Президентът Румен Радев внесе в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на отделни разпоредби от Закона за съдебната власт и от Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. С въпросните текстове т.нар. Бюро по защита се определя като самостоятелна организационна структура при главния прокурор.
През годините въпросното Бюро укрепна като щатна численост и бюджет, но най-вече като правомощия, а прозрачността и отчетността му се движеха в обратна посока – надолу, припомнят някои издания.
То се отчита само на главния прокурор, движи се с полицейски правомощия и „лампи“, не дава информация на нито един друг държавен орган, а на него всички институции са длъжни да съдействат. И като капак, бе дописано, че далеч не защитава само застрашени свидетели (които обичайно са под 10 души за година), а и магистрати.
Така според критиците на тази структура и нейното развитие, главният прокурор, който и да е той – защото това широко упълномощаване става по времето на Сотир Цацаров – си направи истинска Преторианска гвардия. Тя има право и да „„отвежда принудително лица…“, когато това е разпоредено от главния прокурор (чл. 14, ал 2 т. 2 на споменатия закон). Цитираната норма сега е сред тези, които президентът иска да бъдат отменени като противоконституционни.
Иван Гешев беше първият главен прокурор, който показа на практика как действа Бюрото при всякакви процесуално-следствени действия, замествайки полиция, ГДБОП, спецчасти и пр. Разчитайки на Бюрото, Гешев се отказа и от личната си охрана от НСО, която все пак подлежи на регулация чрез специален закон, както и на някакъв управляващ триумвират и отчетност.
Именно Бюрото бе на върха на операцията по „претърсване и изземване“ в сградата на Президентството на 9 юли миналата година, която стана един ос основните поводи за протестите в страната.
В последните години чрез последователни промени в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, в отклонение от конституционния принцип за разделение на властите, при главния прокурор се оказаха съсредоточени всички основни функции по ръководство, контрол и осъществяване на дейността на Бюрото по защита. По този начин се надхвърлят установените в Конституцията правомощия на прокуратурата и на главния прокурор, пишат от „Дондуков“ №2.
В искането на държавния глава се отбелязва още, че Конституцията дава на съдебната власт статут на независимост, която обаче може да се ползва само и единствено с оглед на изпълнение на конституционно установените функции на съда, прокурорите и следователите.
Тази независимост не следва да бъде употребявана за осъществяване на други задачи извън тях, настоява Радев. Като възлага на служителите на Бюрото по защита полицейски правомощия, а поставя самото Бюро в структурата на прокуратурата и под ръководството на главния прокурор, законодателят възпрепятства упражняването на граждански контрол над осъществяване на полицейски правомощия, с които могат да се засегнат изключително значими ценности като човешкия живот и здраве, свободата, личния живот на лица, подчертават от президентството.
Според Румен Радев и екипа му, главният прокурор „не може едновременно да ръководи Бюрото и да упражнява надзор за законност над неговите действия – това означава да надзирава сам законността в собствените си действия“.
Пълен текст на искането на Радев за установяване на противоконституционност на частите от двата закона, които засягат Бюрото, вижте тук.