Четиринадесетата поправка в конституцията на САЩ обещава „равна закрила“ на всички хора според законите на страната. Всички обаче знаем, че това е фарс. В Америка ние редовно предлагаме законен имунитет на богатите и силните, а останалите получават железен юмрук. Рядко говорим за тази грозна дихотомия, но тя излезе на показ по време на протестите, които обхванаха градове в цялата страна.
Вземете например събитията в Ню Йорк. Там правоохранителните органи бяха пратени да правят масови арести на протестиращи, а също така да ги газят и нападат жестоко в името на „закона и реда“. В същото време властите гарантираха законов имунитет на собственици на старчески домове за техните решения за максимализиране на печалбата, които са допринесли за смъртта на хиляди хора по време на пандемията.
Във Вашингтон виждаме същата история. Имаме президент, който туитва за „закон и ред“ буквално в същия момент, в който партията му прокарва предложение, което ще предотврати търсене на отговорност от корпоративните директори за застрашаване на работници по време на извънредното положение заради COVID-19.
Here’s a side-by-side comparison of what CBC News Network aired this afternoon and the original video clip.
I’ll let you be the judge about whether the final 5 seconds that @CBCNews omitted from its broadcast showed events that had public interest value. pic.twitter.com/MpwVhHaVUI
— Luke LeBrun (@_llebrun) May 31, 2020
Тези нови защити са само допълнение към фактическия имунитет, който Тръмп вече е осигурил на корпоративните си приятели. Всъщност на фона на драстичното увеличение на съдебното преследване на имигранти, администрацията на Тръмп е свела делата за престъпления на „бели якички“ и щети върху околната среда до историческо дъно. Това е продължение на тенденция, която започна при Обама, чиято администрация увеличи депортациите, намали преследването на служебни престъпления и започна разправа с източниците на информация, изобличаваща държавни престъпления.
Резултатите от този процес бяха обобщени от бившия министър на труда Робърт Рейх, който отбеляза, че „mрез изминалата седмица бяха арестувани повече мирни протестиращи и журналисти от всички банкери, които бяха затворени за измами по време на финансовия колапс“.
Another one. Arrested for speaking and nothing else. pic.twitter.com/h5n4sEcWU5
— Ben Taub (@bentaub91) June 2, 2020
Не е изненадващо, че това разделение се разпростира към сферата на наказателното право и гражданските свободи. Правната система на САЩ предоставя „квалифициран имунитет“ на полицейски служители и държавни служители, когато те нарушават конституционните права на американците.
Макар проблемът с полицейската бруталност да се влошава през последните години, Тръмп закри програмата на правосъдното министерство за контрол и оценка на поведението на полицията. След това администрацията улесни още прехвърлянето на излишно военно оборудване към полицейските участъци. Тръмп направи това точно в момент, в който бе публикувано изследване, показващо връзка между полицейското насилие и увеличеното използване на програмата на Пентагона за предоставяне на въоръжение на местните полицейски служби.
Същевременно републикански сенатори в шест щата са предлагали законови текстове, предоставящи защита на хора, прегазили протестиращи на улицата – нещо, което се случва доста често през последните дни. Някои от тези предложения получават подкрепа от местни полицейски синдикати и асоциации.
TURN THE VOLUME UP: This footage is unbelievable!
This happened today: Philadelphia Police Officers were firing tear gas on peaceful protesters who were TRAPPED on a fenced off hill on the side of a highway!
THIS IS SAVAGE BRUTALITY!pic.twitter.com/r5UgBAfAcd
— Trisha (@Trisha_Tahmasbi) June 2, 2020
Всички останали получават обратното на имунитет – политиците от Републиканската партия, които толкова често претендират да са защитници на свободите, постоянно се опитват да прокарат нови „твърди“ закони срещу престъпността, чиято явна цел е да криминализират протестите и недоволството.
