Новите 240 народни представители, които ще бъдат част от 45-тото Народно събрание, се събраха на първо тържествено заседание. То се проведе в старата пленарна зала в сградата на пл. „Цар Освободител“. След политическите речи, парламентът избра новия си председател – юристът Ива Митева Йорданова-Рупчева, депутат от „Има такъв народ“. Била е директор на Дирекцията по правни въпроси в стария парламент.
Зад новия председател застанаха 163 народни представители от „Има такъв народ“, БСП, ДПС, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън“. 75 от ГЕРБ се въздържаха. Другият кандидат – досегашният председател Цвета Караянчева, беше подкрепена само от 75 души от ГЕРБ, а 162-ма от другите формации гласуваха против.
При представянето на своя кандидат, лидерът на групата на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов се обърна към „Прекрасната Кърджалийска Представителка“, като обяви, че го прави „с уважение“, но се надява депутатите да чуят биографията на Ива Митева, която изчете подробно и с патос, „за да направят депутатите сравнение“ с предложението на ГЕРБ в лицето на Цвета Караянчева. Остро срещу нея се изказа и Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри вън“, за кого си струва да бъде отбелязано, че през цялото време, докато стоеше на своето място, беше може би единственият депутат без маска в залата.
Заместник-председатели на новия парламент ще бъдат Цвета Караянчева (ГЕРБ), Виктория Василева (ИТН), Кристиан Вигенин (БСП), Мукаддес Налбант (ДПС), Атанас Атанасов (ДБ) и Татяна Дончева (ИСМВ).
За откриващото заседание на новия парламент в залата бяха президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова, бившият държавен глава Росен Плевнелиев, бивши председатели на парламента, върховни съдии, дипломати и други.
Първото заседание на 45-тото Народно събрание, както повелява традицията, се ръководи до избора на нов председател от най-възрастния избран народен представител. В този случай това е икономистът и бивш съветник в КТ „Подкрепа“ Мика Зайкова, избрана от листите на „Има такъв народ“.
Заседанието започна с дълга поименна проверка на кворума, тъй като в старата сграда на Народното събрание няма система за регистрация. Така всеки един от 240-те депутати трябваше да чуе името си и да каже „тук“, за да бъде преброен. По-късно гласуванията, по същата причина, пък бяха с вдигане на ръка и броене на ръцете от страна на квесторите. Това създаде редица проблеми, забавяне, комични ситуации и объркване, макар и без фатални грешки.
„Неумолимият ход на времето и датата в моя акт за раждане ми дадоха право да открия 45-тото народно събрание, за което съм много щастлива и дано съм добра орисница“, каза Мика Зайкова в началото на своето обръщение. Тя отчете, че България и светът се намират в изключително тежка ситуация, а по-късно по време на изказванията не си спести някои реплики към ГЕРБ.
„На 4 април народът ни изпрати с една единствена поръка – промяна. Тази промяна, която ще извади България от всички последни места в Европейския съюз, защото аз, и надявам се вие, искате да видите в очите на българите щастието от това да не сме най-бедни, най-нещастни, за съжаление най-безпросветни“, каза Зайкова и цитира резултати от международни проучвания, свързани с нивото на образование в България. „Това е срам и позор за нашата хилядолетна култура“, добави тя.
„Можем да направим нещо много важно, независимо от това, че сме различни. Имаме една цел – просперитета на България и нейното достойно място в европейското семейство. Сигурна съм, че всеки един от вас ще даде максимума от своите знания и умения, за да постигнем тази цел. Мисля, че нашите предци са ни дали формулата за постигане на тази цел и тя е изписана на фасадата на тази сграда – съединението прави силата“, каза Зайкова.
След това депутатите се изправиха на крака, за да произнесат своята клетва: „Заклевам се в името на Република България, да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“. След клетвата парламентът взе решение да позволи дистанционно участие по електронен път в заседанието, включително клетва, за поставени под карантина избрани народни представители – шестима, сред които и Слави Трифонов.
