На 1 юли в парижкото предградие Нантер се състоя погребението на 17-годишния Наел М., чието убийство от полицай на 27 юни отприщи най-бурните протести срещу расистко полицейско насилие във Франция от 2005 година насам.
Откакто в социалните мрежи бяха разпространени кадрите на случаен свидетел, заснел как един от двамата полицаи, спрели колата на момчето за проверка, го застрелва в упор в момента, в който то я подкарва, кипна масов гняв. Той се изля в демонстрации както срещу конкретното престъпление, така и срещу редовната полицейска бруталност спрямо младежите от предградията, повечето с арабски или африкански произход. Възмущението обхваща и проблема със социалното неравенство, който също трови жителите на тези райони. Не само предградията на Париж, но и още френски градове – от Марсилия до Гренобъл и Лион – бяха обзети от безредици с палежи на коли и магазини, разрушения, сблъсъци, в които са ранени около 300 полицаи, а над 1300 демонстранти са арестувани.
Президентът Еманюел Макрон, който веднага след убийството на Наел изрази и своето възмущение от това, разпореждайки отстраняване на стрелялия полицай и бързо съдебно производство срещу него, в последвалите дни префокусира дискурса си върху осъждане на съпроводените с вандализъм протести. Поради много младата възраст на повечето демонстранти, доста от които са непълнолетни, Макрон апелира към родителите да проявяват отговорност и да държат децата си по домовете. Президентът също така обвини социалните мрежи, че насъскват протестите с разпространявани видеоматериали, вместо да сътрудничат на властите и да усмиряват страстите.
Факт е, че споменатите кадри на случаен минувач, документирал момента на убийството на Наел, именно чрез социалните мрежи стигнаха до масовата аудитория. И така нагледно опровергаха първоначалната версия на полицаите, че били застрашени от младежа и били ударени от колата му, поради което се стигнало до стрелбата срещу него.
Разбра се, че Наел, който е с алжирски произход, е карал с висока скорост колата си сутринта на 27 юни в забранената за частни автомобили лента за автобуси. И именно заради това нарушение е бил спрян от двама моторизирани полицаи. Когато започват да го проверяват, го предупреждават да не се опитва да бяга, но тийнейджърът въпреки това натиска газта – и единият полицай стреля от упор в гърдите му. Младежът загива, а изгубилата контрол кола се врязва в стълб наблизо. В нито един момент униформените не в никакъв риск – и това е очевадно от кадрите.
Наел не е имал никакви криминални прояви, макар от полицията да твърдят, че е имало и други случаи, в които не се е подчинявал на полицаи – без до момента да е ясно за какво става дума.
Младежът е учил за електротехник в професионална гимназия. Работел и като разносвач на пици, за да помага на майка си Муния, която го отглеждала сама. Именно за тази работа използвал и колата. Бил е запален спортист – тренирал е ръгби. Треньорът му увери в интервюта тези дни, че Наел е бил много социализиран, целеустремен, отговорен, никога не се е забърквал с наркотици или с младежки банди, а в квартала всички го обичали.
Силна вълна на съпричастие и съчувствие предизвика майката на момчето – Муния, която изплака пред медиите, че единственият ѝ син е бил „всичко” за нея и не знае как ще живее без него. Тя застана начело и на няколко демонстрации през последните дни, настоявайки за справедливост.
Пред лицето на тази майка призивите на Макрон родителите да държат децата си у дома постигнаха точно обратния на желания от него ефект – само изостриха още повече гнева от социалните и расови пропасти във френското общество.
По убийството на Наел отношение взеха и две световни футболни звезди от националния отбор на Франция, силно блеснали на последния Мондиал в Катар – Килиан Мбапе и Жул Кунде, и двамата 24-годишни, и двамата родени в парижки предградия.
Мбапе, чийто баща е от Камерун, а майка му – от Алжир, написа в Туитър: „Чувствам се зле заради моята Франция. Неприемливо е случилото се. Всичките ми мисли са със семейството и скъпите същества на Наел, това ангелче, което прекалено бързо отлетя”.
Кунде, който е от бенинско-френски произход, бе по-рязък в коментара си в същата социална мрежа: „Един 17-годишен младеж е убит от упор от полицай, защото отказал подчинение по време на проверка. Това е реалната ситуация и тя е драматична. Но тази нова полицейска грешка сякаш не е достатъчно тежка, та новинарските канали 24 часа в денонощие произвеждат скандали”. Футболистът негодува от медии и журналисти, чиито въпроси целят да замъглят истината и да изкарат жертвата криминализирана. Той обобщава: „Това е стар като света похват да се скрие истинския проблем. Защо да не изключим телевизора за момент и да не вникнем какво става?”