Проблемите с липса на кадри не могат да се решават чрез промени в нормативната уредба, които “драстично противоречат на целите, философията, традициите и обществената предназначеност на ясленото дело”, а следва да намерят решение чрез предприемане на дългосрочни и ефективни мерки за отстраняване на същинските причини за създалата се криза. Това се казва в писмо на медицинска федерация „Подкрепа“ до служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров. С това писмо синдикалната организация излага възраженията си срещу предложения на Столична община, предвиждащи намаляване на изискванията за квалификация на персонала в детските заведения.
В писмото, подписано от председателя на МФ „Подкрепа“ Соня Върбанова, се изтъква, че общината не е представила тези си предложения нито за запознаване, нито за обсъждане пред национално представителните синдикални организации и пред Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. “Не е дадена възможност за произнасяне на реално и ефективно ангажираните с отглеждането на децата специалисти, които познават от първо лице същинската проблематика и могат да дадат своето експертно становище по въпроси, които са от изключително обществено значение”, изтъкват от синдиката.
От общината предлагат здравния министър да направи промени в Наредба № 26 от 18 ноември 2008 г., която засяга устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях. Общината предлага да се измени чл.14, ал.1 от наредбата, в който е записано, че „На една яслена група се назначават най-малко две медицински сестри и две детегледачки, като обслужването на децата се осъществява от най-малко една медицинска сестра и една детегледачка на смяна”. В писмото на Столична община се отправя предложение за промяна в цитирания текст, като се предвиди, че се назначава най-малко 1 медицинска сестра. Според писмото на медицинската федерация това ще означава, че не може да се осигури покритие на смените, обезпечаващо поне една медицинска сестра във всяка от смените. “Нещо повече, друго от предложенията предпоставя възможността при вакантна и незаета щатна бройка за медицинска сестра, предвидената за заемане от медицински специалист длъжност да се заеме от немедицински специалист, следователно е възможна хипотеза, при която в яслената група да се стигне до пълна липса на медицински специалист”, предупреждават от синдиката.
Медицинската федерация изтъква, че това не само противоречи на закона, но и на най-добрия интерес на децата. “Напълно обосновано се е наложил и утвърдил принципният подход, според който в работата с децата през този възрастов период, доминираща роля и значение имат съхраняването и укрепването на физическото и психическото здраве, т.е. насочване на усилията приоритетно към правилното физическо и нервно-психическо развитие на детето… Категоричното ни мнение е, че не бива да се предприемат необмислени и непремерени стъпки в посока дебалансиране на системата и заличаване на ясленото дело чрез даване на превес на образователния елемент в грижата за децата в ранна детска възраст за сметка на лишаване от дължимата и приоритетна здравна грижа. Подобни действия са не само нецелесъобразни, но и до голяма степен опасни, поради което част от предложенията на Столична община са категорично неприемливи”, категорични са от „Подкрепа“.
От синдиката призовават Министерство на здравеопазването и всички заинтересовани страни, към задълбочен и експертен анализ на множеството проблеми, свързани с грижата и образованието на децата в ранна детска възраст. Те не отричат, че на първо място сред тези проблеми изпъва кадровият проблем в сектора, “който е функция на кадровия проблем в цялата система на здравеопазването у нас”.
“Този проблем не се решава чрез прикриване на същинските причини, които го обуславят и чрез предприемане на нормативни промени, които имат за цел да редуцират броя на недостигащите медицински специалисти, защото това само влошава ефективността на здравеопазването, а следователно и здравето на нацията. Връхлетялата ни пандемия трябва ясно да е показала на цялото ни общество, че се нуждаем повече от всякога от незабавна, цялостна и отчетлива промяна в отношението към медицинското съсловие. Необходимо е спешно провеждане на нови и категорични политики за чувствително повишаване на възнагражденията на медицинските специалисти, подобряване на условията на труд и създаване на нужните предпоставки за мотивация на младите хора не само да изберат за свое поприще хуманното здравеопазване, но и да предпочетат да упражняват благородната си професия в своята родина”, настояват от „Подкрепа“.