Схемите за избягване на данъчно облагане, прилагани от Amazon, отново влязоха в центъра на вниманието, след като корпорацията отчете рекордни продажби в Европа, за които не се е наложило да плаща данъци, пише Guardian.
Отчетите на намиращото се в Люксембург подразделение на компанията Amazon EU Sarl, което отговаря за продажбите в голяма част от Европа, показват, че въпреки рекордните приходи от 44 млрд. евро, то е отчело 1.3 млрд. евро загуба за 2020 г., поради което не е трябвало да плати корпоративен данък печалба.
Всъщност на подразделението на Amazon дори са отпуснати данъчни кредити в размер на 56 млн. евро, които компанията може да използва за компенсиране на бъдещи данъчни сметки, ако излезе на счетоводна печалба. Компанията вече има натрупани пренесени загуби на стойност 2.7 милиарда евро, които могат да бъдат използвани за освобождаване от данъци, платими върху бъдещите печалби.
В люксембургското звено на компанията, което отговаря за продажбите в Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция, работят общо 5262 души.
„По всичко изглежда, че потресаващото укриване на данъци от Amazon продължава с пълна сила“, коментира пред Guardian Маргарет Ходж, депутат от британската Лейбъристка партия. „Приходите на Amazon набъбнаха значително по време на пандемията, докато нашите традиционни търговци едвам оцеляват. Въпреки това компанията продължава да прехвърля печалбите си в данъчни убежища като Люксембург, за да избегне справедливото облагане. Всички тези големи дигитални компании разчитат на нашите обществени услуги, нашата инфраструктура, нашата образована работна сила. Но за разлика от малките бизнеси и трудолюбивите данъкоплатци, технологичните гиганти не плащат справедлив дан за общото благо“, изтъква тя.
Ходж също така подчертава, че докато новата администрация в САЩ предлага въвеждане на по-справедлива система за облагане на големите корпорации и дигитални бизнеси, управляващите в Лондон „мълчат оглушително“ по въпроса. „Правителството трябва да се задейства и да се възползва от тази рядка възможност да оставим избягването на данъци в миналото“, казва тя.
„Тези цифри са умопомрачителни, дори за Amazon“, отбелязва от своя страна Пол Монаган, главен изпълнителен директор на Фондация за справедливи данъци. „Наблюдаваме експоненциално разрастващо се пазарно господство на една компания, чиито доходи остават до голяма степен необложени – което ѝ позволява да подбива местните бизнеси, които следват по-отговорен подход. По-голямата част от доходите на Amazon в Обединеното кралство се осчетоводяват офшорно, в изключително печелившата дъщерна компания в Люксембург. Това означава, че те не само няма да направят значителна данъчна вноска сега, но и че е малко вероятно да го направят и за много години напред, благодарение на огромния размер на счетоводно пренасяните напред загуби“, казва той.
Отчетът на Amazon EU Sarl показва, че през 2020 г. продажбите в Европа са нараснали с 12 млрд. евро спрямо предходната година. Целият отчет, внесен при регулаторите в Люксембург, е в размер на едва 23 страници (в сравнение със стотици страници за големите компании, регистрирани във Великобритания), и не включва разбивка на печалбите в отделните европейски държави. От отчетите на Amazon пред регулаторите в САЩ обаче се разбира, че приходите на корпорацията в Обединеното кралство са нараснали с 51% до рекордните 26.5 млрд долара през миналата година. През предходната 2019 г. компанията отчете продажби за 17.5 млрд. долара на британския пазар, за които бе платила едва 293 млн. паунда данъци в страната.
Бизнесът на Amazon се разрасна рязко по време на предизвиканите от пандемията локдауни, тъй като много хора прибегнаха до онлайн пазаруване. Работата от дома също така увеличи потреблението на онлайн облачни услуги, в които Amazon също има водещ пазарен дял. Тези тенденции продължават и в началото на тази година, като през миналата седмица централата на Amazon в САЩ отчете рекордна тримесечна печалба от 8.1 млрд. долара при продажби от 109 млрд. долара. Междувременно личното богатство на главния изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос нарасна до над 200 млрд. долара.
Говорителят на Amazon заявява, че компанията „плаща всички данъци, изисквани във всяка държава, в която работи“, и че „корпоративният данък се основава на печалби, а не на приходи, а печалбите ни остават ниски предвид големите ни инвестиции и факта, че търговията на дребно е силно конкурентен бизнес с нисък марж“.
Много мултинационални корпорации са избрали да регистрират европейските си централи в Люксембург заради възможностите за спестяване на данъци, предлагани от малката държава с едва 600 000 души население. Amazon отвори представителството си в Люксембург през 2003 г. и само няколко месеца по-късно подписа поверително споразумение с данъчните власти на страната.
Боб Комфорт, директор по данъчните въпроси в Amazon до 2011 г., в заявявал пред люксембургски вестник, че Жан-Клод Юнкер – тогавашният министър-председател на страната, а след това президент на Европейската комисия – лично е предложил да помогне на Amazon, „ако се сблъскат с някакви проблеми“. По-късно Комфорт бе назначен за почетен консул на Люксембург в Сиатъл, където се намира корпоративната централа на Amazon.
През миналия месец президента на САЩ Джо Байдън представи пред Организацията за сътрудничество и развитие план за мащабни реформи в глобалната данъчна система, включително въвеждане на минимална ставка за корпоративните данъци. Германия и Франция подкрепиха тези идеи за запушване на пробойните в данъчното законодателство, от които компаниите се възползват, но Великобритания не е излязла с официална позиция. Съгласно предложенията, големите технологични компании и корпорации ще бъдат принудени да плащат данъци на националните правителства въз основа на продажбите, които генерират във всяка държава, независимо къде са регистрирани.
Amazon съвсем не е единствена в създаването на сложни корпоративни структури и схеми с цел избягване на данъци. Според някои изчисления голямата шесторка на технологичните компании в САЩ – Amazon, Facebook, Google, Netflix, Apple и Microsoft – са избегнали плащането на данъци за поне 100 млрд. долара през последното десетилетие.
Фондацията за справедливи данъци посочва Amazon като най-големия извършител на такива злоупотреби. През изминалото десетилетие корпорацията е платила едва 3.4 млрд. долара данъци, макар през периода да е отчела приходи в размер на 961 млрд. долара и печалби от 26.8 млрд. долара. Това означава, че ефективната данъчна ставка, плащана от Amazon, е била 12.7%, макар през по-голямата част от десетилетието основната ставка на корпоративния данък в САЩ да е била 35%. Amazon възразява срещу изчисленията на Фондацията и твърди, че ефективната данъчна ставка за печалбите в периода 2010-2018 г. е била 24%.