Белгийският регион Валония потвърди позицията си против подписването на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение ЕС-Канада (СЕТА) на започналото в четвъртък заседание на Европейския съвет. Макар федералното правителство на Белгия да подкрепя споразумението, според конституцията на страната е нужно съгласието на всички регионални правителства, за да гласува за подобен договор. Всички 28 правителства на страните от ЕС трябва да подкрепят спортното търговско споразумение, за да може то да бъде прието на насрочената за 27 октомври среща на високо равнище.
Преговорите за търговската политика в Европейския съвет продължават и в петък. Президентът на Съвета Доналд Туск изрази опасение в профила си в Туитър, че ситуацията около СЕТА „заплашва доверието в Европа”.
Deeply concerned by difficult CETA situation. Still waiting for an answer. Credibility of Europe at stake.
— Donald Tusk (@eucopresident) October 20, 2016
Европейската комисия, която води преговорите от името на ЕС, предложи на Валония отстъпки под формата на нови промени в интерпретативната декларация към споразумението. Тези промени в текста би трябвало да отговорят на притесненията на парламента на Валония относно земеделието и начина по който ще се решават диспути с канадски компании. Тъй като Канада отказва да се правят повече промени в текста на договора, обхващаш 1600 страници, Брюксел се опитва да преодолее възраженията на отделните страни чрез тази съвместна декларация към СЕТА. Еврокомисията уверява, че тази декларация ще има обвързваща юридическа сила, но критиците на споразумението поставят това под въпрос. Промени в декларацията вече станаха оправдание за Австрия, Унгария, Словения и Холандия да оттеглят резервите си.
Премиерът на Валония Пол Магнет свика извънредно заседание на местното правителство и се очаква да говори пред местния парламент по-късно в петък. Валонското правителство признава, че има някои подобрения в текста на декларацията, но не ги смята за достатъчни. „На този етап за нас този документ не е достатъчен”, заявява валонския премиер, цитиран от „Ройтерс”. Той трябва да проведе среща с канадския министър на търговията Кристия Фрийланд, на която по думите му ще обсъдят как може да бъде модифициран документа.
Канадското либерално правителство дава все повече сигнали за нетърпение по отношение на ЕС. Доналд Туск коментира, че проблемът не се свежда само до търговската сделка с Канада, която е 12-ят най-голям търговски партньор на ЕС. Той изтъква и че това ще е първото търговско споразумение на ЕС със страна от Г-7. Туск коментира пред медиите, че няма как да има обществена подкрепа за „свободната търговия”, ако хората не могат да бъдат убедени, че подобни споразумения са в техен интерес. „Опасявам се, че това означава, че СЕТА ще е нашето последно търговско споразумение”, заявява той.
Преговорите за СЕТА текат от седем години, и подобно на тези за търговското споразумение със САЩ ТПТИ, се водят напълно непрозрачно. СЕТА включва и повечето спорни елементи на ТПТИ, в това число механизмите за съдене на държави от инвеститори, даващи възможност на корпоративни интереси да се налагат над националното законодателство, и да подкопават социалните, екологични и трудови стандарти. Преговорите за ТПТИ с до голяма степен блокирани заради обществената съпротива и неразбирателството между САЩ и някои страни от ЕС по определени въпроси. Отлагането на преговорите обаче изглежда повече като политическа маневра преди предстоящите президентски избори във Франция и САЩ, тъй като същевременно натискът за прокарване на идентичното споразумение СЕТА върви с пълна сила. Това става въпреки международните протести и подписаната от над 3.2 млн. европейски подписка срещу СЕТА.