Готвачи и работници от заведенията за хранене във Варна излизат на протест с искане за спешни мерки в подкрепа на работещите в бранша, съобщиха от Комитета на българските готвачи и Автономна работническа конфедерация.
„Призоваваме работещите във варненските заведения да се включат в протестните действия. Исканията ни са насочени към осигуряването на доходи и сигурност за работниците по време на извънредното положение“, посочват те. Протестът е насрочен за петък, 27 ноември, от 19 часа пред Община Варна.
Протестиращите настояват да бъде осигурена една минимална заплата на член от домакинство до края на извънредното положение за всеки засегнат работник, независимо дали е в неплатен отпуск или е съкратен. Друго тяхно искане е за банкови гаранции за отложено плащане на финансовите институции, бързи кредити и битови сметки, бързи ипотечни и потребителски кредити. Обявяват се и за забрана на наемодатели за принудително прекратяване на договор и срещу всякакво неморално отношение по време на извънредното положение.
За петък е насрочен и още един протест в Морската столица – на варненските кондуктори в градския транспорт. Те са възмутени от масовите съкращения по време на пандемия.
„Насред зима, в навечерието на празниците и в разгара на извънредното положение в страната, над 200 кондуктори от Градски транспорт – Варна остават на улицата, без работа. От АРК смятаме, че тези действия на управата на Градски транспорт – Варна са недопустими. Затова, този петък, рано сутринта излизаме заедно с кондукторите с искания за незабавна отмяна на съкращенията и адекватни обезщетения за работещите“, посочват от Автономната работническа конфедерация.
Кондукторите ще излязат в 04:00 часа сутринта на улица Тролейна №48 във Варна, пред един от гаражите на фирмата. Кондукторите издигат следните конкретни искания:
- Отлагане на съкращенията в предприятието до края на извънредното положение и общата пандемична ситуация;
- Ръководството да се ангажира с точен брой работници, които ще бъдат назначени в ТАСРУД (Общинско предприятие „Транспорт и автоматизирани системи за регулиране на уличното движение“);
- Ръководството да се ангажира с безплатна преквалификация и осигуряване на заетост за останалите работници извън нужните за ТАСРУД бройки или парично обезщетение в размер на 3 /три/ брутни заплати.
Кондукторите обявяват стачна готовност, а протестът ще бъде подкрепен и от работници от други сектори. „Призоваваме за подкрепа и солидарност и гражданите на Варна. Нека заедно покажем нетърпимост към пренебрегването на човешкия труд и социалната сигурност в града ни“, пишат от АРК.
„Това, което трябва да се направи е да не се допусне разделението на работещите, което управляващите така добре владеят и упражняват винаги, когато имат тази възможност. Трябва да се настоява за гарантиране на доходите на всички – тези в неплатен отпуск и съкратени, тези в туризма и тези в производството. За правото на учителите да работят дистанционно и правото на родителите да са вкъщи при децата си без да рискуват да останат без доходи. Сега не е време за разделение по сектори, градове и професии, а време за солидарност и сплотеност“, пишат от АРК в свой материал по повод пандемията и отражението ѝ върху работещите.
„Управляващите обещаха кризисна помощ от 24 лв на ден за изпратените в принудителен неплатен отпуск – естествено не от особена загриженост за работещите, а най-вече за да помогнат на фирмите да си задържат кадрите. За съкратените заради локдауна работници, които се считат за непотребни за бизнеса – и съответно непотребни за държавата – пари няма!“, пишат синдикалистите.
В позицията им се отчита още, че по отношение на здравната криза „мачът вече е приключил“ и каквито и мерки да се предприемат от тук нататък, вече е късно да говорим за справяне със ситуацията. „Това, което може да се направи, е да се окаже натиск на управляващите да осигурят поне елементарните предпазни средства на работещите в сектора, за да могат да продължат с достойнство да спасяват животи“.
„Другото и дори по-важно е да се окаже силен натиск, не само от медиците, а от цялото общество – работещите в сектора да бъдат справедливо обезщетени за изнасянето на гърба си на здравната криза, не чрез еднократни или временни бонуси, а чрез трайно и значимо увеличение на заплатите. Това увеличение на заплатите трябва да представлява и първата стъпка към радикална реформа на сектора, която да сложи край на търговията с човешкото здраве и която днес, повече от всякога е въпрос на живот и смърт“, допълват от АРК.