Facebook обяви, че е спрял дребномащабна онлайн дезинформационна кампания в африкански държави, която е свързана с френските въоръжени сили, пише Financial times. Това е първият случай, в който социалната мрежа свързва подобни действия със западна държава, като досега разгласяваните прочиствания на “тролове” винаги са били приписвани на геополитически съперници на САЩ като Русия и Иран.
Компанията заявява, че са изтрити над 100 страници и профили във Facebook и Instagram, които са имали по-малко от 7000 последователи. Операцията е протичала от 2018 г. и е използвала фалшиви профили, включително генерирани с изкуствен интелект снимки, предназначени да приличат на местни хора от френскоговорящи африкански държави, които са били основна цел на кампанията.
От Facebook заявяват, че зад кампанията стоят “лица, свързани с френските въоръжени сили”. Фалшивите профили и страници са генерирали публикации, изразяващи подкрепа за френските военни и за теми като френската политика във франкофонска Африка. “Смятам, че това е първият случай, в който обявяваме такава мрежа, свързана със западно правителство или военна операция”, заявява директорът по сигурността във Facebook Натаниел Глейхер.
Френското министерство на отбраната не е отговорило на въпросите на Financial times. Френските тролове са се занимавали и с критикуване на руската намеса в Централноафриканската република и са разпространявали твърдения, че Москва се опитва да повлияе на предстоящите избори в страната.
Според Facebook така те са се оказали в битка с отделна пропагандна кампания, водена от Русия в региона. Според социалната мрежа това е първият случай, в който трябва да предприема действия срещу две чуждестранни кампании за влияние, влезли в активен “дуел” една с друга. “Всяка от страните е тролела другата с обидни видеа и мемета, замеряли са се с неверни обвинения и са подарявали доказателства в подкрепа на своите обвинения”, заявява Глейхер.
Франция разполага с над 5000 военни в Мали, Нигер и Буркина Фасо, чиято официална мисия е да противодействат на въоръжени джихадистки групировки. Антифренските протести са честа гледка в региона, като някои местни политици обвиняват Париж в неоколониализъм.
Френската дезинформационна кампания предшества руските дейности в региона, част от които са били разкрити още през миналата година. Facebook приписва руската активност на Агенцията за интернет изследвания, която е обвинявана, че се е опитвала да повлияе на изборите в САЩ през 2016 г., както и на нейния собственик, бизнесмена Евгений Пригожин.
Глейхер заявява, че са идентифицирани и поне два канала в YouTube и 20 профила в Twitter, свързани със същата френска операция. По думите му разкритата кампания представлява „отклонение от заявените от френското правителство принципи за това, как демокрациите трябва да се справят с информационната манипулация “.
Twitter коментира, че са “взети действия относно малък брой профили” въз основа на координацията с другите социални мрежи. Компанията обаче заявява, че не може да предостави информация за участието на конкретни държави и разследването по случая продължава. От своя страна YouTube, които са собственост на Google, все още не са коментирали.
Отделно от това Facebook обяви, че са премахнати профили, свързани с втора руска кампания в Либия, Судан и Сирия, като отново посочи като отговорен Евгений Пригожин, наричан “готвачът на Путин”. В специално изявление по случая Пригожин отговаря, че Facebook “работи изключително за обслужване на интересите на американската олигархия и Съединените щати”.