Между 2015 и 2019 г. в отделните щати са предложени 116 законопроекта за ограничаване на правото на протест, като в 15 щата тези предложения са приети в местното законодателство, показва доклад на отстояващия свободата на словото PEN America. Това вече е нов феномен – преди встъпването в длъжност на Тръмп почти не е имало подобни щатски инициативи.
В доклада се отбелязва, че в тези закони е заложено много селективна интерпретация на „закон и ред“ – те въвеждат по-тежки наказания за протестиращи, като същевременно ограничават „отговорността на обществени или частни лица и организации за вредите, нанесени на протестиращи“, и създават „правови дупки за действията на правоохранителните органи срещу протестиращи“.
Недосегаемост за тези с власт, репресии за народа – това разминаване вече е заложено в закона и вградено в самата политическа култура. И това не е по вина единствено на политиците – това е и вина на гражданите, тъй като изборите и културата в Съединените щати обикновено възнаграждават такива политики.
Here are fascist US cops macing protesters directly in the eyes at short range.
These pigs go out of their way to shoot peaceful protesters, who are kneeling on the ground, with pepper spray, to blind them and make them suffer as much as possible. Sadismpic.twitter.com/jmb3dFYw86
— Ben Norton (@BenjaminNorton) June 2, 2020
Джордж Буш-младши ни вкара с лъжа във война, която изби стотици хиляди хора, но въпреки това той редовно е представян като обичана обществена фигура и пример за държавничество. Като бизнесмен Тръмп мамеше инвеститори и завличаше доставчици – и беше награден с избиране за президент.
Вероятният опонент на Тръмп на изборите, Джо Байдън, е автор на пословичния криминален закон от 1994 г. (и до ден-днешен го защитава), помогна на републиканците да прокарат техния Закон за банкрута и подкрепяше Буш, когато той поведе Америка към войната в Ирак, за което бе награден с вицепрезидентски мандат, а сега и с номинацията на Демократическата партия за президент. Съветник на неговата предизборна кампания е Рам Емануел, който остана част от висшите партийни кръгове, въпреки че кметската му кариера завърши позорно заради прикриването на видео, показващо полицейско убийство на тийнейджър.
Look at this cop forcing the weapon into the protester’s hand to create cause. pic.twitter.com/kT7zNNuTH0
— Brutum Fulmen Growing For Humanity? (@BrutumF) June 1, 2020
Същевременно ръководството на Демократическата партия се опита да изхвърли Бърни Сандърс от бюлетината за вътрешните избори в Ню Йорк, стреми се да блокира кампаниите на прогресивните кандидати, включително като заплашва с вкарване в черни списъци на консултанти, които работят за кандидати от масови организации, явяващи се на избори срещу корумпирани представители на партийната върхушка – макар очевидно да няма никакъв проблем партийни функционери да работят за корпоративни интереси.
Нищо от това не е аномалия. Това е същността на Америка – място, където ентусиазирано се раздават индулгенции на силните и се отговаря с тежки наказания на всички останали.
Въпросът сега е дали изобщо можем да си представим различно общество? Можем ли да си представим правна система, която наказва полицейското насилие и тормоза, отхвърля доктрини като „квалифициран имунитет“ и защитава правото на мирен протест?
Можем ли да си представим икономика, която защитава обеднелите от наеми и ипотеки хора от драконовските закони за банкрут и използва железния юмрук на правоохранителните органи срещу истинските мародери, които плячкосват нашите общности – политиците, лобистите и корпоративните директори, които току-що си присвоиха 4 трлн. долара от обществената хазна?
Можем ли да си представим политическа система, която държи избраните длъжностни лица отговорни за техните престъпления и дава власт на лидерите, които реално се опитват да поправят системата?
Много от политиците в САЩ очевидно не могат – това е светът, който те целенасочено са изградили, и те са напълно доволни да седят в укрепените си бункери, докато светът гори.
Но протестиращите, устояващи на заплахите за възмездие и насилие показват, че поне някои хора могат да си представят по-добър свят. От нас зависи да го създадем.
*Дейвид Сирота бе ръководител на предизборната кампания на Бърни Сандърс.