Катарската държава е обвинена, че е играла централна роля в тайна операция за пране на пари, чрез която са финансирани джихадистите в Сирия.
Списание Times съобщава, че девет сирийци са подали във Върховния съд в Лондон иск, в който се твърди, че катарската монархия е била в центъра на прикрита мрежа, през която са били наливани стотици милиони долари към филиала на “Ал Кайда” в Сирия – т.нар. фронт „Ан-Нусра“. Ищците искат обезщетение от Катар за понесените от тях финансови загуби, изтезания, произволно задържане и заплахи за екзекуция, които твърдят, че са претърпели в резултат на схемата или от страна на фронта “Ан-Нусра”.
Според твърденията на обвиняващите катарската държава, действаща в съюз с „Мюсюлманско братство“, е замислила схема за „активна подкрепа и улесняване“ на терористите от фронта „Ан-Нусра“ по време на гражданската война в Сирия. Парите са били препирани с помощта на договори за строителство на завишени цени, покупки на имоти на завишени цени и надплащане на работниците в Сирия. Според ищците в схемата са участвали водещи катарски политици, бизнесмени, благотворителни организации и държавни служители, като за целта са използвали две банки и частен офис, принадлежащ на емира на Катар.
Средствата са били изпращани или директно в Сирия, или в банки в Турция, където са били теглени и пренасяни през границата към терористичната групировка, се твърди в съдебните документи. Националната банка на Катар, най-голямата финансова институция в Близкия изток, и Doha Bank са обвинени, че са спомагали за транзакциите. Според иска банките „са знаели или е трябвало да знаят“ за какво всъщност се използват парите.
Първоначалният иск не включва описание на конкретните роли, които се твърди, че обвиняемите лица и институции са играли в схемата, като се очаква тази информация да бъде представена на по-късен етап. Двете банки и всички останали обвиняеми категорично отричат обвиненията. Катар трябва да е домакин на следващото Световно първенство по футбол, което ще се проведе догодина.
Ответниците ще имат право да подадат документи за защита или да заявят, че делото не трябва да се разглежда от английските съдилища. Искът ще бъде разгледан само ако има достатъчно доказателства в негова подкрепа.
Фронтът „Ан-Нусра“ е основан в Сирия през 2011 г. от последователи на Абу Бакр ал Багдади, който по-късно става лидер на ИДИЛ, но по онова време това ръководи „Ал Кайда“ в Ирак. Сирийският клон на “Ал Кайда” става известен с името “Джебхат ан-Нусра” и е ръководен от джихадиста Абу Мухаммад ал-Джолани. Заявената цел на групировката е да свали режима на Башар Асад и да установи ислямски халифат.
През 2013 г. се стига до разрив с организацията-майка в Ирак, след като Багдади се опитва да слее “Ан-Нусра” с новообявената ИДИЛ. Макар част от действащите в Сирия джихадисти да се присъединяват към Багдади, Джолани успява да запази контрол над организацията. Двете групировки са стигали и до въоръжени сблъсъци помежду си около град Рака през 2014 г.
През следващите години фронтът “Нусра” претърпява различни разцепления и преобразования, основно в резултат на натиска на Турция да консолидира контрола си над действащите в Сирия джихадисти и да ги използва в собствените си военни операции. Групировката няколко пъти сменя името си и имената на коалициите, които доминира, включително на “Хаят Тахрир аш-Шам“ и “Джебхат Фатах аш-Шам”. В момента “Ан-Нусра” контролира голяма част от сирийската провинция Идлиб,
През 2012 г. САЩ обявяват „Ан-Нусра“ за терористична организация, като Вашингтон твърди, че никога не е финансирала или подкрепяла пряко групировката. През годините на конфликта в Сирия обаче многократно са се появявали доказателства, че въоръжение, доставяно от САЩ на други, предполагаемо “умерени” групировки, в крайна сметка се е оказвало в ръцете на “Ан-Нусра”, освен това бойци, обучавани от ЦРУ, са се присъединявали към групировката след влизането си в Сирия.