Неолиберализмът не е просто политическа идеология – това е и доктрина на политическата икономия, начин за преразпределение на икономическата и политическата власт. Неолиберализмът се счита за ключова парадигма и градивен елемент на посткомунистическата трансформация. По отношение на икономиката и икономическите политики така нареченият Вашингтонски консенсус действаше като неолиберален сценарий и модел за трансформациите в Централна и Източна Европа.
Тази трансформация, която представлява сложен набор от икономически, социални, политически и културни процеси, често се представя линейно, като преход от и към нещо. Такава линейност обаче игнорира хибридните и непоследователни изражения на този преход в силно специфичния контекст на разнообразния регион на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
В официалния разказ преходът в страните от бившия социалистически блок бе наречен връщане към “нормалност”. Този разказ обаче включваше една голяма заблуда – че страните от ЦИЕ ще навлязат във някакви времена, които вече са приключили на Запад. Вместо това регионът се превърна в лаборатория за неолиберализма и в следващия основен двигател за неолиберализация в Европа, поемащ ролята на авангард след Великобритания на Тачър.
ЦИЕ всъщност се превърна във враг на модела на “социален капитализъм”, свързван с десетилетията след Втората световна война, вместо да стане място, където този тип капитализъм “се завръща”. В свой анализ, озаглавен “Конструиране на неолибералния субект в „готиния” капитализъм на Централна и Източна Европа”, чешкият историк и политически анализатор Вероника Сушова-Салминен се опитва да постави процесите от изминалите три десетилетия в контекст и да обясни защо точно руините на съветския социалистически експеримент се превърнаха в арена за най-радикалната победа на неолибералната идеология.
Целият текст на анализа може да бъде прочетен тук.
Изследването е изготвено и публикувано с помощта на Transform! europe – мрежа от 34 организации от 22 европейски държави, развиваща дейност в сферите на политическото образование и критическия научен анализ, която си поставя за цел да допринася за трансформацията на сегашния свят чрез преодоляване на господството на капитала над труда, социалната несправедливост и всички видове неравенство.. В рамките на сътрудничеството си с Transform!, “Барикада” ще преведе и представи на българската публика и други анализи на политическите, икономически и социални процеси, с фокус основно върху прехода в Източна Европа.