Радев готов за служебен кабинет, но призова за „възраждане на парламентаризма“
Преди думата да вземат председателите на шестте групи, обръщение към новия състав на парламента отправи и президентът Румен Радев. Той им пожела да представляват народа, да отстояват неговите права и интереси и да сбъднат неговите въжделения.
„За мнозина това е първа изборна длъжност. Винаги ще се намери някой, който да ви упрекне в липса на опит. И аз чувах същото през 2016-та година, чувам го и сега. Това не бива да ви обезсърчава. В политика някои наричат опит своите грехове и изкуството да остават безнаказани. С вота си избирателите отхвърлиха това разбиране за политиката, те поискаха нови хора, избраха вас. Никой не е безгрешен. Но онези, чието политическо битие започва сега, имат шанса да запишат тъкмо на общественото поприще една красива глава в своите биографии. Затова приемете липсата на опит като възможност“, обърна се Радев към избраните за първи път за депутати.
4В тази зала има и достойни политици с парламентарно минало, които в предишните мандати отстояваха парламентаризма. От вас зависи новият парламент да заработи професионално и почтено. Вие наследявате една институция в голяма криза. Миналото Народно събрание абдикира от парламентарния контрол, избягваше се обществено обсъждане, внасяха се поправки от народни представители, за да не носи правителството политическа отговорност, ключови закони са променяха през преходни и заключителни разпоредби“, критикува Радев.
Според него, „правният нихилизъм на 44-тия парламент достигна своя апогей, когато мнозинството реши да печели време под предлог за нова конституция“. „Благодаря на онези от вас, които спряха това политическо и юридическо недоразумение“, каза той под ръкоплясканията на опозицията. „Често налагах вето, но рядко за съжаление аргументите имаха оздравителен ефект. Време е да приемем, че президентското вето не е акт на война с парламента, а инструмент за усъвършенстване на законите“, подчерта той.
„Всичко изброено доведе до исторически срив в доверието на най-важната институция в парламентарната република. На вас се пада мисията да възродите парламентаризма. Първият тест ще бъде възстановяването на реалния парламентарен контрол върху изпълнителната власт“, посочи президентът, след което направи препратка към обещанието на Бойко Борисов „да даде“ няколко народни представители на опозицията, за да състави правителство:
„Никой не може, и вие го знаете добре, да ви разменя, продава или отдава под наем. Вие носите свободната воля и доверието на хиляди избиратели и не може да бъдете крепостни селяни на никой политически лидер. Никой няма правото да оскърбява вашето лично достойнство, освен ако вие самите не му позволите“, посочи Радев.
Президентът отбеляза, че 45-тото НС се свиква в сложно време и то е израз на месечните протести и общата воля за промяна. „Парламентът е фрагментиран и някои от вас, както и мнозина анализатори, вещаят кратък живот на този парламент. Времето ще покаже и това зависи от вас. Но колкото и да трае, пред парламента стоя отговорни и неотложни решения. Първото е по създаване на правителство, кризата с ковид, фалитите, бедността, неотложната актуализация на бюджета, преодоляването на драстичните негативни показатели“, коментира държавният глава.
Радев даде заявка, че още в понеделник ще проведе консултации с парламентарните групи за съставяне на правителство. Но посочи, че „постигането на мнозинство, колкото и да е необходимо, не следва да бъде математически сбор от гласове, защото безпринципна коалиция може само да задълбочи кризата. Знаете максимата, че когато всички са в управлението, народът е в опозиция“.
„На изборите българите заявиха волята си за промяна, а дъждът и страхът от пандемията не спряха милиони да дадат гласа си. Хиляди зад граница пропътуваха стотици километри и чакаха с часове, за да заявят своята ангажираност към бъдещето на родината“, добави той и отбеляза, че „независимо как ще минат консулатциите, трябва да се предприемат действия за промяна на изборния закон“. Подобна заявка, по-късно, дадоха всички нови формации в парламента.
Ще бъде силен знак, ако този парламент постигне консенсус за формулиране и прилагане на пакт за почтеност относно номинираните за важни постове, призова Радев. И не пропусна да отбележи: „В случай, че не съставите правителство, ще изпълня конституционните си задължения да излъча служебно правителство“.
