„Икономическото положение в България“ и търсенето на „по-добър живот“ са двете основни причини за емиграция в чужбина, а далеч след тях се нарежда преследването на по-добро образование. Близо половината българи имат роднини в чужбина, а всеки четвърти получава финансова подкрепа от тях. Огромното мнозинство признават, че не биха се справили, ако техните емигрирали роднини не им пращаха пари.
Това показват данните от национално представително проучване на агенция „Тренд“, проведено в периода 26 ноември – 3 декември сред 1009 пълнолетни граждани, финансирано от вестник „24 часа“.
41% от анкетираните посочват, че имат роднини, които живеят в чужбина, а 58% нямат такива. От имащите роднини в чужбина 27% посочват, че получават финансова помощ от тях, а 70% не получават. Хората на възраст 60-69 г. и 70+ в най-големи дялове посочват, че получават такава финансова помощ от близки/роднини в чужбина.
80% от хората, които получават финансова помощ от близки в чужбина, признават, че не могат да се справят в България без тази помощ, а само 14% отговарят, че биха се справили и без тази подкрепа.
Всеки трети български гражданин, който получава финансова подкрепа, признава също, че би заминал да работи в чужбина, ако не можеше да разчита на тази подкрепа, сочат още данните. Този дял е най-голям при най-младите. Около половината от получаващите помощ от чужбина (54%) посочват, че едва ли биха заминали, дори да нямаха тази подкрепа – по-всяка вероятност по-възрастните респонденти.
Запитани каква е основната причина техните роднини да емигрират в чужбина, 61% от хората, имащи близки извън България отвръщат, че това е „икономическото положение“ тук. „С цел по-добър живот“ е друг отговор, който посочват 51% от хората (респондентите са имали право на повече от един отговор). Далеч назад с 13% е отговорът „с цел образование“, следват „политическото положение в България“ с 6% и брак или връзка с чужденец с 5%.
Всеки четвърти българин, останал в България, признава, че в определен период е имал намерение да живее в чужбина. 70% не са имали такова намерение.
„Тренд“ проверява и какви са причините, които мотивират хората да продължават да живеят в България. Най-често (27%) това са семейството, близките, роднините или родителите. Едва 13% са онези, които не биха емигрирали, защото имат хубава работа и добра реализация в България. 8% отговарят, че имат малки деца или внуци тук, а 7% посочват като причина приятелите.
Притежание на дом, имот или собствено жилище е причината да останат тук за 6% от анкетираните, колкото са и онези, които остават тук заради „желание за развитие в България“. Заради възрастни роднини не биха заминали 5%. Чак на 8-мо място с едва 4% се нарежда отговорът „обичам България/Родина“. Също 4% посочват, че са били в чужбина, но са се върнали тук, защото са се разочаровали. С по няколко процента са отговорите „не знам какво ме очаква“, „късно е вече“, „здравословни проблеми“ и т.н.
76% от хората посочват, че нямат познат или роднина, който да се е върнал от чужбина с намерение да живее за постоянно в България, а 22% имат такива познати или роднини.
„Тренд“ задават и въпрос относно престижността на пребиването в чужбина, като според 52% е престижно „да работиш в чужбина“, а според 33% – не е престижно. Много по-категорични са респондентите относно образованието, като според 83% е престижно да получиш такова в чужбина, а само 8% не смятат така. Престижно е също така „да пътуваш често в чужбина“ според 75%.
Над половината (56%) от българите посочват, че хората завършили в чужбина имат по-добри възможности за реализация в България, а едва 4% смятат, че имат по-лоши възможности. 24% са на мнение, че имат същите възможности като получилите образование в България, а 16% не могат да преценят.
На въпрос „Според вас лично животът в чужбина лесен ли е или не е лесен?“ само 14% посочват, че го смятат за лесен, а 71% са на противоположното мнение – че не е лесен. 15% не могат да преценят. Въпреки това според 31% от анкетираните, българите живеещи в чужбина са по-щастливи от тези тук. 44% не вярват, че емигрантите са по-щастливи, а други 26% се колебаят по този въпрос.
„Финансовата подкрепа на хората в чужбина задържа хора, особено по-младите, които иначе посочват, че биха заминали за чужбина. За възрастните хора тази финансова помощ е особено ценна“, коментира социологът от „Тренд“ Евелина Славкова.