Стотици палестинци са ранени при продължаващото вече няколко дни насилие в комплекса на джамията Ал-Акса в Йерусалим, съобщават световните медии. В социалните мрежи бяха публикувани видеоклипове, показващи как израелските сили за сигурност използват сълзотворен газ и шокови гранати, някои от които са попаднали в самата джамия.
Според палестинския Червен полумесец над 300 палестинци са били ранени, като 228 от тях са се нуждаели от болнично лечение. Други над 200 палестинци бяха ранени в петък, когато израелската полиция нападна с гумени куршуми и гранати събралите се за седмична молитва в Ал-Акса. Израелските сили за сигурност твърдят, че действията им са в отговор на екстремисти, хвърляли камъни.
Напрежението в момента е особено голямо, тъй като Израел отбелязва “Денят на Йерусалим” – ежегодно честване на завладяването на Източен Йерусалим, което включва марш на израелски твърдолинейни националисти през мюсюлманския квартал на Стария град в Йерусалим. Властите позволиха на шествието да се проведе въпреки опасенията, че това ще разпали още повече пламъците на конфликта. През предишни години шествието често е било съпроводено от тормоз над арабските жители на мюсюлманския квартал от преминаващите израелски националисти.
Напрежението започна да ескалира в началото на свещения за мюсюлманите месец Рамадан заради ограниченията за събиране, наложени от израелските окупационни власти. През миналата седмица в епицентър на протестите се превърна заплахата няколко палестински семейства да бъдат прогонени от домовете си в квартала Шейх Джара в Източен Йерусалим.
Този квартал е дом на потомци на бежанци, прогонени от домовете си други части на Палестина по време на войната през 1948 г. – събитие, което сред палестинците е известно като Накба (Катастрофата).
През 1956 г. за 28 бежански семейства са построени жилища в квартала съгласно споразумение между UNRWA (Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци) и кралство Йордания, което тогава контролира Източен Йерусалим. През 60-те години семействата се споразумяват с йорданските власти да получат официални нотариални актове за собственост върху земята, като в замяна е трябвало да се откажат от статута си на бежанци.
Това споразумение обаче не изпълнено, тъй като Израел окупира Западния бряг през 1967 г. и Йордания губи контрол над Източен Йерусалим. Оттогава израелски заселнически организации започват да претендират за собствеността върху земята. Въпреки че международното законодателство забранява прогонване на окупираното население, заселничеките организации са завели пред израелските съдилища редица успешни дела за изземване на домове на палестинци в Шейх Джара.
Две заселнически завеждат дела с аргумента, че евреи-сефарди са притежавали земята през 1885 г., по време на османската власт, която приключва през 1917 г.. Това е част от голямата заселническа стратегия на Израел, наречена “Светият басейн”. Тя включва изграждане на заселнически комплекси и тематични библейски паркове около Стария град на Йерусалим, което изисква разрушаването на много палестински домове в района.
През 2002 г. 43 палестинци от Шейх Джара са принудени да напуснат домовете си. Шест години по-късно две палестински фамилии са прогонени от квартала, а през 2017-та още едно палестинскло семейство е принудено да напусне. В момента в квартала живеят 38 палестински семейства. Четири от тях са заплашени от прогонване в момента, а още три се очаква да бъдат изгонени на 1 август съгласно решения на Окръжния съд в Йерусалим.
Според израелското законодателство евреи, които могат да докажат собственост на имоти в Йерусалим преди войната от 1948 г., имат право да поискат да им бъдат върнати. Макар стотици хиляди араби да са прогонени от домовете си в същия конфликт, не съществуват подобни закони, чрез които палестинци могат да възстановят правата си на собственост в града.
В отговор на последната вълна насилие Съветът за сигурност на ООН насрочи закрити консултации за ситуацията в Йерусалим. По информация на Guardian срещата е била поискана от Тунис. През миналата седмица Рупърт Колвил, говорител на върховния комисар на ООН за правата на човека, настоя Израел да прекрати действията по насилствен трансфер на население, които по думите му “могат да се равняват на военно престъпление”.
Съединените щати изразиха “дълбоки опасения” от насилието и заплахата за изселване на живеещи в Шейх Джара. „Изключително важно е да се избягват стъпки, които изострят напрежението или ни отдалечават от мира“, се казва в изявление на Държавния департамент.
Европейският съюз също излезе с позиция, че потенциалните изселвания представляват “сериозно притеснение”, и че подобни действия “са незаконни според международното хуманитарно право и могат единствено да подхранят напрежението”. В неделя Йордания, която попечителства мюсюлманските и християнски обекти в Йерусалим, нарече действията на Израел срещу поклонниците в Ал Акса „варварски“.
Набеел Ал-Кюрд, 77 годишен палестинец, чието семейство е едно от заплашените от изследване, заявява пред Guardian, че случващото се представлява расистки опит “за прогонване на палестинците и подменянето им със заселници”. “Това е опит на заселниците, подкрепяни от властите, да отнемат домовете ни със сила. Няма да търпим повече”.“Ние няма да признаем собствеността на заселниците. Живели сме в тези домове над 60 години и ще ги напуснем само когато ни отнасят към гроба”, заявява друг жител на Шейх Джара, Салех Диаб.
През изминалата седмица политически лидери и активисти започнаха кампания в социалните мрежи под надслов “Спасете Шейх Джара” / #SaveSheikhJarrah/. Много от тях се оплакват, че платформи като Instagram, Facebook и Twitter активно цензурират публикации, обръщащи внимание върху принудителното изселване на палестинци в Йерусалим.
Instagram is deleting Palestinian activists’ stories on the ethnic cleansing happening in Sheikh Jarrah. This is not a conspiracy, this is not a fluke. Social media companies have been & will always be antithetical to revolution & resistance. #SaveSheikhJarrah
— Dr. Yara Hawari د. يارا هواري (@yarahawari) May 6, 2021