Турция продължава да използва бойците от подопечните ѝ сирийски ислямистки групировки като ударна сила за прокарване на регионалните си амбиции. Сирийските наемници бяха на първа линия в офанзивите на Анкара за окупиране на кюрдски територии в Северна Сирия през 2018 и 2019 г., а по-рано тази година хиляди от тях бяха пратени в Либия, където да се бият на страната на съюзното на Турция правителство.
Сега много от тях биват насочвани към Кавказ, за да се включат в боевете срещу Армения на страната на мюсюлмански Азербайджан. Въоръжените сблъсъци по границите на оспорваната територия Нагорни Карабах започнаха да ескалират още през лятото, но предприетата от азерските сили офанзива на 27-ми септември фактически превърна конфликта в пълномащабна война.
Първите съобщения за прехвърлянето на бойци от сирийски групировки като дивизия “Хамза” се появиха в социалните мрежи около седмица преди началото на офанзивата. В понеделник арменският посланик в Москва заяви, че според данни на разузнаването Турция е пратила около 4000 бойци от Северна Сирия в Азербайждан, за да участват в боевете. Ереван също така твърди, че турски военни съветници, дронове и изтребители също участват в боевете на страната на Азербайджан.
Анкара отхвърля тези обвинения, както първоначално отричаше и използването на сирийски наемници в Либия. Турските власти обаче ясно демонстрират подкрепата си за Баку, като президента Реджеп Ердоган заяви, че “турския народ стои зад азерските ни братя с всички средства, както винаги”.
Организираното прехвърляне на бойци от контролираните от Турция сирийски територии към Кавказ обаче бива потвърждавано от все повече международни медии.
Джихадисти под наем
Агенция Reuters цитира двама бойци от подкрепяни от Турция сирийски групировки, които потвърждават, че Анкара координира изпращането им в Азербайджан. “Не исках да отивам, но нямам никакви пари. Животът е много труден и беден”, заявява един от бойците, който е част от ислямистката групировка Ахрар аш-Шам. И двамата потвърждават, че техните командири в Сирия са им обещали заплащане по 1500 долара месечно, ако отидат да се бият в Кавказ. Прехвърлянето е било уредено през представител на “Сирийската национална армия” в Африн – регион с предимно кюрдско население, който бе окупиран от Турция в началото на 2018 г., и където бяха населени много ислямистки бойци и семействата им от други части на Сирия. “Сирийската национална армия” е контролирана от Турция организация, под чиято шапка са включени много от групировките в някогашната “Свободна сирийска армия” и други ислямистки милиции, воювали срещу сирийското правителство, включително бивши бойци от Ал Кайда и ИДИЛ.
Другият интервюиран от Reuters боец, който е от групировката Джаиш ал-Нукба, известна в преди като Джаиш ал-Тахрир, е заявил, че знае за прехвърляне на 1000 бойци в Азербайджан. Други източници на агенцията дават цифри между 700 и 1000. Двамата бойци, с които агенцията е разговаряла миналата седмица, са заявили, че заминаването им е планирано за 25-ти септември, и че очакват да служат като охрана, а не да се бият на фронта.
Идентична история са разказали пред британския вестник Guardian трима бойци от Идлиб и Северно Алепо – територия, която номинално се води контролирана от “бунтовниците” срещу властта на Башар Асад, но фактически от години също е под прекия контрол на Турция. По техните думи преди месец е започнала кампания за набиране на наемници през турска частна охранителна фирма.
Двама от източниците на изданието са братя от град Азаз, които са били призовани във военен лагер още на 13 септември. Там командирът им в една от подкрепяните от Турция групировки – “Султан Мурад” ги е уведомил, че има възможност за работа като охрана на наблюдателни постове и петролни инсталации в Азербайджан. Предлагани са три или шестмесечни договори със заплащане от 7000 до 10 000 турски лири месечно (900-1300 щатски долара), което е значително по-високо от заплатите от 450-550 турски лири, които бойците получават в Сирия. “Нашият лидер ни каза, че няма да се бием, а ще помагаме за охраната на някои зони. Заплатите ни не са достатъчни, за да преживяваме, така че виждаме в това страхотна възможност да спечелим пари”, заявява един от братята.
