Даниел Хейл, бивш разузнавателен анализатор във военновъздушните сили на САЩ, беше осъден на 45 месеца затвор във вторник, след като се призна за виновен за изтичането на множество правителствени документи, разкриващи огромния брой цивилни жертви на програмата за удари с безпилотни самолети на американската армия. Пред съда 33-годишният Хейл заяви, че е вярвал, че „е необходимо да се разсее лъжата, че войната с дронове ни пази, че нашият живот струва повече от техния“.
„Тук съм, защото откраднах нещо, което никога не съм имал право да отнемам – скъпоценен човешки живот. Не можех да продължавам да живея в свят, в който хората се преструват, че не се случват нещата, които се случват. Моля, ваша чест, простете ми, че предпочетох да взема документи вместо човешки животи“, заяви Хейл в обръщението си. От своя страна съдията заяви, че Хейл „не е съден за това, че е проговорил за програмата за безпилотни самолети, с които се убиват невинни хора“, и че е можел да информира обществеността “без да взема нито един от тези документи“.
Въпреки че присъдата от близо четири години е значително по-кратка от 11-те години зад решетките, поискани от федералните прокурори, това съдебно решение отбелязва още една победа за правителството на САЩ в борбата му с изтичането на информация за националната сигурност, която тече особено ожесточено при последните президентски администрации.
Хейл бе арестуван през 2019 г. по редица обвинения, свързани с неразрешено разкриване на информация за националната отбрана и кражба на правителствена собственост. В допълнение към документите, описващи начина, по който правителството избира мишените си за удари с дронове – и информацията колко често биват убивани цивилни – Хейл е свързан и с публикуването на секретен, макар и некласифициран, наръчник с подробна информация за това как правителството на САЩ включва лица в своята обширна система от списъци за наблюдение. Публикуването на дълго забуления в тайна наръчник беше приветствано от правозащитните организации.
„Даниел Хейл ще прекара години в затвора за изтичане на документи, които разкриха истината за скритата, кръвопролитна война с безпилотни самолети на правителството на САЩ, включително това, че убийствата на цивилни граждани са много по-широко разпространени, отколкото се признаваше”, коментира Бетси Рийд, главен редактор на The Intercept – изданието, което първо публикува изтеклите документи. „Хейл е обвинен и в разкриването на таен правилник, в който подробно е описана паралелната съдебна система за включване на хора в списъци за наблюдение и категоризирането им като заподозрени терористи, без да е необходимо да се доказва, че са извършили нещо нередно. Съгласно тези правила на хора, включително граждани на САЩ, може да бъде забранено да летят или да бъдат задържани на летищата и на границите, като същевременно им се отнема възможността да оспорват действията на държавата спрямо тях. Разкриването на този наръчник доведе до десетки съдебни дела и важни съдебни победи за защита на гражданските свободи”, добавя тя.
Както вече се е превърнало в стандартна практика в САЩ, Хейл е обвинен по Закона за шпионажа. Съгласно този силно противоречив закон от 1917 г. обвиняемите не могат да изтъкват усилията си да информират обществеността за действията и операциите на правителството като защита за изтичане на класифицирана информация. Президентът Барак Обама започна да използва този закон като бухалка срещу държавни служители, станали източници на медиите за нелицеприятна за властта информация. Администрацията на Тръмп продължи тази практика, а сега това направи и администрацията на Байдън.
„Макар съдът да отхвърли крайните искания на прокуратурата, присъдата на Хейл е още един трагичен пример за това как правителството злоупотребява със Закона за шпионажа, за да наказва предполагаеми журналистически източници като шпиони – практика, която накърнява човешките права, свободата на пресата и демокрацията“, допълва Рийд в изявлението си.
Преди произнасянето на присъдата Хейл подаде в съда писмо от 11 страници, в което подробно описва мотивите за действията си. С ярки подробности Хейл разказва за собствения си опит в откриването на цели за американските безпилотни удари. По някои оценки от 2004 г. насам при операции на САЩ с безпилотни самолети в чужбина, провеждани както от военните, така и от ЦРУ, са убити между 9000 и 17 000 души, включително 2200 деца и множество американски граждани. Както Хейл отбеляза в писмото си, американската армия има практика да обозначава всички убити при такива операции като „врагове, убити по време на военни действия“, освен ако не се докаже обратното. „При войната с безпилотни самолети понякога девет от всеки десет убити са невинни. Трябва да убиеш част от съвестта си, за да вършиш тази работа“, каза Хейл във вторник.
В писменото си изложение адвокатите на Хейл заявяват, че той е „изпитвал изключителна вина за това, че е съучаствал в неоправдани според него убийства“ чрез участието си в програмата за безпилотни самолети, и твърдят, че разкритията му са били продиктувани от чувство за морален дълг. От своя страна държавните прокурори се опитаха да опровергаят това, представяйки Хейл като егоист, който е рискувал свободата си, за да се хареса на журналистите, на които се е възхищавал, и сравниха оправданията му с тези на дилър на хероин.
Хейл е дислоциран в Афганистан през август 2012 г. и е освободен от служба с почести година по-късно. Като анализатор на разузнавателни данни, работата на Хейл по време на мисията му в Афганистан е била свързана с локализиране на цели за удари с безпилотни самолети и проследяване на сигнали от мобилни телефони, свързани с хора, за които се смята, че са вражески бойци.
След като напуска военновъздушните сили, Хейл – чувствайки се виновен за ролята си и вярвайки, че може да промени начина, по който се извършват целенасочените удари – предава на журналист, с когото се е запознал по-рано, документи, които показват, че програмата за безпилотни самолети не е толкова прецизна, колкото твърди правителството, и води до много цивилни жертви.
Адвокатите му изтъкват, че държавното обвинение не е доказало, че изтичането на информация е довело до реални вреди. „Той е извършил това деяние, за да привлече вниманието към това, което е смятал за неморално поведение на властите, извършвано под маската на секретност и в противоречие с публичните изявления на тогавашния президент Обама относно предполагаемата прецизност на програмата за безпилотни летателни апарати“, заявяват те.
Хейл е потомък на Нейтън Хейл, американски патриот, който е обесен от британците за кражба на документи през 1776 г. В обръщението си към съда във вторник Хейл цитира думи, които често се приписват на неговия прочут прародител: „Единственото, за което съжалявам, е, че имам само един живот, който мога да дам на страната си, независимо дали тук или в затвора.“
„Вярвам, че е погрешно да се убива, но е особено погрешно да се убиват беззащитни хора“, каза пред съда Хейл.