Срещата на върха за климата в Глазгоу СОР26 е тромава и включва изявления на стотици политически и социални лидери от почти цял свят. На фона на толкова протоколни прояви и многословие е трудно да се прогнозира какви споразумения трябва да бъдат постигнати, за да може след края на на тази международна конференция да се определи дали тя е била успешна или неуспешна, посочва в репортажа си от там испанският в. „Ла Вангуардия”.
Младата активистка за опазване на околната среда и възпиране на климатичните промени Грета Тунберг формулира най-важните въпроси, които според нея трябва да бъдат решени от COP26 в петиция, адресирана до световните лидери, която тя провокативно озаглави „Предателство“. Намерението на основателката на движението „Петъци за бъдещето” (Fridays For Future) е да връчи на присъстващите в Глазгоу световни лидери тази петиция, като събере под нея милион и половина подписа чрез платформата Avaaz.
Първоначалната идея беше писмото да бъде подкрепено с един милион подписа, но това количество беше надхвърлено за по-малко от седмица. В 09:00 часа на 2 ноември таблото на тази платформа за граждански инициативи показваше вече 1 315 180 подписа, одобряващи писмото на Грета Тунберг.
„Скъпи приятели, човечеството не успява да спре климатичната криза. Вече е повече от спешно – планетата вика за помощ. В момента световните лидери се събират на историческа среща на върха, за да говорят за климата – но ние няма да толерираме повече обещания без конкретни мерки. Нуждаем се от решителни лидери визионери, които ще направят веднъж завинаги каквото е необходимо, за да се измъкнем от бездната“, казва Тунберг в увода на посланието си.
„Ще присъствам на климатичната конференция с някои вдъхновяващи млади лидери като Ванеса, Мици и Доминика. Нека представим 1 милион подписа на световните лидери с молба за спешни действия! Ние ще предадем тази петиция лично на управляващите“, се казва в бележката за представяне на това предложение, където все още стои първоначалната цифра 1 милион.
Грета обяснява в писмото си, че „предателство“ е думата, която младите хора по света използват, когато осъждат „неуспеха на нашите правителства да намалят въглеродните емисии“. Активистката счита в този смисъл, че „ние сме катастрофално далеч от решаващата цел от 1,5°C (става дума за договореното на Парижката климатична конференция ограничаване на глобалното затопляне до най-много 1,5°C – б. р.). И въпреки това правителствата по света продължават да ускоряват кризата и да харчат милиарди за изкопаеми горива“.
Изправена пред настоящата ситуация, определена от нея като „червен код за тревога“, младата защитничка на природата се обръща към политиците от името на всички хора, подписващи това писмо:
„Като граждани на планетата, ние ви молим да се изправите срещу климатичната извънредна ситуация. Не следващата година. Не следващия месец. Точно сега. Настояваме:
- Не изоставяйте целта от 1,5 ºC и постигайте незабавно, драстично и безпрецедентно намаляване на годишните емисии.
- Незабавно прекратете всички инвестиции, субсидии и проекти, свързани с изкопаеми горива, и спрете новите проекти за проучване и добив.
- Прекратете „творческото“ отчитане на въглерода чрез публикуване на общите емисии от всички индекси на потребление, производствени и разпределителни вериги, международен въздушен или морски транспорт и изгаряне на биомаса.
- Трябва да бъдат осигурени и предоставени обещаните на най-уязвимите страни 100 милиарда долара годишно, както и допълнителни средства за справяне с климатични бедствия.
- Необходимо е да се изработят и приложат такива климатични политики, които да защитават работниците и най-уязвимите, като се ограничават всички форми на неравенство.“
Завършвайки с положителен и обнадеждаващ тон, последната част на писмото заключава, че всички тези цели могат да бъдат постигнати, ако има решителност и смелост: „Можем да го постигнем. Все още имаме време да избегнем най-лошите последици, ако сме подготвени за промяна. Това ще изисква силно, визионерско лидерство и голяма смелост – но знайте, че когато говорите, ще имате подкрепата на милиарди хора.“