Желаещите работници и служители в българската индустрия да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 по ускорен ред след организиране на специален подход във взаимодействие с бизнеса и социалните партньори. Това предлагат с писмо до премиера Бойко Борисов и здравния министър проф. д-р Константин Ангелов лидерите на индустриалните федерации на КНСБ и КТ „Подкрепа“.
„Известно е, че характерът на работа в индустрията винаги е свързан с ежедневно събиране на големи групи хора за продължително време в зависимост от спецификата на съответното производство. Това е безспорен риск за възникване на огнища за разпространение на заразата от Ковид-19, въпреки предприетите от бизнеса мерки. Отражението на тази реална опасност ще бъде не само върху фирмите, но и върху икономиката на страната като цяло. Ние разбираме, че първостепенната цел на правителството и цялото общество е запазване живота и здравето на гражданите на страната. Според нас изключително важно е също така и запазване устойчивата работа на индустрията, като основен фактор за преодоляване на икономическите последици от пандемията. Това може да се постигне единствено със запазване живота и здравето на работещите в индустриалните предприятия“, пише в писмото.
То е подписано от председателите на НФТ „Химия и индустрия“ Красимир Кръстев, на ФНСМ Валентин Вълчев, на НСФ „Метал-Електро“ Асен Асенов, на ФНСОЛП Цветелина Милчалиева, на СФ „Металици“ инж. Васил Яначков и от лидерите на шест индустриални федерации от КТ „Подкрепа“.
В него се посочва още, че „освен национално обявените мерки, всяко предприятие въведе и специфични такива, свързани с характера и особеностите на индустриалното производство“.
В резултат на това, въпреки претърпените обективни сътресения от пандемията, индустрията на България е продължила да работи относително стабилно, твърдят синдикалните федерации от индустрията. „Съхранени бяха социалният диалог и социалният мир, което стана причина индустриалните работници и служители да се отнасят с чувство на отговорност, както за запазване здравето на колегите си, така и за устойчива работа на фирмите“, посочват те.
В тази връзка КНСБ и КТ „Подкрепа“ предлагат на кабинета да обсъдят „възможността за организиран специален подход във взаимодействие с бизнеса и социалните партньори за ускорено ваксиниране на желаещите работници и служители в българската индустрия“.
Още в края на януари приоритет във ваксинацията поискаха и заети в хранително-вкусовата промишленост в България чрез съвместно писмо от Федерация на независимите синдикални организации от хранителната промишленост към КНСБ и девет работодателски и браншови организации. Апелът беше изпратен до министерствата на здравеопазването и земеделието и до проф. Красимир Гигов, началник на Координационния съвет по ваксинация.
И в двете писма не се настоява директно за промяна в настоящия ваксинационен план и съответните фази, определени от кабинета още в края на миналата година, а по-скоро за приоритет след началото на т.нар. масова ваксинация.
Към 15 февруари в България с две дози от трите одобрени за използване в ЕС ваксини са ваксинирани 20 698 лица – основно от първите две фази на плана – медицински лица и заети в сферата на образованието.
На 14-ти февруари вечерта нови 22 230 дози от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech пристигнаха у нас, като това е седмата доставка от препарата на Pfizer/BioNTech. До края на седмицата в страната ни се очаква да пристигне третата поредна доставка от ваксината на AstraZeneca – 61 400 дози.
Според обобщените сравнителни данни на Politico, България остава на дъното в ЕС по темпове на ваксинация, като у нас 1.08 души на 100 души население са ваксинирани.