По Коледа стават чудеса, обаче се случват и неприятности. Предпразничните дни са удобно време за предприемане на непопулярни действия. Настоящото българско правителство спази традицията и през декември взе неприятно за хиляди граждани решение, а в проект е още едно подобно. Големият проблем не е, че действията не се харесват на хората, а че са породени от забатачени с години бездействия – от страна на същото и други правителства.
Става дума за нуждата от 1 януари 2018 г. да се затворят всички сметища, които не отговарят на европейските изисквания. България е поела още преди десетилетие ангажимент да закрие старите депа, обещала е да построи нови, иначе е изправена пред свирепи глоби. През 2012 г. Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу страната ни и след няколко отсрочки ,,закова” именно датата 1 януари 2018 г. за изпълнение на ангажиментите.
Сега до няколко дни спешно трябва да се затворят 113 сметища, обаче има проблем –
налице са общини, които няма къде да изхвърлят боклука си.
Всъщност те не са много, но са концентрирани все в Югозападна България. Става дума за всички общини от Кюстендилска област, а също и Благоевград. На заседанието си на 19 декември правителството решава да разпрати боклука им в ,,съседни общини”, където са вдигнати нови инсталации. Кабинетът има право да не пита домакините съгласни ли са да вземат чужд боклук, защото разполага със законовата възможност да се разпорежда с до 10% от капацитета на регионалните сметища. Т.нар. ,,съседни общини” обаче, които могат да приемат боклука, не са много, защото не навсякъде има нови депа. Тъй веднага става ясно, че Самоков следва да приюти боклука на Дупница – обсъждано е под сурдинка от самоковските съветници на сесията им на 21 декември. Става и известно, че Перник трябва прилежно да обслужи останалите селища от Кюстендилска област. Правителството не се е занимавало все още с Перник, но е подготвило постановление.
Живеем в XXI век и доста граждани отказват да бъдат безгласни букви. ,,Решенията” на правителството разбираемо повлякоха недоволство. ,,Бих искал да заявя своето абсолютно несъгласие!”, декларира чрез остра позиция в социалните мрежи кметът на село Драгушиново, община Самоков, Георги Хаджийски. Новото сметище на града, а също и старото, се намират точно до Драгушиново. Чрез статия за ,,Барикада” на 12 октомври той разказа как новоизграденото депо, въпреки цената си от 9.5 млн. лв. и последващи инвестиции,
се е наводнило при първия по-серозен дъжд,
а боклукът все така се изхвърля на старото сметище. В публикацията той сигнализира още, че огромни райони край Самоков, особено на Околовръстния път, са превърнати в бунища. Напълно резонно сега Хаджийски пита как община, която не може да се справи със собствения си боклук, ще приема чужд. ,,Екологичните последици за Самоков и региона, които биха настъпили вследствие на обременяването на ландшафта с допълнителни и напълно излишни отпадъци, са непредвидими. Призовавам кмета на общината да използва всички възможности на действащото законодателство да не бъде допуснато превръщането на Самоков в национален център за събиране на боклуци”, декларира публично Хаджийски.
Интересното е, че огромна част от жителите на Самоков бяха против изграждането на регионално депо. Искаха референдум (Хаджийски бе председател на инициативния комитет). Местната власт не позволи допитване и грубо наруши Закона за прякото участие на гражданите във властта. Лентата на сметището бе прерязана през 2015 г. Жителите на Самоков се притесняваха тогава, че правителството ще ползва служебната квота от 10%, за да им натресе софийския боклук, който до преди 5-6 години също беше проблемен. Днес се оказва, че трябва да складират дупнишкия. И понеже неофициални информации сочат, че на старото сметище, което отдавна трябваше да бъде затворено, се извозва боклук от Ихтиман, то наистина май Самоков е на път да се превърне в
,,национален център за събиране на боклуци”.