On the video from #Azerbaijan, possibly, islamist terrorists from #Syria and #Libya, backed by #Turkey. Ilham Aliyev’s regime is trying to use terrorists in the war against #Karabakh and #Armenia#ArtsakhStrong pic.twitter.com/VvZGWCN3CZ
— Kornelij (@Kornelij) September 27, 2020
Друг източник на Guardian от град Идлиб разказва, че е бил привикан в Африн на 22 септември заедно с още 150 мъже, и им е било казано да се приготвят за заминаване. По-късно същия ден обаче им е съобщено, че прехвърлянето е отложено до второ нареждане. Той разказва, че по-рано сам е потърсил местния посредник, след като е чул за набирането на наемници. Договорената такса за посредника е била 200 долара от първата заплата. “Когато първо започнаха да ни предлагат работа в Либия много хора се страхуваха да отидат там, но сега определено има хиляди от нас, които са готови да заминат за Либия или Азербайджан. Тук няма нищо за нас”, казва той. Интервюираните от британския вестник разказват, че на някои от заминаващите за Либия също е било казвано, че ще бъдат само охрана, но вместо това са се оказали на фронта. Мнозина също така казват, че командирите им са прибирали до 20% от обещаните им заплати.
Няколко източници от “Сирийската национална армия”, както и базираната във Великобритания “Сирийска обсерватория за човешки права” заявяват, че първата група бойци, пристигнала в Азербайджан, е включвала високопоставени командири като лидерът на “Султан Мурад” Фахим Ейса и Саиф Абу Бакир от “Хамза”. Британският вестник Daily Beast също е потвърдил пристигането на 1000 бойци от двете групировки през източници в „Сирийската национална армия“. Изданието подчертава и връзките на поне един от главатарите на тези групировки с ИДИЛ.
Източници на сайта Middle East Eye в самата Турция също са потвърдили, че от миналия месец частни подизпълнители са започнали да наемат сирийци за работа в Азербайджан. Подобно на източниците на Reuters и Guardian, тези на MЕE също са поискали да останат анонимни заради чувствителността на темата.
“Те събраха хора, бивши бойци и някои цивилни, за да ги обучават като охранители с месечна заплата от 600 долара. Първата група, която завърши обучението, вече е изпратена”, казва източникът в Турция. Сирийски активист от Идлиб е потвърдил това пред медията, като според него първата група е наброявала 300 души, като две други вече са готови да поемат към Азербайджан.
Бойците минават основно през граничния пункт Килис в Северно Алепо, където има турска военна база. След като влязат на турска територия, подписват договори с частни охранителни компании. Според източника на MЕE в Турция, Анкара използва частни подизпълнители, за да се освободи от правна отговорност. “Не смятам, че ще бъдат пратени на фронта, защото сред тях има и такива без боен опит. Пращането им в Азербайджан започна доста преди последната ескалация на напрежението”, казва той.
Източниците на медията в Сирия обаче заявяват, че бойците се записват с очаквания да се бият, и че са им обещавани заплати между 1000 и 2000 долара месечно. Боец от “Сирийската национална армия” е заявил пред MEE, че негови познати от “Дивизия Султан Мохамед ал-Фатих” и “Бригада Мутасим” вече се намират в Азербайджан. По информация на медията към кавказкия фронт са пратени и бойци от групировките “Левантски фронт”, “Бригада ал-Маджд”, “Бригада Султан Осман”, “Дивизия Султан Сюлейман Шах”, “Дивизия Хамза”, “Дивизия Султан Мурад”, “Файлак ал Шам”, “Дивизия Султан Ертугрул”, “Бригада Самарканд”, “51-ва дивизия” и “Крайбрежна дивизия”.
