Испания може да се нареди сред първите държави в света, провели изпитания с четиридневна работна седмица, след като правителството е далo съгласие за пилотна програма за компании, заинтересовани от идеята, съобщава Guardian. Предложението е направено от малката лява партия Más País. В момента се водят разговори за детайлите. “С въпроса за четиридневната (32-часова) работна седмица, ние даваме начало на истинския дебат на нашето време. Това е идея, чието време е дошло”, заявява председателят на Más País Иниго Ерехон.
От Нова Зеландия до Германия, идеята постепенно си пробива път в политическите дискусии в различни части на света. Привържениците ѝ изтъкват, че намаленото работно време е средство за повишаване на производителността, подобряване на психичното здраве на работниците и борба с изменението на климата. Предложението придобива ново значение на фона на пандемията и притесненията около психологичното благосъстояние на работещите и баланса между професионалния и личния живот.
Испания е една от първите страни в Западна Европа, където е извоюван осемчасов работен ден в резултат на 44 дневна стачка в Барселона през 1919 г. Сега някои леви формации настояват да бъде направена следващата крачка. “Испания е една от държавте, в които работниците работят повече часове от средното в Европа. Но същевременно не сме сред страните с най-висока производителност. Да работиш по-дълго не означава да работиш по-качествено”, изтъква Ерехон.
Точните параметри на експеримента предстои да бъдат уточнени от властите. Предложението на Más País е за тригодишен пилотен проект на стойност 50 милиона евро, който да позволи на компании да пробват намаление на работното време с минимален риск. Предложението предвижда разходите на компаниите за участие в проекта да се покриват на 100% през първата година, 50% през втората и 33% през третата.
“Според нашите изчисления с такъв бюджет в програмата ще могат да участват около 200 компании и да бъдат обхванати между 3000 и 6000 работници. Единственото ясно ограничение, за което настояваме, е да има истинско намаляване на работните часове, а не намаляване на заплатите или работните места”, заявява Ектор Техеро от Más País.
Според него програмата може да започне още тази есен. Това би дало началото на първата държавна инициатива за намаляване на работното време, след като Франция започна процес за ограничаване на работната седмица до 35 часа през 1998 г. Испания ще е първата държава, изпробваща четиридневна работна седмица в такъв мащаб. Никъде по света не е предприеман подобен пилотен проект”, казва Техеро.
Партията предлага проектът да се ръководи от експертен панел, включващ представители на правителството, синдикатите и бизнес лобитата, които ще помагат и за анализирането на резултатите.
От Más País се надяват резултатите да са в тон с опита на испанската фирма Software Delsol, която през миналата година въведе четиридневна работна седмица по собствена инициатива. “Те отчетоха намаляване на отсъствията от работа и повишение на производителността, а работниците декларират, че са по-щастливи”, изтъква Техеро.
Източник на Guardian от испанското Министерство на индустрията е заявил, че разговорите относно проекта са в начален етап. Всички аспекти са въпрос на дебат, от стойността и продължителността на на проекта, до броя на потенциално участващите компании.
Идеята среща и опозиция, като Рикардо Мур, един от лидерите на водещата бизнес асоциация CEOE (Испанска конфедерация на предприемаческите организации), я определи като “лудост”, тъй като страната се намира в най-тежката си рецесия след гражданската война. “Излизането от тази криза изисква повече работа, а не по-малко”, заяви той по време на конференция през декември.
Решението на испанските власти и резултатите от теста ще се следят внимателно от привържениците на идеята в други държави. “Това ще е първият такъв проект на национално ниво. Призоваваме правителствата по целия свят да последват примера на Испания и да проправят пътя към четиридневна работна седмица”, коментира пред Guardian Джо Райл от кампанията 4 Day Week в Обединеното кралство. По неговите думи намаляването на работните часове е нещо, което отдавна е трябвало да се случи: “Явно е, че начинът, по който работим, прави хората стресирани, преуморени, и причинява огромни проблеми за работното място и психичното здраве. Четиридневната работна седмица ще е добра за икономиката, добра за работниците и добра за околната среда. Какво има да не ѝ харесваме?“