Самоковският общински съвет все още не се е произнесъл. С декларация на 19 декември обаче излезе пернишкият. В нея се казва:
,,Изразяваме своето несъгласие относно предвижданото приемане на решение на Министерски съвет за допускане използването на 10% от оставащия капацитет на Регионално депо за неопасни отпадъци Перник – за депониране на отпадъци от общините Кюстендил, Бобов дол, Сапарева баня, Бобошево, Рила, Кочериново. Депото се експлоатира от 29.12.2015 г. и
на настоящия етап е изградена само една от клетките.
Община Перник не е в състояние да финансира предсрочно изграждането на втора клетка. Определените от МОСВ количества от 13731 тона значително надвишават оставащия капацитет на Регионално депо за неопасни отпадъци в Перник. Налице са сериозни проблеми в работата на компостиращата система, което води до увеличаване на отпадъците. Факт е значителното замърсяване на атмосферния въздух в община Перник, на територията на която е депото. Транспортирането на допълнителни количества ще се отрази негативно върху замърсяването на атмосферния въздух и изградената инфраструктура и допълнително ще натовари подходите към депото, които в по-голямата си част преминават през населени места”. Пернишките съветници казват още, че в депото им се разтоварва и промишлена смет, като складирането е изчислено до милиметър, съобразно максимума.
Перник се управлява от ГЕРБ, а декларацията е приета с единодушие в местния парламент. Подкрепена е от кмета Вяра Церовска. Фактът, че
ГЕРБ – Перник протестира срещу собственото си правителство,
красноречиво говори за остротата на проблема.
От всичко казано до тук се вижда къде точно е коренът на бедата. В Самоков има сметище, вдигнато в разрез с природните и географски особености (иначе нямаше да се наводнява лесно), което не работи изцяло, а общината е зарината в боклуци. Трябва ли да приютява друг боклук? Разбира се, че не. В Перник пък има само една построена клетка, запълнена е максимално, компостирането среща трудности, градът изпитва тежки екологични проблеми. Трябва ли и той да приема друг боклук? Не.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов обаче разсъждава чиновнически.
,,С това на практика ние изпълняваме ангажиментите си и след приемането на тази точка ще поискам официално прекратяване на делото (за наказателната процедура – бел. авт.) срещу България”, аргументира той пред колегите си министри разпращането из ,,съседни общини” на проблемната смет. Димов не се вълнува от факта, че транспортираният боклук ще отвори нови екологични рискове. А ако се развълнува,
виновникът е ясен – Станишев.
,,На практика общинските депа, които се закриват, е трябвало да бъде направено през 2009 г.”, казва той. Прав е отчасти – пропуска, че цели 7 години впоследствие управляваше ГЕРБ.
Изходът сега е или някак документално нещата да се натъкмят за пред Европейската комисия, или на пожар проблемните общини да сключват договори с изрядни депа или заводи. През лятото се появи информация, че Кюстендил смята да извозва боклука в Луковит, не е известно докъде стигна този вариант. Ясно е обаче, че разстояние от 450 км в двете посоки ще коства баснословни разходи. Гражданите чрез такса смет ли ще плащат? Опция е и софийският завод за преработка на боклук.
Приказката ,,Сливи за смет” е всеизвестна. Сега пред очите ни се разиграва заглавието ,,Смет за милиони”, където къщовна мома липсва, налице е зловредна власт. Натресен е боклук, но да се чуди човек къде е повече той – в депата или из коридорите на властта. А евентуалните милиони за глоби никак не са малко. ,,Само за информация искам да кажа, че за неизпълнение на този член от директивата
Италия е осъдена, като еднократната санкция, на 40 милиона евро. След което е наложена за всеки шест месеца от неизпълнение с по 42,8 милиона евро.
За Гърция санкция има ефективно от 10 милиона еднократно, плюс 14,5 милиона периодично до изпълнението на задълженията”, казва Нено Димов пред колегите си министри.