Цивилни, живеещи в Идлиб, са разказали пред MEE, че са видели стотици бойци да напускат провинцията. По всичко изглежда, че окупирания Африн се използва като първоначална точка за събиране преди прехвърлянето към Турция и Азербайджан. Един цивилен от Идлиб разказва как негов роднина, който е изгубил дома си заради войната и живее в палатка, също се е опитал да се запише за наемник в Азербайджан, но е бил върнат от Африн с обяснението, че търсят само хора под 40 години.
Пари и религия
Използването на сирийските бойци като наемници по далечни фронтове предизвиква известно недоволство, че Турция е изоставила борбата срещу властта в Дамаск, но финансовите съображения на бойците надделяват. За разлика от либийския конфликт обаче, този път се намесват и други съображения – макар управляващата в Баку фамилия Алиеви да са близки съюзници на Турция, а азерите да са тюркски народ, в мнозинството си те са шиити – което не се харесва на някои сунитски екстремисти от действащите в Сирия групировки.
Говорител на бригадите „Сукур ал Шам“ в Идлиб заяви, че групировката няма да праща свои бойци в Азербайджан. В социалните мрежи циркулират видеа, в които се вижда как лидери на групировката съветват бойците си да не отиват в кавказката страна или в Либия. Има и записи на друг “бунтовнически” главатар, който казва, че по финансови причини не може да спре никого да отиде в Азербайджан, но все пак призовава никой да не се бие на страната на шиитите азери. “Това е опасна ситуация и това не е нашата битка, шиитите са наш враг номер едно и поддържат сирийския режим от 10 години”, заявява той и предупреждава, че наемниците няма да са само охрана, и че 30 сирийци вече са били убити на кавказкия фронт. В социални мрежи като WhatsApp и Telegram се разпространяват твърдения, че различни шейхове са излезли с фатви, забраняващи на вярващите да се сражават в Азербайджан.
В същото време обаче се разпространява и клип на известния шейх от Източен Идлиб Мохамед Зайдини Ал-Хатаб, който настоява, че воюването в Азербайджан е допустимо според ислямския закон. „Турция има интереси в Азербайджан, които би искала да защити, и работата под знамето на Турция в този момент е допустима“, заявява той.
В аудиозапис на един от “бунтовническите” лидери в Северно Алепо се чува как той призовава подчинените му бойци да заминат за Азербайджан. “Слава на Бога, беше одобрено да пратим група бойци в Азербайджан между 27-ми и 30-ти септември. Групата ще е от 1000 души, които ще бъдат разпределени в три бойни блока”, заявява той, а около него се чуват виковете на бойци, ентусиазирани от новината, че ще получат пари. Журналистите от MEE са се свързали с въпросния главатар, който не е отрекъл автентичността на записа, но е отказал да го обясни с аргумента, че това са военни въпроси. Той също така е намекнал за финансовите проблеми на групировките, казвайки, че “на бойците трябва да се дадат пари, за да не си тръгнат”.
В друг клип бойният главатар Абу Ахмед Калджабрин се оплаква от финансовите си трудности и обяснява, че ще прибира част от заплатите на тези, които отиват в Азербайджан. “Ще вземам част от заплатата на всеки, отиващ в Азербайджан. Намирам се в трудна ситуация и съм затънал в дългове. Ако заплатата е 2000 долара – за мен 1000, и за теб 1000. Ако заплатата е 1500 долара – за теб 1000, а за мен 500”, заявява той и добавя, че ако на някого не му харесват условията, може да отиде в друга фракция.
Според “Сирийската обсерватория за човешки права” Турция е намалила заплатите на пратените в Либия бойци от 2000 до около 600 долара, след като фронта там се стабилизира в полза на подкрепяното от Анкара правителство. Според “обсерваторията” в Либия са отишли общо 18 000 сирийски наемници, от които над 7000 вече са се върнали в Сирия.
По-рано този месец Независимата международна анкетна комисия за Сирия към ООН публикува доклад, в който обвинява действащите под крилото на Турция ислямистки групировки за многобройни военни престъпления срещу цивилното население в Северна Сирия, най-вече срещу кюрдите и други малцинства.