Нов протест на културните дейци издигна навръх Никулден отново искания за повишаване на държавния бюджет за култура, който да позволи достойно увеличаване на всички доходи и възнаграждения в сферата, както и да гарантира необходимите инвестиции в нея. Известно е, настоящият бюджет отделя едва 0,4% за култура. Нееднократно досега, включително и на предходния протест, състоял се точно в Деня на будителите 1 ноември, са издигани апели бюджетът за култура да нарасне до 1%.
Днешният протест под надслова „Народ без култура е народ без бъдеще“ се разгърна както в София – пред Министерството на културата и в „триъгълника на властта“, така и из много други градове из страната. Включиха се творци от Видин, Ловеч, Русе, Добрич, Монтана, Пазарджик, Благоевград, Шумен, Ямбол, Сливен, Димитровград, Хасково, Пловдив, Стара Загора, Смолян, Сандански, Ботевград, Перник, Плевен, Враца, Търговище, съобщи КНСБ.
Протестът бе организиран от Съюза на българските музикални и танцови дейци, Съюза на артистите в България, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ и НФ „Култура” към КТ „Подкрепа”. Участваха стотици културни дейци – артисти, музиканти, танцьори, певци, студенти по актьорско майсторство и вече пенсионирани актьори, работещи в музеи, галерии, библиотеки и читалища.
Освен за устойчиво и осезаемо увеличение на бюджета за култура, те настояват и за законови промени, гарантиращи изпълнение на записаното по темата в Правителствената програма т. 13.2.19. Изисква се още ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински оркестри, фолклорни ансамбли, Камерна опера – Благоевград и професионалните общински театри.
В София протестът започна от сградата на Министерството на културата, където бе затворена за движение част от бул. „Александър Стамболийски”. След това демонстрантите продължиха с шествие до сградите на Народното събрание (бившия Партиен дом) и Министерския съвет, където заседаваше правителството, и останаха да пеят, танцуват, свирят и скандират под прозорците на властта в продължение на около три часа, независимо от неспирния дъжд.
Те призоваваха премиера Николай Денков да не ги игнорира и да слезе при тях. Това не се случи и част от изгубилите търпение протестиращи се опитаха да пробият полицейския кордон, обявявайки, че сами ще влязат при заседаващите министри. Така се стигна до напрежение, при което полицейската верига ги изтласка назад.
Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев обясни пред медиите, че протестиращите настояват за още 250 млн. в Бюджет 2024 над предвидените 350 млн., за да се увеличат стандартите във всички сектори и да се спази браншовото споразумение. „Така началната стартова заплата ще стане 2 хил. лв., което вече е изоставащо. Средната заплата за страната е над 2900 лв., а в нашия сектор е 1303 лв. Ще продължим ли да отстояваме нашето достойнство и чест? Ще оставим ли да се гаврят с нас?“ – попита риторично Мутафчиев.
„Взеха ни за шарани,“ възмути се Владислав Виолинов, актьор от Военния театър. “Тази година за четвърти път съм на протест тук, пред парламента. С това аз вече вече четири пъти повече съм ходил пред работата на депутатите, отколкото те са били в моята работа, откакто съм в театъра от 20 г. Искам да Ви попитам, господа депутати – къде ви е културата?”, каза той.
При протестиращите излезе председателят на комисията по култура в парламента Тома Биков. Той увери, че 28 млн. лв., които са заложени за проекти в бюджета, ще бъдат прехвърлени за галерии, музеи и сценични изкуства, но със съжаление отбеляза, че възможностите са ограничени, тъй като бюджетът вече е внесен. Биков изрази възмущението си от „финансовия диктат над българската култура“, въплътен в настоящия изготвен от Министерството на финансите бюджет. Подкрепа към протестиращите изказа и депутатът от ИТН Ивайло Вълчев, който също отиде при тях и заяви, че в основата на националната сигурност стоят умните и здравите хора, образованието, културата, здравеопазването, а не танковете и самолетите.
На свой ред министърът на финансите Асен Василев направи следния коментар пред журналисти в парламента: „Ако някой в държавата иска 50 на сто увеличение на заплатите при 5% предвидена инфлация, това очевидно няма да се случи“. Асен Василев беше в Народното събрание, за да обсъди с председателя на комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев графика, по който ще бъдат приети законопроектите, свързани с бюджета за догодина. „Бюджетът за култура е увеличен значително спрямо миналата година – над 50 млн. лв. са за сценични изкуства и с 28,5 млн. лв. за музеи, читалища и библиотеки. Не виждам за какво протестират“, отсече Василев, цитиран от много медии.
Задочният отговор на Христо Мутафчиев бе следният: „Ние поискахме 50% увеличение на бюджета на Министерство на културата, за да може да се увеличат разходните стандарти, с които да можем да спазим и браншовото споразумение, подписано между синдикати и работодатели за увеличаване на началната стартова заплата в нашия сектор, но, както виждаме, министърът на финансите подхвърли едни 50 милиона, с които се опитва да запуши устата на театралите. Но това няма как да стане, защото ние уважаваме колегите си в другите сектори, работим заедно с тях и ние сме от едно тесто замесени. Няма как да се съгласим на тези подхвърлени 50 милиона, които да запушат нашите усти, а ще продължим да се борим за увеличение на средствата за сектора“.
Привечер Министерството на културата разпрати до медиите съобщение за все пак състояла се в министерството веднага след края на заседанието на МС среща между министъра на културата Кръстю Кръстев и представители на протестиращите. В съобщението се посочва:
„Министър Кръстев е пояснил пред присъстващите, че в изпълнение на ПМС № 88/01.06.2023 г. с негова заповед са утвърдени нови разходни стандарти и по този начин директорите на културните институти имат възможност разумно да увеличат заплатите на хората в сектора, което е и изцяло в правомощията им.
Министър Кръстев е информирал още, че екипът на МК работи, за да е готов предсрочно с промените в заложеното в правителствената програма изменение на методиката за финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Към настоящия момент се извършва цялостен анализ на системата, който ще помогне на културните институти да могат да прогнозират необходимите им бюджети за всяка следваща година от месец септември на предходната. Другата ключова промяна, която ще помогне за повишаването на заплатите в сектора, е предложението в единните разходни стандарти да се включи компонент за гарантиране на минималните разходи за възнаграждение. Работна група с представители на заинтересованите страни ще търси механизми за дофинансирането на общинските културни институти от държавата.
Участниците в продължилия повече от два часа и половина разговор са се обединили около тезата, че културата е изключително важна инвестиция в бъдещето на страната ни, а представителите на творческите съюзи, културните институти и синдикатите „Подкрепа“ и КНСБ са обещали пълна подкрепа на Министерството на културата в защитата на този ключов държавен приоритет.
Планираното увеличение в бюджета на Министерството на културата за 2024 г. е с над 68 милиона лева, или с 19% повече от бюджета за изминалата 2023 г.“
Въпреки помирителния тон на това съобщение, по-късно медии оповестиха, че до компромис все пак не се е стигнало и на 18 декември ще има нов протест.