След неговото изявление Мика Зайкова съобщи, че в деловодството на парламента е постъпила оставката на правителството на Бойко Борисов, както изисква конституцията. Тази новина беше посрещната с ръкопляскания от всички групи, с изключение на ГЕРБ, а Зайкова критикува Борисов, че не е дошъл в залата: „Това или е срам от народа, или е пренебрежение към тази институция. Все пак сме парламентарна република“, каза тя.
„Ние сме победителите!“
От името на ГЕРБ изявление направи новият председател на тяхната група – Десислава Атанасова. „На отминалите избори над 837 000 граждани гласуваха за ГЕРБ. Нито една от присъстващите партии не се доближава до този резултат. Колкото и анализи, аритметични уравнения и упражнения да бъдат направени, победителят е само един – и това е ГЕРБ. Поне е редно да го признаете. Ще използвам момента и да ви припомня, че партията ни спечели пети пореден вот. Победителят се поздравява“, заяви Атанасова.
Атанасова посочи, че участието във властта изморява, но е факт, че след толкова време все още суверенът поставя ГЕРБ на първо място. „Хората ценят направеното или не виждат достатъчно добра алтернатива, която да ни бие по резултат“, добави Атанасова и припомни, че никой на оспорва резултатите от изборите.
„Ще предложим състав и структура на ново правителство, чиито членове имат готовност да се заемат веднага с предизвикателствата, пред които е изправена страната ни. Ще предложим кабинет, който от първия ден може да заработи на същите обороти, които поддържа настоящото правителство“, каза Атанасова, след което изброи постижения, които ГЕРБ считат за успехите на третия си кабинет.
Тя се обърна към втората сила – „Има такъв народ“, и заяви: „Време е мълчанието да бъде нарушено и зрителите на шоуто да се запознаят и да чуят нещо извън обичайните лозунги, подвиквания и заклинания“.
„Дължим отговори на важните въпроси. Ще продължат ли мерките в подкрепа на бизнеса, ще се налагат ли нови ограничения, ще продължим ли курса към еврозоната, ще намерим ли общ език към Северна Македония, ще защитим ли договорените 29 млрд. по плана за възстановяване. Ние имаме отговорите и те бяха подкрепени от близо 900 000 български граждани. И ако някой смята, че може да изолира мнението на тези хора, то той не познава политиката и демокрацията. Ако някой мисли, че може да неглижира гласа на тези хора, скоро той ще плати тежка политическа цена“, закани се Атанасова.
„Чухме всякакви заклинания. Приемаме обидите и нападките с търпение. Омразата не гради, единствено може да руши и да дълбае пропасти в обществото. Отрицанието на политическия опонент може да донесе временен успех, но след това използвалият омразата за основно оръжие е длъжен да покаже с какво е по-добър и то в среда на разделение и гняв. Това е по-трудната задача и ако тя не бъде изпълнена, пътят е само един – обратно към политическо небитие“, добави Атанасова и заяви, че ще иска да разсее „една огромна заблуда“ – че на 4 април хората хората били казали „ГЕРБ трябва да я няма“. „Напротив, хората излъчиха нас – силно фрагментиран парламент – и ясно заявиха, че очакват от нас да намерим съгласие и заедно да се борим с предизвикателствата пред страната ни“, след което заяви, че говорещите за изборите през лятото явно не разбират тази трудна задача. „Още веднъж – ние сме готови да предложим управление на страната и да протегнем ръка към политическите си опоненти“, завърши тя.
„Има такъв народ“ поиска единствено промени в Изборния кодекс
Най-кратко в днешния ден беше изказването на председателя на групата на „Има такъв народ“ – сценаристът от екипа на Слави Трифонов и водещ в телевизията Тошко Йорданов. „Имаме парламент, който е различен от всички предишни. Той е различен, защото закъсня с шест месеца, защото предишните управляващи се бяха вкопчили във властта и отказаха предсрочни избори. Той е различен и защото в него има представители на хората, които протестираха 1 година. Има депутати, в дясната част на залата, и в лявата, и които ядоха бой от полицията. И това е факт“, каза Йорданов.
