Гражданската организация „Спаси София“ алармира за огромна обществена поръчка за улично осветление, пусната от Столичната община. От „Спаси София“ посочват, че поръчката е на 5 пъти по-висока стойност от сегашната и предвижда колосалните 88 млн. лв. да бъдат дадени на частни фирми за осветление.
„Всички типично общински дейности като осветление, почистване, пътни ремонти, озеленяване и т.н са отдадени на частни и близки до властта фирми и именно това е голямата яма, в която безследно изчезват парите на софиянци. Общината и кметът са абдикирали изцяло от задължението да ги контролират и резултатите са налице навсякъде около нас – живеем в мръсен, тъмен, хаотичен и неподреден град. Точно затова не трябва да им позволяваме да продължават с усвояването и през следващите години“, пишат от „Спаси София“.
Според общинския съветник от „Спаси София“ Борис Бонев София наистина има нужда от по-добро осветление, но всъщност новата поръчка предвижда намаляване на критериите и санкциите за изпълнителите.
“Необяснимо е какво ще прави общината, увеличавайки парите от сегашните 9,5 млн. на година до 44 млн. лв. на година за следващите две години. Безспорно е, че София е тъмен град и има нужда от инвестиции в ново осветление, но проблемът е, че въпреки огромното увеличение на разходите, новата поръчка предвижда намаляване на критериите и санкциите за изпълнителите. Освен това увеличението на средствата, предвидени за инвестиции в ново осветление нараства само с 4 млн. лв. – нищожно на фона на цялата сума. Това е необяснимо и неприемливо и затова настоявам за незабавно прекратяване на поръчката”, категоричен е Борис Бонев.
„Спаси София“ посочват, че от обществената поръчка става ясно, че санкциите за ненавременно отстраняване на авариите се намаляват, докато допустимият процент неработещи лампи се увеличава. Санкциите за неспазване на договора от страна на фирмата също се намаляват, както и почистването на самите лампи.
“Едновременното намаляване на изискванията към фирмите и петкратното увеличаване на предвидените разходи, поражда сериозно съмнение за честността на поръчката и истинските намерения на управляващите Общината. Именно затова настояваме за нова и честна процедура с ясни критерии, която да не бъде в ущърб на обществения интерес“, заявява Андрей Зографски от „Спаси София“.
Фандъкова лъже за срока на договора
„Днес пред група журналисти Йорданка Фандъкова публично излъга, че договорът и сумата от 88 млн. лв. е за 4 години. Договорът е за 2 години и според Официалния вестник на ЕС има опция за удължаване с още 2 години срещу още 44 млн. лв. За първите 2 години ще похарчим близо 5 пъти повече на годишна база, а при евентуално удължаване, общият ни разход ще бъде 3.5 пъти повече от настоящите разходи за поддръжка на осветлението в София“, посочват от „Спаси София“.
Борис Бонев също оцени изнесената информация от кмета Фандъкова като лъжа. “Тези 88 млн. лв. ще бъдат изхарчени за само две години и това ясно го пише в обявената обществена поръчка. Допълнителни 44 млн. лв. са предвидени при удължаване на договорите с частните фирми с допълнителни две години. Недопустимо е кметът на столицата да не познава детайлите за обществени поръчки за над 100 млн. лв., особено когато става въпрос за договор, който в следващите години ще обвърже Столичната община”, заяви общинският съветник Бонев.
Той се обърна към кмета Фандъкова с искане за прекратяване на поръчката, но и ясни и категорични отговори. “Кметът дължи отговори на софиянци, защо се предвижда драстично увеличение на разходите към частни фирми в момент, когато инвестициите се намаляват заради кризата в бюджета на Общината, защо се предвижда нищожно увеличение на инвестициите, но се залагат значително по-ниски санкции и критерии към фирмите. Изтичането на десетки милиони от парите на данъкоплатците към частни фирми трябва да бъде прекратено и затова отговорност носи само г-жа Фандъкова”, посочва Бонев.
В своята официална страница във „Фейсбук“ Борис Бонев застъпи идеята подобни типично общински дейности да спрат да се възлагат на частни фирми, които работят единствено за своята печалба, а приватизацията коства на софиянци милиони от градския бюджет без видимо подобрение.
„Отдаването на основните системи за поддръжка на градската среда на работещи за печалба фирми, се прилага рядко в градовете, които непрекъснато сочим за пример. Приватизацията на типични за общините дейности коства на софиянци милиони от градския бюджет без видимо подобрение, а общинската администрация не се чувства част от този процес, като контролните ѝ функции се свеждат до панически реакции, когато се установи обществено недоволство“, пише Бонев.
Според него договорите са написани така, че да не може да се осъществява адекватен контрол, да няма качествено свършена работа, всичко да е оплетено в безкрайна административна паяжина, за да бъде изцяло размита отговорността.
„Не твърдя, че общинското управление винаги е по-добро, но при него гражданите поне разполагат с инструментите за контрол и за търсене на отговорност. Не можем да сравняваме директор, който е на едно решение на общинския съвет разстояние от уволнение, и договор с фирма, написан в ущърб на общината, при чието разваляне ще се дължат огромни неустойки“, посочва Бонев и прилага графика, която предлага сравнение относно собствеността на фирмите, които се занимават с пътища, осветление, озеленяване и сметопочистване в различни столици в Европа – Белград, Загреб, Будапеща и Варшава, като сред тях София е голямо изключение с общински дейности, за които отговорят само частни фирми.