Истинска политическа бомба избухна в Бразилия навръх Международния ден на жената – съдията от Върховния съд Едсон Фашин отмени всички присъди срещу бившия държавен глава Инасио Лула да Силва, пред когото така се отваря шанс да се кандидатира в президентските избори догодина.
Едсон Фашин не взе отношение по същността на делата, водени срещу Лула и вменяващи му корупционни престъпления, а обяви само, че 13-ти съд в южния бразилски град Куритиба, разглеждал тези дела и издавал присъди по тях, не е компетентен да се произнася относно бивш държавен глава. Такава компетенция може да има само Федералния съд на Федералния окръг в столицата Бразилия. Решенията на съда от Куритиба са обявени за нищожни и е разпоредено всички събрани материали да се прехвърлят в Съдебния отдел на Федералния окръг. Ако съдилища от Федералния окръг преценят, че има основания за водене на дела срещу Лула, те ще трябва да започнат от нулата.
Държавната прокуратура обяви, че ще обжалва решението на Едсон Фашин и ще поиска то да бъде преразгледано от пленарното заседание на Върховния съд. Но за да бъде то отменено, е необходимо целият състав на Върховния съд да гласува единодушно за това, което е слабо вероятно.
Сегашното решение на върховния съдия Фашин има огромен политически отзвук, защото всички дела, водени срещу Лула, открито целяха осуетяването на неговото кандидатиране в предишните избори през 2018 г. И това бе постигнато. Лула беше вкаран в затвора, където бе държан в продължение на 580 дни, а начело на Бразилия застана крайнодесният Жаир Болсонаро.
Делата срещу Лула бяха започнати през 2017 г. от съдията Сержио Моро в рамките на воденото от него мащабно разследване за корупция, станало известно като Lava Jato („Автомивка”) и засегнало особено силно държавната петролна компания „Петробрас”, както и получавалите от нея изгодни поръчки частни строителни фирми „Одебрехт” и OAS.
Моро стана инициатор на няколко дела срещу Лула, като по четири от тях експрезидентът получи и присъди на първа или втора инстанция. Тези дела му вменяват облагодетелстване с мезонет от OAS (без такъв имот изобщо да е купуван от семейството на Лула), ползване на водеща се собственост на друго лице вила в Атибайя, отклоняване на средства за строеж на централа на Фондация „Лула” и получаване на нередни дарения за същата фондация. Защитата на Лула винаги е твърдяла, че по всичките дела обвиненията са измислени, а доказателствата са скалъпени.
С присъда на втора инстанция за 12 години затвор по едно от делата Лула беше вкаран в затвора в Куритиба през април 2018 г. По-късно излязоха и други присъди срещу бившия президент. Негови привърженици направиха импровизиран лагер край затвора, където нон-стоп протестираха срещу осъждането му и затварянето му в продължение на всичките 19 месеца, докато той беше зад решетките.
Лула бе освободен през ноември 2019 г. с решение на Върховния съд, който постанови, че е противоконституционно вкарването му в затвора, след като неговите присъди са утвърдени само на втора инстанция.
По-рано същата година – през юни 2019-та, изданието The Intercept публикува разпечатки от чатове между Моро и съдии от делата срещу Лула, от които ясно личи на какъв натиск ги е подлагал Моро и колко откровено политическа е била целта на процесите – отстраняване на Лула от президентската надпревара през 2018-та. Междувременно Моро вече беше станал министър на правосъдието в правителството на отблагодарилия му се с този пост за победата си Жаир Болсонаро. Вярно, по-късно Моро се скара и с Болсонаро и напусна министерския пост.
Все още не е ясно дали след сегашното решение за отмяна на всичките му присъди (а те включваха и забрана за заемане на висши държавни постове, която сега също отпада) Лула ще заяви намерение да се кандидатира в президентските избори през 2022-ра, но вече няма пречки да го направи, а разполага и с големи шансове да спечели.
Същевременно обаче и опитите да бъде елиминиран от политическия живот няма да спрат. Освен веднага предприетите стъпки за обжалване, в медиите вече изтекоха и коментари от средите на армията, която в държава като Бразилия продължава да е влиятелен фактор, че евентуалното взимане на властта отново от Лула „няма да е добро за страната”…