„Няма нужда да се лъжем, че този парламент едва ли ще изкара 4-годишен мандат. Ще работи колкото трябва и това ще стане ясно. Но това поставя една основна задача – задължителна промяна в изборния кодекс. Има няколко елементарни неща, които този парламент е длъжен да направи, за да може всеки, независимо къде се намира, да може да гласува – премахването на ограничението за секции в чужбина, гласуване по пощата, 100% машинно гласуване, избор на нова Централна избирателна комисия. Трябва да има видеонаблюдение на изборите. Това са неща, които този парламент трябва да изпълни веднага“, каза Йорданов.
На реплики от залата относно мажоритарните избори – старо искане на Слави Трифонов и хората му, Йорданов посочи, че такава промяна изисква както и в закона за политическите партии, за да може субсидията да бъде 1 лев на глас, след което слезе от трибуната.
Пет приоритета пред БСП
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отчете, че днес не просто се открива 45-тия парламент, а се полага началото на „процеси, които ще определят накъде ще върви България в следващите 10 и повече години“. Ние сме в здравна, социална, икономическа криза и сме на прага на финансова, което изисква разум и отговорност, каза Нинова. Ситуацията изисква и не „мандатно мислене, а държавническо отношение“.
„За нас задачата е най-лесна – ние имаме на какво да стъпим, защото в последните 4 години сме последователни, стабилни и предсказуеми в политика, която водим“, каза Нинова и очерта поведението на БСП в пет направления.
„За България“ – членството в ЕС е неотменимо, но това дава и възможности и в конкретния момент това е плана за възстановяване, каза Нинова. Срокът е 30 април и се изисква спешна мобилизация на експертен, научен и политически потенциал, за да се справим. „За БСП е лесно – преди 2 месеца искахме планът да бъде разгледан и приет от Народното събрание „Управляващите отказаха. Готови сме с ясни и конкретни предложения, ето ги, и са на масата за преговори“, показа папка с текстове Нинова.
„За здравната и икономическата и социалната криза“ Нинова също каза, че повече от година БСП прави своите алтернативни предложения и мерки. „Готови сме и внасяме днес този пакет от закони, които касаят помощ на малкия и среден бизнес, спешни решения за удължаване на кредитна ваканция, помощ за домакинствата и младите семейства, с облекчения за младите семейства, преизчисляване на пенсиите и т.н.“, посочи Нинова.
„За парламентаризма“ лидерът на БСП посочи, че „възстановяването му е основна задача“, тъй като ГЕРБ и присъдружните им партии са поставили парламента в подчинена роля на един човек и с това на практика са погазили конституцията на България. „Това трябва спешно да се промени“, призова Нинова и се обяви за възстановяване на блиц контрола, спиране внасянето на закони без оценка на въздействието и други.
„За изпълнителната власт и правителство“. Нинова посочи, че изпълняване на първите три приоритета зависи от пълна ревизия на досегашното управление и обяви, че БСП ще иска Народното събрание да наложи мораториум върху сключване на договори за продажби, концесии, назначения, удължаване на мандатите в бордове, комисии и други. Нинова настоя премиерът и финансовият министър да отчетат реалното състояние на бюжета и да внесат актуализация и каза, че в последните месеци са били изхарчени над 5 млрд. извън бюджетната процедура. „Внасяме днес в деловодството промени в закона за публичните финанси с които се ограничава възможността на премиера, независимо кой е той, да харчи безконтролно парите на хората“, каза Нинова и отчете, че 4 години партията и внася този закон, но той се отхвърля от мнозинството. „Сезирахме сметната палата, конституционния съд, бяхме сами, не успяхме. Вярвам, че сега ще го направим по принципни съображения“, пожела си Нинова.
„За властта и задкулисието“ Нинова отчете, че „това е може би най-важният въпрос и той е в основата на всички пороци в управлението“. Паралелната държава, която била създавана десетилетия наред, трябва да бъде разградена и това няма да е лесно, защото е пуснала дълбоки корени, до най-ниските равнища, каза председателят на БСП.
