Първият тур на изборите за местна власт в България приключи, а основният извод от получените резултати може да бъде обобщен така – ГЕРБ губи гласове и част от своите позиции, но опозицията в лицето на БСП, макар да се движи нагоре, все още е твърде слаба, за да преоцвети картата на страната.
Партията на Бойко Борисов печели от първи тур осем областни градове, а ДПС – един. В 18 областни градове в България изходът от битката за кметския стол ще се реши след балотаж.
Един от големите проблеми на изборния процес у нас се задълбочава и на тези избори, след като беляза до голяма степен вота за Европейски парламент през май тази година. Общото усещане за отвращение от политиката не е тайна за никого, но и на сегашните избори този факт се потвърждава от данните за представителността.
Анализът на „Барикада“ показва, че дори най-добрият пример – избраният за втори мандат кмет на Враца Калин Каменов от ГЕРБ, печели малко над 35% от гласовете на всички, имащи право на глас в областния град. Двамата кметове „отличници“ на ГЕРБ, давани за пример от самия премиер Бойко Борисов – старозагорският Живко Тодоров и бургаският Димитър Николов, са избрани от под 30% от имащите право на глас. Ставаме свидетели и на възможност кмет, ползващ се с 20% подкрепа, да бъде избиран на първи тур, какъвто е случаят в Габрово.
Представителност на избраните на първи тур кметове:
В общинския съвет на столицата София остават непредставени 69% от имащите право на глас – дали защото са гласували за формации и кандидати, останали под чертата или защото въобще не са гласували. Така например безспорният победител в изборите за общинския съвет на София ГЕРБ печели 27 мандата с гласовете на едва 12% (131 536 души) от всички, имащи право на глас. За БСП пък са гласували 7% (72 667 души) от всички избиратели в столицата. „Демократична България“ събира 5.5% (58 442), Борис Бонев – 4% (42 759), ВМРО – 2% (19 407) и „Атака“ – 1% (7 530).
Що се отнася до отиващите на балотаж в столицата Йорданка Фандъкова и Мая Манолова, те събират общо под 30% от вота на всички, имащи право на глас – 15.31% за Фандъкова (161 909) и 11.7% за Манолова (123 714). През последните 4 години зам.-председателят на ГЕРБ управляваше с 22,6% от вота на имащите право на глас в София.
Представителност в София:
Поглед към кандидатите, отиващи на балотаж из страната, разкрива още картини, които дават повод за сериозно внимание. Разбира се, след провеждането на балотажите ситуацията на места ще се подобри в това отношение, но е достатъчно притеснително, че има случаи на кандидати, достигащи общо едва 20% доверие от всички, имащи право на глас в съответния областен град. Ситуацията става драматична, когато вземем предвид факта, че един от тези примери е вторият по големина град в страната – Пловдив.
Там един от кандидатите – Славчо Атанасов – отива на балотаж с подкрепата на 6.24% от всички, имащи право на глас. В третия по-големина град в страната – Варна – кандидатът, отиващ на балотаж Костадин Костадинов, е успял да убеди 5.09% от всички избиратели в областния град.
Струва си да отбележим „положителния пример“ на Търговище и Перник. Двамата кандидати в Търговище – Дарин Димитров от ГЕРБ и Хамди Илиязов от ДПС, събират заедно над 46% от вота на всички, имащи право на глас. Вяра Церовска (ГЕРБ) и Станислав Владимиров (БСП) пък успяват да спечелят 40% от доверието на всички с избирателно право в Перник.
Представителност на кандидатите, отиващи на балотаж:
Благоевград
Варна
Видин
Добрич
Ловеч
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Разград
Русе
Силистра
Сливен
Смолян
Търговище
Шумен
Ямбол