11 месеца и 1 ден след последната си поява в Народното събрание, министър-председателят Бойко Борисов е на път да сложи край на дългото си отсъствие и да се яви пред депутатите за участие в парламентарния контрол.
Бойко Борисов положи клетва като премиер на България за трети път на 4 май 2017-та година, като от тогава до сега е присъствал точно два пъти в залата, за да отговаря на депутатски въпроси и питания – за първи път на 9 юни и за втори и последен на 7 юли 2017-та година.
В рамките на третия му мандат към Борисов са отправени общо 20 въпроса и 6 питания (разликата между двете е, че питанията са по по-общи теми и предвиждат повече време за развитие на въпроса и отговора).
От тях Борисов е отговорил общо на две питания и два въпроса при двете си появи в парламента, а на още четири въпроса е изпратил писмени отговори. Един въпрос е оттеглен от самия му вносител (той е бил зададен от депутатката от „Атака“ Миглена Александрова и касае „конкретните искания на България за промяна на Дъблинския регламент“), а на последния, 26-ти въпрос, относно посещението си в Москва, предстои Борисов да отговори утре – 8 юни 2018-та година.
Сценарият Борисов да бъде „спасяван“ от присъствие в парламента и отговори на парламентарни въпроси е осъществяван чрез решение на председателя на Народното събрание – преди това беше Димитър Главчев, заменен по-късно от Цвета Караянчева.
Всеки въпрос на народен представител към министрите или премиера минават през председателя на парламента, който определя тяхната допустимост.
Така за година и два месеца, според двамата председатели на парламента, депутатите цели 16 пъти са оправили въпроси или питания, които са „в несъответствие с правилника“. Тази тактика действа от самото начало на 44-тия парламент, като в първите му месеци пет от осемте зададени въпроса към премиера Бойко Борисов бяха определени от ръководството на парламента като „несъответстващи на правилника“.
Сметката показва, че общо за целия период в над 60% от случаите депутатите не са съумели да прочетат достатъчно добре правилника и да зададат въпрос, който отговоря на него – или поне така смятат председателите на парламента – депутатите от ГЕРБ Караянчева и Главчев.
В тези 16 въпроса, които според тях нарушават правилника, са например такива за:
– северозападния район и политиката на правителството там
– политиката на правителството за вътрешна сигурност
– инвестиционни проекти в сферата на икономиката и на енергетиката
– обезщетяване на тракийските бежанци
– позицията на България за среща на НАТО през май 2017 г.
– относно целите на правителството и кадровата политика
– констатациите в Доклада на Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност
– предложение на областен управител на Софийска област Илиан Тодоров за преименуването на връх Мусала и неговото назначение
– официалната позиция на заместник-председателя на Министерския съвет Валери Симеонов от 07.10.2017 г. (заплахите срещу Виктор Николаев)
– мерките за отстраняване на проблемите в системата за контрол на търговията с горива
– позицията на България за европейското бъдеще на Македония
– престъпление на държавен служител
– политики за Многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 на ЕС
– относно предприети действия във връзка с писмо № РД-0101-2 от 16.03.2017 г. и 30.05.2017 г. от кмета на община Плевен до министър-председателя във връзка с подготовката на честванията, свързани със 140-годишнина от Освобождението на Плевен
– относно 11-тата сесия на Заседание на държавите, страни по Конвенцията на ООН за защита правата на Хората с увреждания през юни тази година в Ню Йорк
Най-активен с въпроси към Бойко Борисов е депутатът от БСП Антон Кутев, който е задал 1 питане и 5 въпроса, а 4 въпроса има депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов. Сред „отрязаните“ въпроси са и такива на лидера на БСП Корнелия Нинова, която изглежда също не се е справила с правилника.
Именно Кутев е автор на въпроса, който утре би трябвало да доведе Бойко Борисов в Народното събрание. „Във връзка с Вашето посещение в Москва в края на май тази година, моят въпрос към Вас е следният: какви са договореностите, които постигнахте с руския президент по отношение на доставките на природен газ за България“, пита Антон Кутев. За факта, че Борисов ще се появи в залата за отговор съобщи на заседанието в четвъртък заместник-председателя на парламента Явор Нотев.
Още преди клетвата на Бойко Борисов, депутатите му в 44-тото Народното събрание редуцираха сериозно възможността за парламентарни въпроси, като отмениха т.нар. „блиц парламентарен контрол“. Той бе създаден в 42-рото Народното събрание и действа в него и в следващия парламент, като предвиждаше всяка сряда премиерът и вицепремиерите да отговорят на по 2 блиц въпроса по общи теми от всяка парламентарна група. Новото мнозинство обаче отмени тази практика с промени в правилника.
Миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов обясни защо Бойко Борисов не идва в парламента – тъй като, по думите на Горанов, премиерът „не може да си губи времето с парламентарния контрол, в който дебатът истеризира“.