Нинова категорично обяви, че БСП не преговоря и няма да преговаря с ГЕРБ за „широка коалиция“, нито с ДПС за президент. „Не преговаряме със задкулисието за власт и пари. Не правим никакви скрити договорки, нито с Борисов за правителство, нито с ДПС за президент. Ние сме за открито, стабилно, честно и смело управление, което да започне разграждането на паралелната държава, но и за компетентно правителство. Няма да подкрепим правителство на ГЕРБ, няма да правим голяма коалиция. Ако сме искали, можехме отдавна“, каза тя.
След това Нинова заяви, че БСП „биха подкрепили правителство от втората сила по политики, насочени към разграждане на порочния модел на управление“. „Ако те не предложат правителство и ако третият мандат бъде връчен на нас, партията ще реши какво да прави“, завърши Нинова и призова за мъдрост, решителност, по-малко емоции и повече разум.
ДПС ще подкрепи правителство на новите партии
„Изборите отминаха, сега предстои трудното“, започна изказването си лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и повтори тезата на партията си от пресконференцията им след изборите: „Разчитаме вота като ясно изразено желание за промяна, с която да спрем омразата, разделението, противопоставянето, арогантността и агресията. Промяна, с която да възстановим политическата нормалност чрез диалог между партиите. Промяна, с която да направим рестарт на държавността“.
Едновременно с това, обаче, гражданите не са дали мандат за съставяне на правителство на новите 3 партии и те имат 92 мандата общо, припомни Карадайъ. „Някои разчитат този резултат като воля за нови избори. Може. Виждаме, че сме по-близо до тази перспектива и в тази връзка ние от ДПС сме готови категорично за избори веднага“, гарантира той. От гледна точка на държавата, обаче, нещата не стояли така, каза лидерът на ДПС. Страната, според тяхната оценка, е в безпрецедентна комбинация от няколко кризи и ако прибави към тях и политическа криза, „ще сбъркаме сериозно“.
ДПС отчете, че у нас липсва нормален диалог между политическите субекти и това се е пренесло и върху институциите. „Президент, изпълнителна власт и парламент не функционират съобразно конституцията. Нарушени са диалогът, координацията, контролът върху властите“, от което идвало и ниското доверие и институционалната криза. „Сега е време да върнем властта в българския парламента, както повелява конституцията“, призова той.
След което повтори заявката на партията си: „ДПС би подкрепило правителството на трите нови сили с приоритети – план за излизане от пандемичната криза, изготвяне и приемане на програма за възстановяване и устойчивост, да започнем разговори за приемане с консенсус на програмата за ускорено развитие на страната, достойно членство в евроатлантическите структури“.
Според ДПС изборите са показали „необходимост от ново начало, нов модел на управление, нов подход към решаване на проблемите“. В този „възможно най-пъстър парламент“ избирателите, според ДПС, са поискали „да се изпълни девиза, че съединението прави силата“, а това може да стане през набелязване на основни приоритети, пред които е изправена държавата и постигане на единомислие за начина, средствата и сроковете за изпълнението на тези приоритети. „Това изключва чисто партийни кабинети, оглавявани от партиен лидер или друга партийна фигура. Така виждаме желанието на суверена. Категорично заявяваме, че ние плътно ще следваме замисъла му и няма да гласуваме за правителство на някоя партия или коалиция, ако преди това не е ясно документирано какъв е нейният план, цели и срокове. Няма да позволим да продължава да се руши демокрацията и парламентаризма“, завърши Карадайъ.
„Демократична България“ ще бори Гешев, Борисов и „комунизма“
Над новото народно събрание тегне въпроса дали изобщо го бъде, отчете Христо Иванов в своето изказване. „Откриваме го неговата естествена сграда, в неговия истински дом. При встъпването си в длъжност Петър Стоянов беше казал, че парламентаризма не се състои от вар и тухли, а се състои от съгласие. Днес много се говори за това, но парламентаризма се оказва, че се състои и от вар и от тухли“, подчерта той във връзка с желанието на ДБ заседанията да се върнат в старата сграда, която била необходима, за да има „отворен и прозрачен парламентаризъм в България“. „Тук е мястото на българския парламент и това, че се върнахме тук от партийния дом, е много добър знак“, настоя Иванов.
