Родолфо Иянес, зам.-министър на вътрешните работи, бе взет за заложник, а после бе разтерзан от блокирали ключово шосе демонстранти край селището Пандуро, на 185 км от Ла Пас
Бурните протести на боливийски миньорски кооперации, недоволни от нов закон, който постановява по-строг държавен контрол над дейността им и по-високи екологични изисквания, доведоха до трагични събития. Зам.-вътрешният министър Родолфо Иянес, който отиде да преговаря с демонстрантите, блокирали ключово шосе в района на Пандура, на 185 км от Ла Пас, бе взет от тях за заложник. Ръководителите на протестиращите предупредиха властите, че ако не се вслушат в исканията, зам.-министърът щял да се върне в Ла Пас „в две отделни кутии”.
Родолфо Иянес отначало поддържаше телефонна връзка с колегите си от вътрешното министерство и периодично ги убеждаваше да изпратят исканата от миньорите комисия за преговори, а натоварените с разчистване на блокадата полицейски части да се оттеглят. Сблъсъците между полиция и протестиращи обаче продължиха и в един момент обажданията от Иянес, който е адвокат по професия, секнаха. Скоро след това журналист, отразяващ събитията, сигнализира за човешко тяло, което било търкулнато от хълм, зает от демонстрантите, и се спряло до електрически стълб. Можело да се забележи, че човекът е Иянес и очевидно е бил смазан от бой.
Как се стига до разправата
Междувременно помощникът на Иянес, който също бил задържан от протестиращите, но успял да избяга и да стигне до позициите на полицията, разказал, че в началото обстановката била напрегната, но не агресивна. Демонстрантите били много ядосани, но очаквали с тях да се преговаря. След това обаче започнали сблъсъците с полицията, при които от полицейски изстрел загинал 26-годишен член на миньорската кооперация. Освен това дошла вестта, че и в Кочабамба, където също има протести и блокади, е загинал още един демонстрант. И това вече отключило неконтролируем гняв. Някой метнал камък по зам.-министъра и тълпата се хвърлила да линчува Иянес.
Смъртта му бе официално потвърдена от министъра Карлос Ромеро, който, много разстроен, се появи пред журналисти в Ла Пас.
Правителството всъщност е имало намерение да преговаря с миньорите и именно с тази цел е изпратило при тях Иянес. Но пленяването му е изострило обстановката и е довало до полицейката намеса, съобщават боливийски и световни медии.
Защо миньори и правителство са в конфликт
Миньорите са една от най-добре организираните професионални общности в Боливия и допреди година-две бяха една от най-верните опори на правителството на президента Ево Моралес, което им осигури много права. Боливия е голям производител и износител на природен газ и миньорският сектор просперираше, докато енергийните ресурси на международните пазари бяха скъпи. Сега вече не е така и недоволството бързо нарасна.
То особено се изостри, след като правителството прие споменатия закон за по-сериозен контрол над миньорските кооперации. Той бе породен от многото случаи на злоупотреби, когато под прикритието на тези кооперации всъщност се развиваше чисто комерсиална дейност с нарушения на трудовите права и с нанасяне на сериозни щети на околната среда. Ръководствата на кооперацията обаче скочиха срещу закона и го обявиха за дискриминационен и спъващ дейността им.
Сериозните социални конфликти винаги са били характерни за Боливия. Но случай с отвличане и убийство на висш държавен чиновник не е имало от 40-те години на миналия век.
Сегашният казус е деликатен и от политическа гледна точка, защото част от протестиращите го слагат в графата „класова борба”, докато правителството, което се обявява за защитник точно на трудещите се, го разглежда през призмата на борбата с монополизма.
Правителството вече обяви, че знае кои са огранизаторите на „бруталното убийство” на Родолфо Иянес и че ще ги изправи пред правосъдието.