Ръководителят на американската дипломация Джон Кери заяви докато гостуваше на южнокоройския си колега Юн Бьон Се и на военния министър Хан Мин Ку в Сеул, че Вашингтон планира колкото се може по-бързо да разположи своя система за противоракетна отбрана в Южна Корея, съобщи Ройтерс.
Абревиатурата, с която тази инициатива става известна, е THAAD (Terminal High Altitude Area Defense – Терминал за въздушна отбрана на голяма височина).
Мярката е лансирана в контекста на противопоставянето срещу възможната военна заплаха от Северна Корея. Кери подчерта, че САЩ ще направят всичко необходимо, за да се защитят, и ще зачитат поетите по-рано ангажименти към съюзници като Южна Корея.
Както обясняват експерти, системата THAAD е предназначена за високо, надатмосферно прихващане на на ракети с малък и среден радиус на действие. Според южнокорейското министерство на отбраната радиусът на действие на THAAD не надвишава 200 километра.
В началото на септември т.г., по време на срещата на Г-20 в китайския град Ханджоу, президентът на Китай Си Цзинпин се обяви против разполагането на американска система за ПРО на Корейския полуостров. „Едно неправилно решение няма да спомогне за стабилността в региона и може да изостри разногласията,”предупреди Си.
Решението за инсталиране на американска ПРО в южната част на полуострова бе анонсирано в началото на юли т.г. Тогава бе съобщено, че наземната система за ПРО е предназначена за прихващане на бойни глави на балистични ракети в крайния етап на средния участък от траекторията на полета и при приближаване към целта. Елементите на ПРО целят да защитават от балистични ракети с малък и среден радиус и от стратегически ракети войските на САЩ и техните съюзници, градовете и другите важни обекти.
Русия винаги се е обявявала против разполагането на американска ПРО в Южна Корея. Руското МВнР нееднократно е заявявало, че това ще доведе до подкопаване на стратегическия баланс в региона и отвъд неговите предели. Москва е отправяла и предупреждения, че така ще се появят нови трудности за решаване на сложната ситуация на Корейския полуостров, включително по освобождаването му от ядрени системи.
От своя страна Южна Корея обяснява, че решението за разполагане на THAAD е взето заради нарастващата ракетна заплаха от страна на Северна Корея. Сеул уверява, че инициативата не е насочена срещу трети страни като Китай или Русия.
На свой ред властите в Пхенян обявиха, че считат решението за разполагане на ПРО в южната част на полуострова за „обявяване на война” от САЩ и обещаха да предприемат „физически” ответни мерки.