През отминалия уикенд продължаващата вече две седмици политическа ескалация в Перу се изля в масови шествия и демонстрации най-вече в столицата Лима. Човешките потоци, придошли от забравените досега села в Андите, надигнаха глас в подкрепа на селския учител Педро Кастийо, който победи в президентския балотаж на 6 юни дясната кандидатка Кейко Фухимори с 44 000 гласа разлика.
Фухимори, над която тегне 30-годишна присъда за корупция и която е на свобода само условно, настървено оспорва резултата от вота и не спира да алармира за измами. Тя подаде в Националното изборно жури 943 иска за анулиране на изборите в над 800 изборни секции, които обхващат около 200 000 гласа все в зони, където е победил Кастийо.
Законовата проверка на исковете ѝ наложи забавяне на официалното обявяване за президент на селския учител и кандидат на лявата формация „Свободно Перу”, макар преброяването на 100% от гласовете да го излъчи като победител с получени 50,125% от гласовете срещу 49,875% за Фухимори.
Подобна малка разлика не е прецедент в Перу. Практически идентични резултати се получиха и на вота през 2016 г., когато Фухимори пак взе 49,88% и загуби от тогавашния победител Педро Пабло Кучински с неговите 50,12%. Но истерията в нейния лагер сега е много по-голяма, защото все пак Кучински беше умерен консерватор, докато сегашният ѝ съперник Кастийо е откровен левичар и е подкрепен от най-онеправданите слоеве в Перу, решени най-после да извоюват истинска промяна в страната. Кастийо е принципен опонент на неолибералния „свободен пазар” и зове за „икономика на народните пазари”.
Ето защо срещу него се обедини и подкрепи Фухимори цялата десница, всички крепители на досегашното статукво, загърбвайки споровете помежду си и дори затваряйки си очите за зловещото авторитарно управление на бащата на Кейко – Алберто Фухимори (1990-2000 г.), който е в затвора за брутални нарушения на човешките права.
На фона на тази крайна конфронтация и все още бавещото се официално провъзгласяване на Педро Кастийо за победител, градусите бяха вдигнати и от призива за преврат, отправен от сериозна група пенсионирани военни от всички родове войски, мнозина от тях свързани с режима на Фухимори-баща и със закононарушения от онова време. Те разпратиха писмото си до действащата армия, повтаряйки тезите на Кейко за „измами” и апелирайки за пуч, който да отхвърли властта на очертаващия се „нелегитимен” президент. Интересното е, че според перуанското министерство на отбраната, което веднага извърши проверка по случая, сред подписалите писмото фигурират и няколко имена на отдавнашни покойници…
В отговор на апела за преврат настоящият временен президент на Перу Франсиско Сагасти излезе на 18 юни със специално обръщение към нацията, в което категорично осъди антиконституционните попълзновения на бившите военни и призова обществото към спокойствие, търпеливо изчакване на законовите процедури и твърдо отстояване на демокрацията. Сагасти подчерта, че самият той е гарант за пълната политическа неутралност на въоръжените сили и ще приложи всички свои пълномощия, за да бъде спазен конституционният ред. Президентът разпореди разследване на казуса с писмото, което по същество представлява посегателство срещу основния закон и държавността.
На следващия ден – 19 юни, събота, Националното изборно жури оповести, че след проверката оставя без последствия подадените от Фухимори 943 иска за анулиране на изборите, тъй като ги смята за неоснователни. Което означава, че явно предстои и официалното обявяване на Кастийо за победител в президентския балотаж.
Същата вечер на централния площад „Сан Мартин” в Лима се състоя многохиляден митинг в подкрепа на Кастийо, в който се събраха шествията от страната, прииждали през целия ден в столицата. „Стотици хиляди перуанки и перуанци от всички региони на страната демонстрират днес, че когато народът с радост и твърдост се надига в защита на своето достойнство, не съществуват мафии или заплахи с преврат, които да го спрат,” заяви Кастийо пред привържениците си.
Кейко Фухимори също свика своя масов митинг на около два километра разстояние, на също централния булевард „28 юли”, който се проведе паралелно. На него за пореден път отново бяха отправени обвинения в „измами” и бе отхвърлена победата на Кастийо.
Трябва да се има предвид, че дори и при официално обявяване на селския учител за победител, усилията да се попречи на встъпването му в длъжност няма да спрат. На първия кръг на изборите, състоял се на 11 април, беше избран и нов състав на парламента, който още не е сформиран официално и не е поел функциите си. Тази процедура също очевидно не случайно се протака – вероятно се изчаква да дойде месец юли, когато изтича мандатът на сегашния временен президент Франсиско Сагасти, който твърдо държи на конституцията. Когато няма действащ държавен глава, функциите му се поемат от председателя на парламента. Ако такъв титулярен председател още не е определен, функциите му изпълнява най-възрастният член на законодателния орган. Такъв се пада крайнодесният бивш вицеадмирал Хорхе Монтоя, който също се пробва като кандидат в първия кръг на президентските избори. Има силни опасения, че като временен шеф на парламента той може да приложи различни хватки за осуетяване на заклеването на Кастийо като президент, което трябва да стане тъкмо пред законодателния орган.