Пореден резил за Столична община и нейното ръководство!
Общината с най-голям брой служители и „капацитет“ допусна поредица от пропуски в започнал проект за почистване на коритото на река Искър и той беше спрян от Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР). Софийското кметство е уведомено, че няма законови основания да извършва дейностите в речното легло и следва да ги преустанови. Конкретната причина за становището на БДДР е, че не са изпълнени изискванията на чл. 58, ал. 1, т. 4 от Закона за водите дирекцията да бъде уведомена 30 дни предварително за намеренията да се извършат такива дейности.
На всичкото отгоре изсичането на крайречна растителност, навлизането с тежка строителна техника в коритото на Искър и изгребването на баластра от там се случва в размножителния период на рибата, което според общинския съветник Тома Белев е друго нарушение на нормативната база.
Проектът е на стойност над 1,5 млн. лв. и се финансира от държавния бюджет. Той обхваща 10-километров участък по Искър между стената на язовир „Панчарево“ и корекцията на реката при летище „София“. Засега е обезобразен около 150-метров участък в района на село Герман.
Вечерта на 18 май на мястото се смесиха и обединиха два протеста. Единият бе организиран от местни жители, а другият – от риболовни клубове. На място пристигнаха природозащитници и много софиянци, които използват местността за отдих в почивните дни. Чуха се и скандирания „Оставка!“ по адрес на столичния кмет Йорданка Фандъкова.
„Селото ни има много проблеми с мрежата за водоснабдяване и канализация, която не е „пипната“ от 40 години. Веднага да обърнат багерите натам, вместо да ни съсипват реката!“, настоя от мегафон местният жител Радослав Иванов. Още в предния ден протестиращи не са позволили на служителите и техниката на фирма „Райстрой“ ЕООД да продължат работа.
Хората от Герман не вярват на обещанията от общината, че покрай „почистването“ на речното корито ще бъде изградена велоалея до кв. „Горубляне“. Те показаха стар калдаръмен път, който ако се разчисти и поддържа, спокойно може да се използва и за велоалея, но затова не е нужно да се обезобразява речното легло. Според председателя на риболовен клуб „Балканка“ Димитър Куманов, във въпросния проект въобще не фигурира дейност „Изграждане на велоалея“.
С други думи, Столична община хвърля прах в очите на хората и им казва – „Тате ще ти купи колело, ама друг път…“