Лидерът на „Да, България“ заяви, че много се говори се за съгласие и диалог, но по-важно от всичко е законността. „Именно потъпкването на законността превърна диалога и търсенето на мостове, в токсично занятие. Даваме ли си сметка, че основното нещо, което искат гражданите, е това: законност, правила, здрави институции, които са си на мястото. Това няма да стане само със сговаряне по кьошетата“, посочи Иванов.
По въпроса „ще го бъде ли“ новият парламент, той посочи: „Изглежда, че то ще може да свърши само една задача – една част от промяната – да отстрани от управлението Бойко Борисов, ГЕРБ и техните вечни партньори по консумация на властта – ДПС“. Малко след това лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ демонстративно напусна залата.
Какво друго може да бъде направено е „големият въпрос“, каза Иванов и обяви, че ДБ има няколко приоритета: мерки за здравната и икономическа криза, реална оценка на икономическото положение. „Ключова задача е да стартираме процедурата по плана за възстановяване и устойчивост“, каза Иванов и влезе в размяна на реплики със стоящия на първия ред в групата на ГЕРБ автор на българския план – Томислав Дончев: „Към колегите от отиващото си правителство – отказът да бъде внесен планът е саботаж. Опитвате се да прикриете своя провал. Внесете го. Чел съм го, г-н Дончев. Внесете го, но понеже ви е страх, че ще има много критики от ЕК, всъщност се криете от това. Ще говорим. Ще имаме възможност най-сетне, след като цяла кампанията бягахте от дебат, да говорим“.
Втората група приоритети за ДБ били въпроси, свързани с „дълбоката криза на държавността“. Протестите бяха фиксирани върху конкретните лица и фигури, но проблемите на нашата държавност и демокрацията не започват с това управление, каза Иванов. „Много по-дълбоки са системните основания. Те имат основания дълбоко в комунистическия режим, неизвършената лустрация. Не беше откъсната България от ролята на сателит на СССР. Управлението на Бойко Борисов е най-явно проявление на тези пороци на българската демокрация, това е най-грозната проява на този системен проблем“, обобщи Иванов.
Той обяви, че ДБ събира подписи за промени в конституцията, които си поставят за цел да поставят главния прокурор под ясна демократична отчетност. „Не може повече да има център на власт, който не подлежи на демократична отчетност. Последният път, когато говорих от тази трибуна, си подадох оставката и казах това – в България се създава прокурорска република“, припомни Иванов и каза, че в тази „прокурорска република на едни хора е осигурена пълна липса на отговорност, а други се подлагат на натиск.
„Ние си поставяме за цел да прекратим предсрочно мандата на Иван Гешев. Ще работим за това той да бъде отстранен от поста. Предвиждаме окончателно да бъде реформиран ВСС, така че да се превърна в това, което съдържа неговото название – съдебен съвет“, каза Иванов. Също така ДБ щели да работят за „създаване на основание за лустрация“, която не бивало да спира само до онези, които са били причастни към тоталитарния режим, но да обхване и „хора, които в момента са активни в службите, така че да изчистим и онази шлака, която се натрупа през 90-те години“.
ДБ вече са внесли промени в Закона за съдебната власт, с които се закриват специализираните съдилища и специализираната прокуратура. Те, според Иванов, се превърнали „в олицетворение на избирателното прилагане на държавна репресия и затварянето на очи“ и са „безвъзвратно опетнени“. Дясната коалиция внася и промени в Изборния кодекс, обяви Иванов, свързани със секциите в чужбина и други, заявени и от други партии.
