13 партии, 8 коалиции и 6 независими кандидати ще се участват в изборите за Европейски парламент в неделя, 26 май. България ще излъчи 17 членове на ЕП, които ще ни представляват в следващите пет години.
Часове преди официалното начало на деня за размисъл, „Барикада“ предлага селекция от последните по време прогнозни проучвания на шест социологически проучвания – „Алфа Рисърч“, „Тренд“, „Медиана“, „Сова Харис“, „Афис“ и „Екзакта“.
В първата графика са включени шестте партии или коалиции, които според социолозите със сигурност ще изпратят или имат шансове да изпратят евродепутати /натисни върху графиките за по-голям размер/.
Втората графика обобщава резултатите на следващите три формации, които според прогнозите имат над 1% доверие.
Изследването на „Алфа Рисърч“ е проведено в периода 19 – 22 май сред 1016 пълнолетни граждани чрез пряко стандартизирано интервю и се реализира със собствени средства.
Изследването на „Тренд“ е по поръчка на вестник „24 часа“ и е проведено в периода 11 – 17 май сред 1007 пълнолетни граждани чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“. Изследването е независимо от външно финансиране.
Изследването на „Медиана“ е проведено в периода 17 – 21 май сред 1008 пълнолетни граждани чрез пряко стандартизирано интюрва по домовете и е реализирано със собствени средства.
Изследването на „Сова Харис“ е проведено в периода 8 – 13 май сред 1000 пълнолетни граждани чрез стандартно интервю „лице в лице“ със собствени средства.
Изследването на „Афис“ е проведено в периода 10 – 15 май сред 1604 пълнолетни български граждани в по метода „лице в лице“, а проучването е реализирано със собствени средства.
Изследването на „Екзакта“ е проведено в периода 18 – 22 май сред 1000 пълнолетни българи чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ и е независимо от външно финансиране.
Четвъртата графика припомня последните прогнози на пет социологически агенции преди последните европейски избори – през 2014-та година.
Последната графика обобщава официалните резултати от изборите за ЕП през 2014-та.
Къде са независимите кандидати?
Въпреки факта, че за първи път на европейски избори има значими независими кандидатури, по време на кампанията мнозинството от социолозите отчетливо отказваха да съобщават техните резултати. В предпоследното си проучване, проведено в началото на май, „Алфа Рисърч“ измери интересен обобщен резултат от 3.5% за независимите кандидати.
В отговор на запитване от страна на „Барикада“, от агенцията заявиха, че не са събирали отделни данни за различните независими кандидати, а никой от тях не събира „статистически значим резултат“. За отбелязване е обаче, че дори разделен точно на 6, колкото са независимите кандидати, този резултат означава по около 0.6% доверие за всеки от независимите кандидати. Само по себе си това означава, че всеки един от тях събира прогнозно двойно по-голямо доверие, отколкото някога досега изобщо е печелил някой независим кандидат на евроизбори (около 0.3%).
Тези данни стават още по-интересни, ако се приеме, че доверието не е разпределено равномерно, а с по-значим резултат са например трима от независимите кандидати – това би означавало по около 1% за тях.
Същевременно, макар да наричат резултатите на независимите кандидати „статистически незначителни“, в същото проучване от „Алфа Рисърч“ измерват индивидуално резултата например на партии като „Партия на зелените“ – 0.4% и „Път на младите“ – 0.4%, което е по-малко дори резултатът на независимите да бъде разделен по равно на шест.
Любопитно е, че в следващото си и последно за тази кампания проучване, данните от което са цитирани по-горе, „Алфа Рисърч“ също вече изцяло изключва от съобщението и графиките си независимите кандидати. Те вече съобщават единствено обобщени данни за „Други партии“, които събират общо 6.1% прогнозен резултат, без да е възможно, представени по този начин, данните да бъдат тълкувани и анализирани по-детайлно.
Данни от анкетата на „Барикада“
Без никакви претенции за представителност, „Барикада“ проведе собствена анкета сред своите читатели. В нея досега са се включили около 700 души, като БСП печели гласуването с 25.8%, а втори резултат събира независимият кандидат Ваня Григорова със 17.4%. Трета е независимата Десислава Иванчева с 9.2%, опцията „няма да гласувам“ са посочили около 8.8%, а със значим резултат са още независимият Минчо Христов (7.10%), Демократична България (6.50%) и „Възраждане“ с 6.04%.