Шарената унгарска опозиция, обединила под целта да разкара от властта управляващия от 11 години Виктор Орбан най-широк и трудно съчетаем спектър сили – от бивши социалисти до уж преродени националисти от „Йобик” – определи своя кандидат за парламентарния вот догодина след проведен балотаж във вътрешните си избори. Класиралата се начело на първия кръг 49-годишна Клара Добрев – половин българка и социалист-центристка, зам.-председателка на Европарламента и съпруга на експремиера Ференц Дюрчани – бе надвита при второто гласуване от връстника си Петер Марки-Зай, кмет на малкото му родно градче с непроизносимото име Ходмезьовашархей. Добрев получи 43,29%, а съперникът ѝ – 56,71%.
За Марки-Зай се знае малко – че е убеден консерватор и практикуващ католик, че има 7 деца, че е живял от 2004 до 2009 г. със семейството си в САЩ и Канада, че е завършил необичайната комбинация от икономика, електротехника и история и че… стартира политическата си дейност като член на партията на Орбан „Фидес”. И до днес убежденията му слабо се различават от тези на лидера на някогашната му политическа сила. Но твърди, че не харесва авторитарните методи, представя се за независим, за „ново лице” и за „отворен” към по-демократични норми, каквото и да значи това. Има и още нещо конкретно – обещава да въведе еврото в Унгария, ако стане премиер. Той е кмет на Ходмезьовашархей от 2018 г. , а през 2019 г. основава своя собствена формация – „Унгария на всички”.
Всъщност, след състоялия се в края на септември първи кръг от вътрешните избори на опозиционното обединение от шест доста различаващи се помежду си партии, на първите три позиции излязоха споменатата Клара Добрев, родена в София от баща българин и майка унгарка през 1972 г. (35%), популярният 46-годишен опозиционен кмет на Будапеща и анонсиран либерал Гергели Каращони (29%) и Петер Марки-Зай (20%). За разлика от другаде, и тримата – а не само първите двама – получиха шанс да се състезават на балотаж. Но миналата седмица Каращони – комуто, очевидно, управлението на столицата е повече присърце – обяви, че оттегля кандидатурата си в полза на Марки-Зай. И така де факто му подари крайната победа в опозиционния отбор.
Доста коментатори са на мнение, че това всъщност е добро решение за каузата да се оспори властта на Орбан, който вероятно би предпочел за съперничка уязвимата по много параметри Клара Добрев. Преди всичко мнозина в Унгария продължават да я свързват с управлението на мъжа ѝ Ференц Дюрчани между 2006 и 2009 г., оставило лоши спомени за злоупотреби и хаос. През 2011 г. Дюрчани се откъсна окончателно от своята социалистическа партия и основа по-центристката Демократична коалиция. Именно като нейна представителка Клара Добрев е в Европарламента от 2019-та насам, а сега се пробва и за обща кандидатка на опозицията. Тя напълно можеше да победи и в балотажа, ако Каращони не бе прелял гласовете си на Марки-Зай. Но това би било подарък за Орбан, защото той щеше лесно да се възползва от сенките, оставени от управлението на Дюрчанr, за да атакува Клара Добрев.
Докато сега, с Марки-Зай, ще му е доста по-трудно, защото ще трябва да атакува нещо като своето алтер-его. Кметът на Ходмезьовашархей има същите разбирания като Орбан за „традиционните семейни ценности” и за още куп обществено-политически теми, включително бежанския проблем. Освен това досега не е успял да спечели негативи от някакво предходно управление – просто няма такова. А понеже е сравнително непознат в политиката, разпространената вече навсякъде по света мода да се търсят именно такива „нови лица” го прави предпочитан от избирателите около и под 40-годишна възраст.
След като бе избран за общ опозиционен кандидат-премиер, Марки-Зай заяви, че „изходът не е нито вляво, нито вдясно, а само напред”. Изтъкна още, че „това е революция на малките хора”.
Клара Добрев прие резултатите и увери, че ще продължи да работи за успеха на „нерушимата опозиция”. Която явно ще се бори с Орбан хомеопатично – щом реши да му противопостави на изборите догодина негово разредено подобие в лицето на Петер Марки-Зай.