„Демократична България се яви с искане да получим мандат за управление. Направихме го, защото имаме амбициозна програма, експертен капаците и сме готови за тежестта на управлението. Избирателите решиха друго, ние го уважаваме. Те избраха да възложат тази промяна на „Има такъв народ“. Легитимно, ако бъде поискана наша подкрепа, ще влезем с уважение и конструктивизъм в разговор за това какво управление би могло да бъде излъчено. Не става дума за бланкетна подкрепа, а за разговор за политики, но това е ходът, който дава възможност за някакво управление. Не бихме подкрепили управление на ГЕРБ и техен кабинет. Ако ИТН не успее или не пожелае, готови сме да обсъждаме и други действия, които да осигурят достатъчно време на този парламент, за да предприемем най-необходимите действия преди нови избори. Ние сме готови за нови избори, но въпреки това трябва да опитаме да работим за тези приоритети, които очертах“, обобщи Христо Иванов.
„Мутрите вън!“
„Заставам пред вас по волята на хиляди български граждани, за да потвърдя от тази трибуна една от целите, с които хората от площадите ни изпратиха тук – мутрите вън!“, каза Мая Манолова в началото на своето изказване от името на последната сила в новия парламент. Според нея, първата стъпка към изпълнението на тази цел и „извеждането на мутрите от управлението на страната“, е да няма никакви коалиции, включващи – „главните мутри и тези, които ги обслужваха“.
„Не може да ви бъде забранено да заявявате подкрепа за коалиции от партиите на протеста. Но не си въобразявайте, че ще ви бъде позволено да го задушите в токсична прегръдка“, каза Мая Манолова. Тя добави, че освен нов парламент и правителство, трябват нов главен прокурор и нови регулатори. „Втората стъпка е търсенето на отговорност: пълна ревизия на корумпираното управление. Днес внасяме проект за решение за създаване на комисия по ревизията“, каза Манолова и обеща да бъдат показани „всички мръсни тайни и злоупотреби на властта. „Третата стъпка е да променим правилата така, че повече в бъдеще мутренско управление да не бъде възможно“, добави тя и също даде заявка за промени в изборния кодекс, с които коалицията им вече е готова.
„Ние сме платформата на активните граждани, ние сме тук, за да защитим хората на труда, да защитим предприемачите, хората със свободни професии, хората които се трудят неуморно, за да осигурят благоденствие на своите семейства. Те искат по-малко бюрокрация, повече свобода. Искат да вземат съдбата си в своите ръце, искат независим съд, който да ги защитава от произвол и посегателства, включително и от държавни и общински чиновници“, каза Мая Манолова. Според нея, по времето на ГЕРБ, България е станала не само най-бедната, но и най-корупмираната страна. „Ние сме платформата, за която солидарността не е лозунг, а осъзната проява на хуманизъм“, каза още Манолова.
„Станахме страната в ЕС, в която няма средна класа, в която пропастта между доходите на шепата богаташи и огромната група от населението, която едва свърза двата края. Тази пропаст стана огромна. Ние ще предложим конкретни мерки за незабавна подкрепа на най-уязвимите групи от българското население, с които да се повишат доходите, пенсиите, но и които да осигурят по-добър достъп до качествено здравеопазване и образование“, каза Манолова, което беше посрещнато с възгласи и освирквания от ГЕРБ, а след изказването на Манолова председателят Мика Зайкова попита нима не е вярно, че у нас заплатите са най-ниските в ЕС, а разликата между бедни и богати – най-голяма.
„На администрацията трябва да се каже, и тя трябва да го чуе, че лов на вещици няма да има. Почтените специалисти трябва да се развиват на основата на качества. Партийните калинки си ги вземете с вас. От днес България вече е друга“, добави Манолова и добави, че „България се изправи и показа вратата на мутрите“.
„Промяната е необратима, защото е в душите на хората. Тя не се влияе от процедури. Днес връщаме достойнството на Народното събрание, връщаме парламента в неговия исторически дом. Здравите кръвни тела на парламентаризма и свободата на словото ще могат свободно да се движат в сградата. Никога досега никой партиен лидер не си е позволявал да превръща Народното събрание в посмешище, както си го позволи лидерът на управляващата през последните години партия ГЕРБ. Очаквано и видимо е, че той отново отсъства. Той не е тук дори когато внася оставката си. Къде ви е лидерът? Защо се крие?“, не пропусна да се заяде с ГЕРБ Манолова и завърши, че без парламентът да функционира правилно, няма демокрация.