две години по-късно е назначен за специален координатор на генералния секретар на ООН за Близкоизточния мирен процес.
В началото на 2021 г. Николай Младенов се прибра в България, отказвайки предложен му от настоящия ръководител на ООН Антонио Гутериш пост в Либия. Тогава имаше много медийни спекулации, че от ГЕРБ-СДС го гласят за премиер след задаващите се избори – като верен последовател на Бойко Борисов, който му е кум. Досега такава негова кандидатура не е издигана.