С нарастването на смъртните случаи от коронавирус до рекордни нива в България, лекарите и медицинските сестри в здравната система, която вече бе силно отслабена от десетилетията на емиграция на специалисти на Запад, са на края на силите си, пише агенция Reuters в свой репортаж.
“Вижте нашата сестра, тя е с позитивен тест и висока температура… и все пак се върна на работа”, казва Александър Станоевски, анестезиолог в реанимацията на “Света Анна”, една от най-големите болници в София. “Персоналът е напълно изтощен. На мнозина им дойде до гуша, но ние трябва да продължаваме”, казва Станоевски в началото на поредна 12-часова смяна, за която е изцяло облечен в защитно облекло.
Резкият скок на заразените пренатовари болниците в най-бедната държава в Европейския съюз, като през ноември пациентите са се увеличили почти тройно до 6869 души.
България регистрира по почти 4000 нови случая дневно. В понеделник страната достигна най-високата кумулативна смъртност на глава от населението в ЕС за последните две седмици от 24,1 на 100 000 души. Здравната система на бившата социалистическа страна, страдаща от недофинансиране и липса на персонал, отчита 5800 медици, заразени с коронавирус от началото на пандемията. В момента около 2000 души от общо 52 000 медицински персонал са с позитивни тестове за болестта.
Всяка година около 1000 сестри и друг медицински персонал напускат страната в търсене на по-добро заплащане и условия на труд според данните на българската Асоциация на професионалистите по здравни грижи. Същото се отнася за много завършващи медицинските университети.
Около 60% от лекарите и сестрите в България са над 51-годишна възраст, което ги прави по-уязвими от вируса.
“Натискът е нечовешки. Медицинският персонал е пренатоварен и преуморен. Ако 10 пациенти се възстановят и бъдат изписани, още 20 чакат да бъдат приети”, казва говорителят на “Света Анна” Антон Луков.
Болниците в цялата страна търсят доброволци. По-рано през ноември няколко политици с медицински дипломи станаха доброволци в болницата в Свищов, където медицинският персонал се зарази с Covid-19.
Обажданията в спешна помощ в София са увеличили рязко и някои българи паникьосано изкупуват лекарства като антибиотици и разредители на кръвта.
Властите и лекарите се надяват решението да бъдат затворени училищата, моловете и ресторантите за три седмици да облекчи натиска върху болниците и медицинския персонал.
“Трябва да бъдем по-стриктни, за да спрем пандемията и да започнем да я управляваме, защото в момента ситуацията е като горски пожар – разраства се изключително бързо и колкото повече се разраства, толкова по-малко предсказуем става”, казва Александър Симидчиев, специалист по белодробни болести в Медицинския институт на МВР.