Забавено от вече четири месеца изплащане на изработен труд изведе днес на протести в различни места из страната работници на „Автомагистрали-Черно море” АД, Шумен. Те затвориха с блокади четири пътни транспортни участъка – на АМ „Тракия“ и „Хемус”, по пътя Русе-Разград и Русе-Варна, както и на столичния бул. „Дондуков” в „триъгълника на властта” между министерския съвет, парламента и президентството. Длъжникът им е министерството на регионалното развитие и благоустройство, пред което също имаше протест.
По време на митинга пред МС в София беше прочетена декларация на протестиращите, адресирана до президента, премиера и министъра на регионалното развитие и благоустройството. На тази позиция в служебния кабинет е Виолета Комитова.
„Ние, работещите в „Автомагистрали-Черно море”, Шумен, от края на април правим опити да получим заработените средства за ремонта на АМ „Тракия” от държавното дружество „Автомагистрали” АД, пряко подчинено на министъра на регионалното развитие и благоустройството“, пояснява се в декларацията.
В четвъртък синдикалната организация на „Автомагистрали-Черно море” обяви, че от април досега дружеството не е получило от АПИ над 36 милиона лева за извършени ремонтни дейности на автомагистрала „Тракия”. Няма пари за закупуване на материали и покриване на текущите разходи на фирмата. За последния месец заплати не са получили близо 800 служители.
„Протестът е изцяло синдикален. Ще направим всичко необходимо да си получим парите. Ние сме изпълнили нашата част от задълженията си”, каза Асен Тодоров от „Автомагистрали -Черно море” АД.
„Нямаме пари, чакаме актуализацията на бюджета,” отговори министър Комитова на извънреден брифинг по повод протеста.
„Това е една от фирмите, която работеше по отсечката Чирпан-Стара Загора, отговаряше за ремонта на дясната лента в посока София-Бургас. Тази фирма работи по договор от 11 януари тази година“, обясни Комитова. Тя разказа още, че договорът за първите 17 километра е трябвало да приключи на 25 март. На 24 март фирмата удължила срока с анекс, с оглед да приключи работата на 19 април, а за останалата част от общо 40-те километра удължила срока си с анекс до 30 юни. „След това завършва строежа на 17 юли, за което съм малко ядосана на фирмата, тъй като измъчихме всички български граждани точно в сезона на пътуването към морето”, каза Комитова.
Тя посочи още, че шуменската фирма е жертва на порочната практика на предишното ръководство на МРРБ, АПИ и държавното дружество „Автомагистрали“, което си е позволило да извърши свръхдоговоряне и да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране. Министърката припомни, че МРРБ е поискало от бюджета 1,5 млрд. лв., за да се извършат всички разплащания по договорите на държавната компания „Автомагистрали”.
„При тези договори, за които не е осигурено финансиране в бюджета, се нарушават множество закони. Ако имахме всичките пари, дори и да платим, ние влизаме в хипотезата да нарушим няколко закона“, допълни Комитова. И отбеляза, че МРРБ ще се обърне към прокуратурата, която да даде становище дали подписаният договор е състоятелен и дали МРРБ може да извършва плащания по него.
Казусът не вещае бързо разрешаване и, както винаги, цената я плащат работниците, които стоят без заплати за изработен труд.