Върховна административна прокуратура (ВАП) протестира пред Aдминистративния съд решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от края на март, с което одобри бизнес плана на “Софийска вода” до 2021 г. Той предвижда увеличение на цената на водата в столицата с 18% от април и постоянен ръст в следващите години с близо 50% спрямо сегашната цена.
Компанията първоначално искаше още по-рязко увеличение, което мотивира с нуждата от инвестиции в преносната мрежа, за да се намалят загубите на вода. Решението на КЕВР обаче показва, че “Софийска вода” всъщност има достатъчно налични средства, за да инвестира, но не и след като се приспадне гарантираната печалба за концесионера. Затова комисията разрешава шоковото постъпване, като се осланя на концесионния договор от 1999 г., с който водоснабяването в София е дадено на транснационалната компания “Веолия”, гарантиращ 17% възвръщаемост.
Според ВАП, това решение на КЕВР е незаконосъобразно, а възвръщаемостта може да се коригира, въпреки заложените параметри в концесионния договор. Законът за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ) постановява:
„Комисията определя целева норма на възвръщаемост при отчитане на специфичните условия във всеки В и К оператор, като взема предвид социалната поносимост на цената на В и К услугите, изискванията за бъдещи капиталови разходи и показателите за финансова стабилност”
Вместо да приложи закона и да определи сама нормата на възвръщаемост, отчитайки “социалната поносимост”, комисията е приела за константна величината, заложена в концесионния договор. По този начин печалбата на инвеститора е била поставена над законовата уредба в страната:
“Налице е противоречие на мотиви (по същество приравнено на липса на такива), тъй като от една страна се приема, че е налице законов ред за определяне на нормата на възвръщаемост на собствения капитал, а от друга, този ред не се спазва с аргумент, че в договор е налице клауза, която „пречи“ на приложението на закона.” – заключават прокурорите.