Ако някой е очаквал дипломатичност или нюансираност от речта на Доналд Тръмп пред Организацията на обединените нации, е останал неприятно изненадан. Тръмп се изяви пред Генералната асамблея на ООН като главнокомандващ, размахващ ядрените си саби.
В речта си Тръмп сериозно повтори на глас своя Twitter закачка, като нарече севернокорейския диктатор Ким Чен Ун „Ракетния човек”. В най-важната външнополитическа реч от началото на президентството си Тръмп заяви на световните лидери, че „Ракетният човек е на мисия, която е самоубийствена за него и за режима му”.
Обидите в речта на президента на САЩ порязаха всякаква надежда, че той ще отправи достоверно послание към режима, който предизвиква съседите си с ракетни тестове. „Време е Северна Корея да осъзнае, че отказът от ядрено оръжие е единственото отговорно бъдеще”, заяви Тръмп пред ООН – което само по себе си е сравнително добре заявено изискване. За съжаление обаче това, което ще бъде запомнено от речта, е решимостта на президента на голяма ядрена сила да използва име на песен на Елтън Джон, за да дразни „върховния лидер” на непослушна държава, стремяща се да стане ядрена сила.
Trump’s UN speech: A tale told by a fool, full of sound and fury and signifying nothing. pic.twitter.com/9Ln8en5pn4
— Paul Mann (@PaulMannAuthor) September 20, 2017
Мърморенето на Тръмп по отношение на ядрената сделка с Иран, постигната от администрацията на Обама, показва, че и в това отношение няма да се търси дипломатическо решение. „Иранското споразумение е една от най-лошите и едностранчиви сделки”, обяви той. Заявленията му, че споразумението е било грешка увеличиха спекулациите, че то скоро ще бъде отменено. Това накара френския външен министър да предупреди за вероятността от верижна реакция в Близкия Изток.
Още по-лошо, Тръмп пропиля възможността да успокои страховете за неговата нестабилност, като заяви, че ако бъдат провокирани, Съединените щати могат да заличат страна с 25 млн. жители. „Съединените щати имат огромна сила и търпение. Но ако бъдем принудени да защитаваме себе си и съюзниците си, няма да имаме избор освен тоталното унищожение на Северна Корея”, заяви Тръмп пред ООН.
По света ще има много реакции на невъздържаното изявление на Тръмп (иранският външен министър заяви, че тази „невежа и омразна реч” принадлежи в средновековието, а не в ООН през 21 век, а венецуелският президент Николас Мадуро я определи като „агресия от страна на новия Хитлер в международната политика” бел. ред.). Нужно е обаче да има реакция и от Конгреса на САЩ.
Trump’s ignorant hate speech belongs in medieval times-not the 21st Century UN -unworthy of a reply. Fake empathy for Iranians fools no one.
— Javad Zarif (@JZarif) September 19, 2017
По-рано тази година конгресменът Тед Лю и сенатор Ед Маркли представиха пред двете камари на Конгреса законопроект за ограничаване на първото използване на ядрени оръжия. „Конгресът трябва да действа за запазване на глобалната стабилност като ограничи обстоятелствата, при които САЩ могат да използват първи ядрено оръжие. Основателите на страната са създали система на проверки и баланси и е жизнено важно да приложим този стандарт към заплахата от ядрена война, която има потенциала да сложи край на цивилизацията”, изтъкват те.
Ужасяващата реалност е, че в момента САЩ имат главнокомандващ, който не веднъж е демонстрирал невежество по отношение на ядрената заплаха, заявявал е желанието си да бъде „непредвидим” с ядрените оръжия и прави безразборни коментари относно ядрената политика в Twitter”, отбелязва Лю. „Докато президентът Тръмп има Twitter акаунт, ще се нуждаем и от политика срещу първо използване на ядрено оръжие”, коментира от своя страна Маркли, който наскоро порица „ескалиращата, безразсъдна и откровено плашеща реторика” на Тръмп по отношение на Северна Корея.
Двамата законодатели се опитват да повдигнат въпрос от съществена важност. Всеки президент има правомощията да защитава страната, но както отбелязва Маркли: „никой президент не трябва да има властта да нарежда пръв ядрен удар без одобрение на Конгреса. Такава атака би била неморална, непропорционална и би изложила САЩ на опасността от опустошителна радиация, които би застрашила оцеляването както на американския народ, така и на човешката цивилизация”.
How world leaders reacted to US President Trump’s UN speech https://t.co/r8lCAu6l68 #UNGA pic.twitter.com/Wuoj7OSd4D
— CNN (@CNN) September 20, 2017
След скорошните бурни изцепки на Тръмп в Twitter и буреносната му реч в ООН, нуждата от намеса на Конгреса става по-очевидна. Според Конституцията на САЩ обявяването на война е в правомощията на Конгреса. Тези правомощия трябва да бъдат препотвърдени и ясно определени и по отношение на ядрената политика. Свободата на действие на Тръмп да нареди едностранен пръв удар трябва да бъде припозната като „неконституционна, недемократична и просто невероятна”, изтъква Маркли.
Наистина е невероятно, но не и непременно невъобразимо с толкова нестабилен президент като Доналд Тръмп. Конгресът трябва ясно да даде на президента да разбере, че той не може да действа на своя глава и на база своите капризи, бесове и фантазии. Това не трябва да се приема като партиен въпрос. Не трябва да има идеологическо разделение по тази тема.
Залогът вече е твърде висок, за да се остави политиката да се пречка. „Речта на президента Тръмп в ООН ще бъде запомнена не със сплотяване на международната общност около общите предизвикателства, а със заплахата за унищожение на друга държава. Нека сме наясно – въпросът не е дали САЩ са способни да унищожат Северна Корея, а дали сме готови да позволим Южна Корея, Япония и потенциално Гуам да бъдат унищожени, докато го правим – заедно със стотици хиляди американци”, предупреждава конгресмен Лю.