9 минути и 29 секунди продължава видеото от 25 май 2020 г., на което светът видя как под коляното на един бял полицай умира едър чернокож мъж, чието име всички научихме – Джордж Флойд. Онези 9 минути и 29 секунди преобърнаха начина, по който в САЩ се възприема расизма.
Точно една година по-късно семейството на Флойд дойде във Вашингтон, за да настои Конгресът да одобри реформирането на полицията. Законопроектът носи името на Джордж Флойд и засега е блокиран в Сената.
За това разказва в свой репортаж в испанския в. „Ла Вангуардия“ кореспондентката на изданието във Вашингтон Беатрис Наваро.
Присъди, признаващи вината на полицаи, като онази отпреди месец срещу виновния за смъртта на Флойд полицай Дерек Шовин, все още са повече изключение, отколкото норма. А пандемията само изостри насилието в страната, особено в средите на най-бедните и чернокожите. Дори по същото време, докато семейство Флойд беше в Капитолия, в Минеаполис, недалеч от площада „Джордж Флойд”, както вече се казва мястото, където Джордж намери смъртта си, имаше престрелка.
Все пак денят на годишнината от онази трагедия не донесе обезсърчаване, а надежда и призиви борбата да продължи. „Преди година хората си дадоха сметка за онова, което става в Америка, и всички казахме: стига вече,” посочва Филонизе Флойд, брат на починалия.
„Как беше онова, което каза, Джана – какво е направил татко ти?” – обръща се той към малката дъщеря на Джордж. „Той промени света,” отговаря момиченцето, повтаряйки думите, които е изрекло спонтанно преди година, когато милиони хора излизат по улиците на САЩ и света, за да протестират срещу смъртта на баща ѝ и да изискат справедливост.
„Щом едно малко момиченце може да го види, ние като възрастни също сме длъжни да можем да го видим. Длъжни сме да можем да работим заедно,” заяви Филонизе Флойд по време на среща с председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси и с няколко конгресмени, ангажирани в преговорите по полицейската реформа.
След посещението си в Конгреса, братът, майката и други роднини на Джордж Флойд имаха и частна среща в Белия дом с президента Джо Байдън.
Не се появи обща снимка от срещата, нито бяха направени изявления пред медиите, каквито щеше да има, ако Конгресът беше спазил срока, рамкиран от президента за договаряне на реформата. Както обясни говорителката на Байдън – Джен Псаки, той избрал да няма публичност „по стратегически съображения” – за да позволи на законодателите да продължат да работят по темата без натиск. „Президентът все още е много обнадежден, че скоро ще подпише закона „Джордж Флойд” за справедливост в полицията,” заяви Псаки.
„Този закон трябва да стигне до бюрото на Байдън,” настоя Филонизе Флойд в Капитолия, където апелира към законодателите да придвижат напред проекта. Макар замислените в него реформи да засягат единствено поделенията на федералната полиция, която е само малка част от всички полицейски структури, смята се, че това ще окаже стимулиращ ефект върху цялата система и ще отправи ясно послание за промяна на парадигмата.
Най-амбициозният елемент от предложението е премахването на т. нар. квалифициран имунитет, който пази полицаите от искове за извършени от тях действия и който в повечето случаи им позволява да избягват отговорност при лоши практики. Това е и гордиевият възел при дискусиите около проекта в Конгреса.
Специално полицаят Шовин бе признат за виновен. До няколко седмици ще се разбере и присъдата му. „Но не можем да спрем дотук. Изправени сме пред повратна точка,” обяви Байдън в свой туит, отправен към конгресмените и сенаторите. Президентът демократ смята, че законът би помогнал за изкореняване на „систематичния расизъм”, съществуващ според него в САЩ – а това виждане само по себе си разчупва досегашните подходи.
„Вярвате ли, че нещата са се променили през последната година?” – попитаха Филонизе Флойд от CNN, повтаряйки въпроса, който тези дни се задава из цялата страна. „Вярвам, че нещата са се променили. Движението е бавно, но напредва. Искам само животът да бъде по-добър, защото не желая да виждам повече хора, умиращи като брат ми,” беше отговорът.