Трима от членовете на съвета на директорите на Холдинг БДЖ са подали оставка късно снощи, потвърди наскоро назначения транспортен министър Росен Желязков за NOVA. Това са шефът на борда и зам.-министър на транспорта Велик Занчев, изпълнителният директор Владимир Владимиров и главният финасист Филип Алексиев. Министър Желязков е обяснил пред NOVA, че не е наясно с мотивите за напускането на ръководството.
От началото на годината пътническите превози на БДЖ са изправени пред най-голямата си криза досега, като през второто тримесечие националната статистика отчете отлив на 2 милиона пътници, или 37.5% спад на годишна база. През април директорът Владимир Владимиров обяви, че „най-важният факт, който трябва да знае българската общественост” за БДЖ е, че тя е „спасена от фалит“.
Само два месеца по-късно компанията бе изправена пред фалит, след като нейни сметки бяха запорирани след иск от кредитори и се наложи държавата да се намеси и да спаси отново железниците. Малко след като едва не предизвика фалит заради запор на 20 млн. лв., ръководството на железницата реши, че може да спре със затягането на коланите и пусна поръчка за мотриси на стойност 675 млн. лв., която беше спряна временно от КЗК след жалби на производители.
Владимир Владимиров, назначаван в ръководството на БДЖ и от трите правителства на ГЕРБ досега, води политика на орязвания и съкращения, която доведе до намаляване на дълговете на компанията от около 850 млн. през 2009 г. до 365 млн. в началото на 2018 г. Същевременно обаче бе подкопана възможността на железницата да функционира нормално и съответно да генерира приходи, които да осигурят по-нататъшното изчистване на задълженията. Пътниците са намалели с 13 милиона на годишна база в периода 2008-2017 г., като през настоящата се очаква още по-рязък срив.
Сривът вероятно е породен от спирането на влакове, поради липса на подвижен състав, постоянните закъснения на онези, които все още се движат, както и фактът, че дори когато се движат по разписание, скоростта им е по-ниска, отколкото преди 30 години. Лошите условия на труд и ниското заплаще води след себе си и кадрова криза.