Конфедерацията на труда “Подкрепа” няма да подкрепи измененията по мярката мярката 60/40, защото те ще изключат възможността затруднения енергиен комплекс “Мини Марица-изток“ да получи финансова подкрепа от държавата.
В отворено писмо до служебния министър на труда и социалната политика Гълъб Донев, президентът на “Подкрепа” Димитър Манолов изразява разочарование, че въпросът с държавната подкрепа за „Мини Марица-изток“ ЕАД не е получил решение на проведеното в понеделник заседание на Съвета за тристранно сътрудничество.
От синдиката заявяват, че несъмнено има нужда мярката 60/40 да претърпи изменения, защото досега по нея са получавали средства множество компании, които реално нямат нужда от компенсации. “Механизмът, по който се отпускаха такива компенсации в продължение на месеци, на компании, претърпели ограничаване на дейността си в кратък минал период, доведе до прекомерно и неефективно разходване на публичен ресурс. За това сме алармирали многократно”, се казва в отворено писмо.
Обсъжданите в момента изменения за мярката, които ще са в сила за месеците юни и юли 2021 г., обаче предвиждат компенсации за запазване на заетостта на служителите да получават само дружества, отчели поне 30 или 40 процента спад на приходите, спрямо 20% според действащите в момента правила. От КТ “Подкрепа” изтъкват, че „Мини Марица-изток“ ЕАД няма да може да изпълни това изискване.
“Нетните приходи от продажби през 2020 г. на дружеството са с 21,62% по-ниски от реализираните през 2019 г. За юни 2021 г. се очаква да бъдат реализирани 1 млн. тона въглища. За сравнение през юни 2019 г. продукцията е в обем на приблизително 1,3 млн. тона въглища. Приходите не позволяват да се покрият дори заплатите на работниците, тъй като 70% от общите разходи са всъщност разходи за персонал и материали. Но и спадът е под заложения от Вас за достъп до компенсации за заетите лица”, се изтъква в писмото до социалния министър.
Според синдиката това представлява пореден удар срещу мините. “От една страна, министърът на енергетиката издаде заповед за обща годишна квота от регулирания пазар за производство на електроенергия за ТЕЦ „Марица-изток 2“ в размер само на 1 млн. MWh за следващия регулаторен период 1 юли 2021 г. – 30 юни 2022 г., за да не се увеличи значително цената на ел. енергията. От друга страна, цената на въглищата не е променяна от 1 юли 2014 г., отново за да не се увеличи цената на тока, а разходите нараснаха значително, както във всяко друго производство. За миналата година 1 тон въглища струваше 18,40 лв. Това са двата фактора, които ограничават приходите на мините. Но разходите нараснаха многократно. Цената на емисиите, които трябва да заплаща ТЕЦ 2, се увеличава ежегодно”, се изтъква в становището.
От “Подкрепа” подчертават, че това е политическо решение. “Когато приходите целенасочено са ограничавани, а разходите са форсирани, нали никой не очаква, че дружествата могат да функционират пазарно, каквито препоръки заляха обществения дебат?”, питат риторично от синдиката. В писмото също така се посочва, че различните мерки за подкрепа на хотелиерския и ресторантьорски сектор например ще струват на държавния бюджет 234 млн. лв., докато нужните за мините средства са едва 10 млн. лв. месечно или общо 20 млн. лв. за разглеждания двумесечен период.
В свое интервю пред Радио Стара Загора Ваня Григорова, икономически съветник на президента на “Подкрепа”, предупреди, че има напрежение сред работещите в комплекса, между които се говори, че до края на тази и началото на следващата година се подготвя съкращение на 2000 миньори. По нейните думи „Мини Марица-изток“ бележат загуби, нямат средства за поддръжка на оборудването си и от много време е замразен приема на нови работници, но допълнителни съкращения на персонал ще направят невъзможна работата на комплекса.
В становището до социалното министерство “Подкрепа” отбелязва, че действията на управляващите могат да се разбират като устремно към затваряне на комплекса, без преди това да е осигурена енергийната сигурност на страната или поминъка на заетите в мините. “Политическите сили не са осигурили и заетостта при достойни условия на труд и заплащане на заетите понастоящем в мините и централите. Един път разрушена, такава система не може да бъде възстановена. А последиците са дългосрочни”, предупреждават от синдиката.