„Alpha Scramble!“ („Алфа сблъсък!”)
Позивът по мегафона изненада испанската министърка на отбраната Маргарита Роблес, която вървеше по пистата на базата в Граф Игнатиево заедно с българския си колега Стефан Янев, приветствайки членовете на испанския отряд, който от 15 февруари наблюдава българското въздушно пространство.
Ако тревогата беше учебна, щеше да звучи „Tango Scramble!“ („Танго сблъсък!”). Но тревогата е истинска. За седем минути – с осем по-малко от 15-те, с които разполагат, два изтребителя „Юрофайтър” на испанските ВВС са във въздуха, за да прихванат неидентифицирания самолет, навлязъл в българското въздушното пространство.
Подполковник Хесус Саласар, ръководител на отряда на испанските ВВС, се шегува за „Литва 2″. Намеква за тревогата, предизвикана от нахлуването на руски изтребител, когато премиерът на Испания Педро Санчес бе на посещение при испанските войски в базата Шяуляй в Литва през юли миналата година.
„Изглежда, че [руснаците] го правят нарочно“, казва Саласар. Това е втората реална тревога от пристигането на испанските военни в България. Предишният случай бе на 17 февруари, точно в деня, когато получиха сертификат от НАТО.
С информацията, събрана от екипите на електронното разузнаване, беше възможно да се установи какъв тип е руският самолет, който отказа да се идентифицира доброволно. Испанските изтребители имат не само мисията да предотвратят нарушаване на въздушното пространство на България, но и да наблюдават района, с чийто контрол тази балканска държава е натоварена от Международната организация за гражданска авиация (ICAO) и който се простира на около 150 километра навътре в Черно море. Появата на неидентифицирани самолети без полетен план не само застрашава суверенитета на България, но и представлява риск за сигурността на търговската авиация, подчертава подполковник Саласар.
Испанските „Юрофайтър” летят под контрола на Центъра за въздушно движение в София, но заповедта за излитане е дадена от Центъра за комбинирани въздушни операции на НАТО (CAOC), базиран във въздушната база Торехон де Ардос (Мадрид), отговарящ за противовъздушната отбрана на южния фланг на Североатлантическия алианс.
Испанските военни подозират, че руските самолети проникват до границата на българското въздушно пространство, за да изпробват капацитета за отбрана. Базата Граф Игнатиево е на повече от 200 километра от крайбрежието. Разстоянието забавя реакцията, но тук е единствената писта, снабдена със спирачно въже за аварийно кацане.
Присъствието на испанските бойци в България „е част от контекста на напрежението около Украйна“, признава българският военен министър. Роблес подчертава, че „единството е най-голямата сила” на съюзниците и че изпращането на „Юрофайтър”-ите е „подкрепа за пътя на дипломацията и диалога”, на който НАТО и ЕС държат „твърдо и недвусмислено” за разрешаване на настоящата криза.
Испанският отряд е кръстен „Стрела“, защото тази българска дума е радиопозивната за испанските самолети. Отрядът се състои от 130 войници. Над сто от тях идват от поделение 14, базирано в Лос Янос, Албасете.
Досега България – един от съюзниците, който поддържа най-добри отношения с Москва – не искаше помощ от Алианса. Но руската заплаха я накара да промени мнението си. Испанските военни бяха първите, които пристигнаха в тази база в Граф Игнатиево, като трябваше да докарат тук всичко, което им е необходимо, предвид недостатъците ѝ. Но няма да са последните. Когато си тръгнат на 31 март, ще бъдат заменени от холандци. Предизвикателството на Путин успя да привлече повече войски на НАТО пред руската порта като първи ефект.
Черно море ври и кипи от началото на ескалацията на напрежението. Русия има в района около 600 самолета, а над 30 нейни кораба, някои от които пристигат от Баренцово море или Тихия океан, плават в черноморските ѝ води.
Осъществяваните в Черно море военноморски и въздушни маневри не са просто демонстрация на мускули, а начин за оказване на натиск върху Украйна. Обявяването на затворени зони, запазени за военни учения, принуждава отклоняването на гражданското въздухоплаване. Страхът от война оскъпява застраховките на превозваните търговски товари. Резултатът е, че в украинското пристанище Одеса е намаляло драстично влизането и излизането на стоки.
На свой ред съюзническите флоти се въздържат да преминават през Босфора и кръжат в Средиземно море. НАТО се стреми да избегне някой нежелан инцидент, който може да подпали фитила на голям сблъсък.