За поредна година антифашистки групи и активисти организираха в София протест под надслов “Без нацисти по улиците ни” в отговор на провеждането на шествието на крайнодесни организации в памет на Христо Луков.
Столична община от няколко години прави формални стъпки към забрана на шествието, славещо генерал Луков и известно като Луковмарш, а през изминалата седмица политически формации като “Продължаваме промяната”, БСП и ДПС излязоха с позиции срещу това събитие, на което обикновено гостуват и неонацисти от други държави. “Въпреки забраната за провеждането на Луковмарш, нито властите, нито органите на реда активно се противопоставят на фактическото му провеждане, като продължават да толерират дейността на екстремистки организации като БНС, организатори на факелното шествие, и си затварят очите за фактите около патрона му”, изтъкват организаторите на контрашествието, наричано АнтиЛуковмарш.
Те припомнят, че Христо Луков е човекът, полагал усилия да вкара България във Втората световна война, колаборирал се с режима на Третия райх и оглавявал фашистката организация „Съюз на българските национални легиони“ (СБНЛ).
“Днес идейните му наследници се появяват на все повече места из страната, организирайки факелни шествия, неонацистки събития, сборни пунктове за местни и чуждестранни крайнодесни групировки, нападения по улиците и атаки срещу протести и събития с прогресивни идеи”, изтъкват антифашистите.
“През изминалата 2021 година отново станахме свидетели на многобройни провокации и физически нападения от страна на членове на националистически и неонацистки организации, които показаха за пореден път своята ненавист към борбите за социална справедливост, свободата и жертвите на неравенството. Наред с други прояви, атаката над Бургас Прайд, нахлуването в Рейнбоу Хъб и терористичните закани навръх Нова година бяха продължение на вече познатите методи за насилствено налагане на фашисткия дискурс на омраза и разделение”.
В началото на тазгодишния АнтиЛуковмарш възникна напрежение между част от организаторите му и представители на винаги включващия се в него Български антифашистки съюз (БАС). Първите възразиха срещу лика на Георги Димитров върху знаме на БАС и настояха то да бъде прибрано, което обиди представителите на БАС и мнозина от тях се отказаха да участват в шествието. Други все пак се включиха заради антифашистката кауза, която трябва да обединява, а не да противопоставя хората.