През миналата седмица Доналд Тръмп е разпитвал съветниците си за възможността да бъдат ударени ирански ядрени обекти, съобщава New York Times. По време на среща в Овалния кабинет в четвъртък, в която са участвали вицепрезидентът Майк Пенс, държавният секретар Майк Помпео и председателят на началник-щабовете генерал Марк Мили, президентът е попитал “дали има възможности да предприеме действия срещу главния ядрен обект на Иран през следващите седмици”, пише изданието. САЩ и Иран стигнаха на крачка от пълномащабна война през януари, когато Тръмп нареди убийството на иранския генерал Касем Сюлеймани в Ирак.
Според източниците на вестника, високопоставените служители са “разубедили президента да предприема военен удар”, като са го предупредили, че такова нападение може да ескалира в по-мащабен конфликт в последните седмици от мандата му. Тръмп е повдигнал въпроса за нападение над Иран във връзка с доклад на Международната агенция за атомна енергия (IAEA), според който Техеран продължава да увеличава запасите си от уран.
Според NYT най-вероятната цел за подобен удар биха били ядрени обекти в град Нетенз, където според IAEA “запасите от уран сега са 12 пъти по-големи от разрешеното според ядреното споразумение, което Тръмп изостави през 2018 г.”. Европейските страни по споразумението се опитваха да запазят сделката с Техеран, въпреки опитите на Тръмп да я торпилира, и се надяват дипломатическите усилия да бъдат подновени, след като администрацията на Джо Байдън поеме Белия дом.
Макар Доналд Тръмп все още да не е признал загубата си на изборите, той и екипът му се заеха да създават възможно най-много пречки пред нормализиране на отношенията с Иран от следващата администрация – включително налагане на още по-тежки санкции срещу страната. Специалният пратеник на Тръмп за Иран Елиът Ейбрамс и държавният секретар Майк Помпео предприеха спешни обиколки сред близкоизточните съюзници на САЩ, за да координират тези усилия за изолиране на Техеран. През миналата седмица в медиите се появи информация, че Вашингтон планира да “залее” Иран с нови санкции преди края на мандата си през януари.
Според дипломатически източници, цитирани от Foreign Policy, администрацията на Тръмп възнамерява да сложи прът в колелото на бъдещите дипломатически усилия и като обяви хутите в Йемен за терористична организация. Такъв ход може да провали опитите на ООН да договори мир между подкрепяното от Иран шиитско движение и предвожданата от Саудитска Арабия коалиция, която през 2015 г. предприе военна интервенция в Йемен, за да върне на власт сваленото от хутите просаудитско правителство.
Рияд отдавна лобира пред Вашингтон да обяви хутите за терористична организация, докато ООН и международните хуманитарни организации се опитват да разубедят администрацията на Тръмп от подобно действие, което може само да влоши и без това катастрофалната хуманитарна криза в Йемен. Сега обаче това решение изглежда неизбежно – и ще бъде отчетено като поредна победа за стратегията за “максимален натиск” върху Иран на Помпео, който през миналата седмица посети Израел, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
“Те обмислят това от известно време, но сега Помпео иска да бъде скоростно приложено. Това е част от политиката на изгорена земя, която Белия дом предприема”, заявява един от източниците на изданието.
През последните седмици специалният пратеник на ООН за Йемен Мартин Грифитс настоява САЩ да отстъпи и апелира към генералния секретар на ООН Антонио Гутериш да противодейства на Помпео. Миналия месец Гутериш призова Кели Крафт, посланик на САЩ в ООН, да преразгледа плановете за включване на хутите в списъка с терористични организации. Германия и Швеция също оказват натиск върху САЩ да отстъпят. По всичко изглежда обаче, че тези усилия не са дали резултат. Коалиция от международни благотворителни организации подготвя съвместна позиция против очакваното решение на Вашингтон, в което се посочват потенциалните последствия за населението на Йемен. Хуманитарните групи правят сравнение с масовия глад в Сомалия, за което допринесе решението на САЩ да обявят групировката ал-Шабаб за терористична през 2008 г.
„Това е грешка. Това е подстрекателски ход на държавния секретар Помпео и администрацията на Тръмп”, казва пред Foreign Policy Грегъри Джонсен, сътрудник в Института Брукингс. “Това на практика ще връзва ръцете на следващия президент, ако иска да смени подхода на САЩ към войната в Йемен и да отреже подкрепата за водената от саудитците война”, добавя той.
“Обявяването на хутите за терористична организация може да лиши някои от най-уязвимите йеменци от помощта, от която се нуждаят, за да оцелеят”, казва Скот Пол, директор по хуманитарните политики в Oxfam America. Сериозният недостиг на финансиране вече принуждава много животоспасяващи програми да бъдат прекратени, и това решение ще обезкуражи още повече донори и банки да работят в Йемен”, предупреждава той.
Сенатор Крис Мърфи от Демократическата партия, който е член на сенатската комисия по международни отношения, заявява, че подобно решение ще представлява “очевиден опит на администрацията на Тръмп да подкопае бъдещи мирни преговори”. “Хутите и техните финансови поддръжници вече са подложени на санкции от САЩ, така че практическият ефект от обявяването им за терористи ще се свежда най-вече до това да затруднява преговорите с лидерите на хутите и доставките на помощи в контролираните от хутите области, където живее мнозинството от населението на Йемен. Няма съмнение, че хутите водят брутална военна кампания, чиито жертви са станали много цивилни, но ако властите в САЩ ще посочват международни актьори за умишлено нанесени вреди на цивилните в Йемен, предвожданата от Саудитска Арабия коалиция трябва да е начело на списъка”, подчертава той.
Едно от малкото неща, за които демократи и републиканци в Конгреса на САЩ успяха да постигнат съгласие през последните години, е да бъдат ограничени продажбите на оръжие за Саудитска Арабия. За това изигра роля не само причинената от саудитците хуманитарна катастрофа в Йемен, но и бруталното убийство на саудитския дисидент Джамал Хашоги. Доналд Тръмп обаче наложи вето на прокарания през Сената закон.
Макар саудитската интервенция и активната подкрепа на САЩ за нея да датират от времето на администрацията на Барак Обама, чийто вицепрезидент бе Джо Байдън, по време на кампанията той се заричаше, че ще търси дипломатическо решения за Йемен. В изявление по повод втората годишнина от убийството на Хашоги, Байдън обеща да направи преоценка на отношенията на САЩ със Саудитска Арабия и да прекрати подкрепата за предвожданата от Рияд война в Йемен.