Броени часове преди провелия се снощи в София Национален протест под надслова „Нито една повече“ по повод 25 ноември – Международния ден срещу насилието над жени, дойде черната вест за още една млада жена, пребита до смърт от своя партньор. Престъплението е извършено в изоставена къща в столичния квартал „Хр. Смирненски“. Жертвата е на 21 г., а убиецът на 28. Това е вече трети случай на убита при подобни обстоятелства жена само в рамките на месец ноември.
Протестът, свикан в 18.30 ч. пред Съдебната палата в София от колектива „Феминистки мобилизации“, започна с минута мълчание в памет на поредната жертва на насилието срещу жени у нас. Сред издигнатите плакати наред с мотото на проявата „Нито една повече“, личаха и “Не си сама”, “Патриархатът убива”, „Докато има насилие, борбата продължава“ и т. н. Събраха се стотици хора, като сред участниците имаше и политици – Борислав Сандов (Зелено движение), Христо Иванов („Да, България“), вицепремиерът по европейските въпроси Атанас Пеканов и други.
Протести по същия повод се състояха още във Велико Търново, Варна и Стара Загора.
Националният протест „Нито една повече“ беше съпътстван от разпространено отворено писмо на Българския фонд за жените (БФЖ) новоизбраните депутати и членовете на бъдещото правителство с апел за предприемане на незабавни мерки за борба с насилието над жени и домашното насилие. В обръщението се изтъква: „Дефиниции за насилие, основано на пола, престъпления от омраза, извършени на основата на пола и фемицид, липсват в българското законодателство. Няма ги нито в Закона за защита от домашно насилие, нито в Наказателния кодекс.“ В писмото на БФЖ се посочва още: „България се намира в безпрецедентна ситуация на политическа, икономическа и здравна криза, но и има шанс за промяна и поемане на политическа отговорност за справяне с неглижирани обществени проблеми. Насилието над жени и домашното насилие е обществен проблем с размерите на пандемия. Това не е проблем на жените и момичетата в България, а проблем на цялото българско общество, проблем, който има реални социални и икономически измерения. Докато България продължава да е гробище за жени, нито една криза не може да бъде напълно преодоляна и нито една реформа – качествено извършена. Призоваваме бъдещото правителство и бъдещия състав на НС да демонстрират истински ангажимент срещу насилието над българските гражданки и да предприемат незабавни мерки. Всеки изгубен ден може да струва човешки живот. Призоваваме институциите да включат в решаването на проблема дългогодишни експерти от гражданския сектор и да създадат условия за конструктивно партньорство! Призоваваме и всички български граждани към нулева търпимост към домашното насилие и насилието над жени!“
Същите акценти изтъкнаха и изказалите се на протеста пред Съдебната палата. Думата взеха също жертви на домашно насилие, активистки от неправителствени организации за правата на жените, представителки на ромски и мигрантски общности. Наред със споделени разтърсващи истории за причиняваното от културата на насилието у нас, бяха припомнени и редица мерки, които могат да подобрят защитата на жените от посегателства, базирани на пола. Например, разгръщане на инфраструктура от консултативни центрове за жертви, водене на официална статистика за подобен вид правонарушения, законодателно класифициране на различни форми на насилие – не само физическо, но и психологическо, и икономическо.
Бяха отправени и въпроси към Българската социалистическа партия, която се анонсира като лява партия, но в същото време от години заема консервативни позиции, атакува т. нар. „джендър идеология“ и не прави нищо за законодателна защита на жените от насилие.
Насред протеста сред участниците в него нахълта група нископодстригани мъже, развяващи българско знаме, и се вклиниха в множеството. Около 19.30 ч. те посегнаха на една от ораторките и ѝ насиниха ръката в опит да ѝ отнемат микрофона. Според организаторите на протеста това е била провокация и агресорите са им добре познати – те винаги се опитват да се намесват при подобни прояви. Полицията обаче, която охраняваше събитието край Съдебната палата, доста се забави, преди да се намеси и да озапти нископодстриганите. Това стана, чак след като момичета от протеста направиха жива верига срещу агресорите.
Протестът от 25 ноември отправи ясно послание темата за насилието над жени да напусне зоната на криминалните хроники и да бъде разпозната като сериозен социално-правен проблем, да ангажира и тласне към противодействие както политиците, така и цялото общество, защото именно цялото общество е разяждано от тази отрова.
Предлагаме видеозапис от протеста: