След като комисиите в Столичния общински съвет отхвърлиха искането на жителите на ж.к. „Младост“ за местен референдум, който да се произнесе върху въпроса с продължаващото презастрояване на един от най-големите софийски квартали, от инициативния комитет за референдума обявиха началото на нова серия протести. Първият от тях ще се проведе в понеделник, 3ти април, от 18:30 ч.пред общината в „Младост 3“.
Припомняме, че за референдума бяха събрани над 14 000 подписа, но проверка на служба ГРАО обяви, че само 8800 са коректни, при необходими 9400. Недоволството на гражданите доведе до оставката на бившия районен кмет от ГЕРБ през 2016 г., след като бяха разкрити и значителни нарушения в дейността ѝ. Изборите за нов кмет бяха спечелени от водачката на протестите Десислава Иванчева.
Друга причина за недоволство сред хората са обявените от главния архитект на Столична община арх. Здравко Здравков планове за застрояване на нови 430 000 кв. м. площ на територията на „Младост“. Шест комисии от СОС разгледаха предложението за референдум, като становището на всички от тях е било отрицателно. По данни на бившия депутат и общински съветник Георги Кадиев гласовете против са били на общинските съветници от ГЕРБ и десните партии, а единственият представител на „Зелените“ в общината се е въздържал.
Общинарите изтъкнаха като довод това, че жителите били некомпетентни да решават бъдещето на квартала, че въпросите били незаконосъобразни, а не на последно място и разходите, които ще трябва да се направят при налагане на мораториум за строеж. Така за пореден път СО застана на страната на частния, а не на обществения интерес. Отговор на въпроса защо нищо не е предприето в годините досега, въпреки че ГЕРБ управлява София вече 12 години, няма. И вероятно няма и да има. Вместо това ГЕРБ по всякакъв начин се опитват да прехвърлят отговорността ту на хората, ту на новоизбрания районен кмет. Че става дума за сериозна корупция и интереси можем да съдим и от това, че веднага след скандала в доскоро реномиран вестник като „Труд“ събитието бе отразено силно пристрастно и манипулативно.
Конкретните неща, от които жителите се оплакват включват корупцията в общината, водеща до това да се строи в зелените площи до блоковете (често в пълно нарушение на законите), както недостатъчно добрата транспортна инфраструктура, която вече изнемогва при безконтролното строителство от последните години, а и ще бъде допълнително натоварена, ако се реализират строителните намерения за комплекси като този на турската фирма „Гаранти Коза“. Всичко това превръща „Младост“ от един от най-добрите квартали за живеене в София в бетонно гето, твърдят хората.
Окончателното решение по казуса трябва да бъде взето на 6-ти април на предстоящата сесия на Столичен общински съвет, а референдумът е точка номер 18 в дневния ред. От инициативния комитет „За Зелен Младост“ са насрочили нов протест за тази дата, от 9:00 ч. пред сградата на СО на ул. Московска 33.